12 VDC - 220 VAC inverter

memleket

Üye
Elimde 12 - 0 - 12 V , 450W trafo var. Bununla bir inverter devresi yapmak istiyorum.
Aşağıda IR2153 ile yapılmış bir devre var. Onda 6 adet (3+3) IRFZ44 kullanılmış. Mosfetleri direk entegrenin 5 ve 7 nolu uçlarından sürmüş. Benim modifiye ettiğim devreye mosfetleri 5 ve 7 nolu uçlarına BC547 bağlayarak sürdüm ilerde büyük trafo bulma ihtimaline karşı 8 adet IRFZ44 (4+4) kullandım.
Ustaların yorumları nedir acaba.

Pano01.jpg
Ekran Alıntısı2.JPG
Ekran Alıntısı.JPG

PCB güzel görünüyor. MOSFET source ve drain'lerinde bol bakır kullanılmış. Ama gene de drain hatlarını lehim ile kaplamak iyi olur akım kapasitesini artırmak için. Özellikle drain'e girerken hat epey inceliyor. Trafo 450W olduğuna göre 24V'ta 20A gibi bir akım geçiyor olacak, dolayısıyla PCB yollarının mümkün mertebe kalın olması lazım.

Sanırım IR2153 4 MOSFET'i sürmekte yetersiz kalır diye koydun BC547 leri. Bunda sorun çıkabilir. O transistör gate sinyalinin yükselme düşme zamanını artırabilir belki. Transistörlerin gate'lerini ikişer ikişer paralel bağlayıp iki tane IR2153 ile sürsen nasıl olur? IR2153 giriş sinyali aynı olacak, sadece gate'leri sürme işini iki IR2153 paylaşmış olacak.

PCB güzel görünüyor. MOSFET source ve drain'lerinde bol bakır kullanılmış. Ama gene de drain hatlarını lehim ile kaplamak iyi olur akım kapasitesini artırmak için. Özellikle drain'e girerken hat epey inceliyor. Trafo 450W olduğuna göre 24V'ta 20A gibi bir akım geçiyor olacak, dolayısıyla PCB yollarının mümkün mertebe kalın olması lazım.

Sanırım IR2153 4 MOSFET'i sürmekte yetersiz kalır diye koydun BC547 leri. Bunda sorun çıkabilir. O transistör gate sinyalinin yükselme düşme zamanını artırabilir belki. Transistörlerin gate'lerini ikişer ikişer paralel bağlayıp iki tane IR2153 ile sürsen nasıl olur? IR2153 giriş sinyali aynı olacak, sadece gate'leri sürme işini iki IR2153 paylaşmış olacak.

Drain uçlarını soğutucuya bağlayacağım ve direk uçları soğutucudan almayı düşünüyorum veya Drain hatlarını alttan bakır tel lehimleyip kalınlaştırabilirim...

Yani yukarıdaki grubu 1 adet IR2153, aşağıdaki grubu gene 1 ader IR2153 ile sürebilirsin demek istediniz. Giriş sinyalleri Paralel olacak o zaman. Peki hocam böyle olunca 2 entegrede senkron çalışabilir mi?

Yani yukarıdaki grubu 1 adet IR2153, aşağıdaki grubu gene 1 ader IR2153 ile sürebilirsin demek istediniz. Giriş sinyalleri Paralel olacak o zaman. Peki hocam böyle olunca 2 entegrede senkron çalışabilir mi?

Aynen. Gene efektif olarak MOSFET'ler paralel bağlı, sadece GATE'leri ayrı IR2153 sürüyor. IR2153 nin içinde değişken bir gecikme yaratacak birşey yok gibi duruyor. Yani girişler aynı ise çıkışlarında aynı olması lazım.

