18650 şarj cihazı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim ardiye sandıklarını karıştırırken bir 18650 şarj cihazı buldum.

1704720379609.jpeg

1704720395825.jpeg

1704720410053.jpeg

Şarj devresi SADECE 1 adet dirençten oluşuyor. Minimal devre tasarımı diye buna derim ben işte!

4.2 V 500 mA adaptör var (adaptörün de voltaj toleransı ± 0.5 V) bir de TEK DİRENÇ.

Neyse, bir tane şarj aleti ısmarladım pilburada.com dan. O gelsin, bunun sadece pil tutucusunu kullanacağım. Belki adaptörün içini açıp bakarız. Orada da acaba kondansatörlü düşürücü mü var :katil2:

Hmm, içinden SMPS çıktı. Ama nasıl bir SMPS. EMI filtreleme SIFIR. Şebeke tarafı yarım dalga doğrultuluyor. Anahtarlama için küçük sinyal transistörü kullanılmış. Primer tarafındaki blok kondansatör 2.2 uF :katil1: Bağlantı kablosunun içinde de ya bir yada iki take kıl bakır var.

Yani Çinli malzemeden çalınabilecek HER ŞEYİ düşünmüş ve çalmış. Helal olsun :tamam2:

1704721140081.jpeg

Trafoyu açıp incelemek lazım ancak genellikle bunların trafosu da standartları sağlayamaz. En ufak fault da çıkışta fazı görebilirsiniz. Ucuz telefon şarj aletleri de bu hesap, hiç duymadım tabi bundan çarpılan edilen ama riskli olduğunu düşünüyorum.

Bu şarj cihazını hiç kullanmadım, ama şimdi farkettim, tutucuda bir LED var. Herhalde oradaki 560 Ω direnç o LED nin seri direnci. Bu durumda şarj devresi 0 komponentten oluşuyor. Doğrudan 4.2 V adaptörü bağlamışlar, adaptör de kötü tasarımı gereği mecbur akımı sınırlandırıyor herhalde.

Yani çok düşük ihtimal ancak ben daha önceden bu iş için dönüştürücü yapmıştım, çıkış akım limitliydi. 4.2V a kadar set edilen akımda geliyordu sonrasında CV devam ediyordu, belki bu da öyledir. Özetle feedback üzerine ekleme yaparak primerden bağımsız şarj, led sürme vs işleri yapılır

Benim Liitokala 500 calismadi bir turlu. Ben de MDF uzerine 4 tane 18650 pil yuvasi ve 4 tane de TP4056 bagladim. Akimlarini 650 mA 'e limitledim direnciyle oynayarak. Adaptor olarak 5V / 3A lik bir adaptor kullaniyorum. 75 TL falan tuttu iste. Liitokala vb gibi aletlerin fiyatlari 500 TL'lerden basliyor. Coooook pahali. Veremem o kadar. :cool: :katil2::katil2:

Not : 5V adaptorun nereden elime gectigini hatirlayamadim ama cok eski, lineer bir adaptor. Okuz kadar trafosu, kocaman sogutuculu transistorleri falan var. :D:D ( Forum Windows'u gozleri kalp olmus emojisini begenmedi, eklemiyor buraya )

Bu pil işlerinden çok anlamıyorum. SkyRC nin genel çalışan cihazlarından birini alacağım. Şimdi diyelim 4 tane 18650 ile çalışan cihaz var, 2 tane ile çalışan başka cihaz var, tek ile çalışan da var. Bunları ayrı ayrı şarj etmemek için mesela 4 pilin takılabildiği, pillerin birbirlerine bağlı oldukları yerlerden çıkan kabloları da sağlayan pil yuvaları var mı? 4 tane pili takacağım, 5 kablolu konnektörü de şarj aletine takacağım ve böylece dördünü birden şarj edeceğim.

Bu pil işlerinden çok anlamıyorum. SkyRC nin genel çalışan cihazlarından birini alacağım. Şimdi diyelim 4 tane 18650 ile çalışan cihaz var, 2 tane ile çalışan başka cihaz var, tek ile çalışan da var. Bunları ayrı ayrı şarj etmemek için mesela 4 pilin takılabildiği, pillerin birbirlerine bağlı oldukları yerlerden çıkan kabloları da sağlayan pil yuvaları var mı? 4 tane pili takacağım, 5 kablolu konnektörü de şarj aletine takacağım ve böylece dördünü birden şarj edeceğim.
Sadece tekli 18650 ile calisacaksaniz benim yaptigimi yapin. Bosuna para harcamaya gerek yok. Seri halde pil sarj edecekseniz de o pil serisi icin BMS alirsiniz. 2 pil, 3 pil, 4 pil.... diye uzar gider. Aldiginiz birinde calissa digerinde calismaz. TP4056'ya pot takip ayarli sarj aleti de yapmak mumkun. Ben simdilik sabit akimla calistiriyorum ama lipo piller icin de gerekecek diye pot takip ayarli hale getirecegim.

Son düzenleme:
Pil sarji icin ayarli TP4056 icin UstaTV video yapmis bile. 20 - 1.000 mA ayarli. Usenmeden bende pot takayim, minnos pillerimi de sarj edeyim.

Bana sadece iyi tutucu lazım, balanslı şarj yapacak cihaz olacak zaten.

Forum istatistikleri

Konular
5,974
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back