SMPS topolojileri ve tasarım detaylarına ben de tam hakim değilim o yüzden ben de aslında öğrenmiş oluyorum :)

Paralel MOSFET'leri sürerken en önemli konu, gate'lerin paralel bağlanmasıyla gate'teki kaçak kapasiteler de paralel bağlanıyor. Dolayısıyla MOSFET'i kısa zamanda ON/OFF yapmak zorlaşıyor. 4 kat daha büyük bir kapasiteyi kısa zamanda doldurmak/boşaltmak gerekiyor. Belki IR2153 entegresinin daha yüksek akım sürme kapasiteli modeli vardır. Ondan kullanırsan gene tek sürücü ile iş görebilir.

Yüksek frekansta anahtarlama yapılıyor olsa fetlerin gate kapasitesini mümkün olduğunca çabuk doldurup boşaltarak hızlıca on-off konumlarına almaya yetecek kadar akım sağlayabilecek uygun bir sürücü gerekli. Fakat anahtarlama frekansının oldukça düşük olduğu bu tip bir uygulamada mosfet sürmek için gereken akım ihtiyacına çok takılmamak lazım diye düşünüyorum. 50Hz in periyot süresi göz önüne alındığında mosfeti özel ve güçlü bir sürücü ile (süreleri örnek olsun diye atıyorum) 200ns de on yapmak ile, sıradan yöntemle 20us de on yapmak pek bir bir fark yaratmaz.

Hatta bazı uygulamalarda mosfetlerin on-off kenarları ne kadar dik ise o derece EMI yayılımına neden olduğu için, akım sınırlanarak hafifçe lineer çalışma bölgesine kayılır ve kenarlar bir miktar yumuşatılır.

Son düzenleme:
BC547 eklenmiş devre yanlış olmuş. Mosfetleri iletime sokmak için gerekli akım BC547 üzerinden sağlanıyor. Fakat kesime götürmek için gate uçlarını şaseye çekecek bir şey yok.

Eğer sürücü ile mosfet arasına transistörlü tampon koyulmak isteniyorsa bir NPN ve bir PNP transistörden oluşan "totem pole" denilen yapı kullanılabilir.

Ekler

• FENAP8ZGLL4YVVW.LARGE.jpg
    FENAP8ZGLL4YVVW.LARGE.jpg
    22.7 KB · Görüntüleme: 258
BC547 eklenmiş devre yanlış olmuş. Mosfetleri iletime sokmak için gerekli akım BC547 üzerinden sağlanıyor. Fakat kesime götürmek için gate uçlarını şaseye çekecek bir şey yok.

Eğer sürücü ile mosfet arasına transistörlü tampon koyulmak isteniyorsa bir NPN ve bir PNP transistörden oluşan "totem pole" denilen yapı kullanılabilir.

Hocam bu entegre ile 8 adet (4+4) IRFZ44 sürebilir miyim? Yoksa mosları sürebilmek için gene transistör çifti gerekiyor mu?
ads_A_z.png

Sanırım SG3524 yerine SG3534 yazılmış. Bu devre de benzer şekilde hatalı. SG3524 çıkışları kollektör ve emiter uçları dışarıya verilmiş şekildedir. Çizime bakılırsa mosfeti açmak için gerekli akımlar kollektörlerden girip emiterlerden mosfetlere ulaşıyor. Fakat yine kesime götürmek için gate uçlarını şase ile irtibatlayacak yapı yok.

Sanırım SG3524 yerine SG3534 yazılmış. Bu devre de benzer şekilde hatalı. SG3524 çıkışları kollektör ve emiter uçları dışarıya verilmiş şekildedir. Çizime bakılırsa mosfeti açmak için gerekli akımlar kollektörlerden girip emiterlerden mosfetlere ulaşıyor. Fakat yine kesime götürmek için gate uçlarını şase ile irtibatlayacak yapı yok.
Anladım hocam.
Aşağıdaki devreyi SG3524 ün çıkışlarına uyarlaya bilirim sanırım.

PWM2BInverter2Bcircuit.png

Çalışma frekansı ne olacak bu inverterin?

Ha şimdi gördüm şemayı :D 50 Hz ile sürülüyor MOSFET'ler. O zaman gate anahtarlama sorunumuz zaten yok.

Yalnız burada 220V luk bir kare dalga alacaksın. Bazı cihazlar iyi çalışmıyor böyle bir voltaj ile.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back