2 Saniye Çıktı Alma

Aytuğ

Yeni Üye
İyi günler
Bir tane devre tasarımı yapmam lazım. Bu devreye 12V sinyal girişi olacak ve buzzer 2 sn ötecek. Nasıl yapabilirim ?

555 timer devresi diye araştır.

Kondansatör ile yapmam gerekiyor bir entegre ile değil. Teşekkür ederim

O daha kolay sanki. Devreye 12v vereceksin, Belirlenen değerdeki kondansatör şarj olacak ve kondansatörde ki şarj ile bir transistörü anahtarlayacaksın. Kondansatörün şarjı bitene kadar buzzer ötecek. Ben tam bir elektronikçi olmadığımdan aşağıdaki şema kadar akıl edebildim. Bu şema kesin doğru çalışmayabilir. Belki üzerine ekleme yapan çıkar.

buzzer.png

O daha kolay sanki. Devreye 12v vereceksin, Belirlenen değerdeki kondansatör şarj olacak ve kondansatörde ki şarj ile bir transistörü anahtarlayacaksın. Kondansatörün şarjı bitene kadar buzzer ötecek. Ben tam bir elektronikçi olmadığımdan aşağıdaki şema kadar akıl edebildim. Bu şema kesin doğru çalışmayabilir. Belki üzerine ekleme yapan çıkar.

15593 eklentisine bak

Kondansatöre seri bir direnç koymak lazım, yoksa kondansatör boşken transistör bazından anlık da olsa çok yüksek bir akım geçer. Transistörü katledebilir.

Direnç koyarak zaman ayarı yapmam gerekmiyor mu ? T=R.C denklemi ile ve transistör olarak ne kullanmam gerekiyor en önemlisi de kondansatörü nasıl deşarj yapabilirim?

Direnç koyarak zaman ayarı yapmam gerekmiyor mu ? T=R.C denklemi ile ve transistör olarak ne kullanmam gerekiyor en önemlisi de kondansatörü nasıl deşarj yapabilirim?
Breadboard da kurmaya çalışacağım.

Dün devreyi kurdum ama yeteri kadar ilgilenemedim.
Devreyi kurduğumda ilk enerjiyi verince buzzer bir kaç saniye ötüp sustu ve daha sonra ötmeye devam etmedi. Anladığım kadarıyla kondansatör sadece bir defa dolup boşaldı.

Bu gün akşam üstü flip flop devresini bu buzzera uyarlamaya çalışacağım. O devre daha mantıklı. Bir taraf dolarken diğer taraf boşalmış olacak.

Flip flop ile olur ama benim bu devre ile yapmam gerekiyor. Ben devreyi kurdum ama buzzer düşerek (azalarak) ötüyor. Buna bir zener diyot ile regüle yapsam olur mu ?

Flip flop ile olur ama benim bu devre ile yapmam gerekiyor. Ben devreyi kurdum ama buzzer düşerek (azalarak) ötüyor. Buna bir zener diyot ile regüle yapsam olur mu ?
Zenerin işe yarayacağını sanmıyorum. Çünkü sonuçta kondansatör boşalıyor ve boşaldıkçada gücü zayıflıyor. Zenerde olsa başka bir elemanda olsa almadığı gücü iletme yetisi yoktur. Ama belki sesi düşerek kaybolmaktansa kondansatörün gücü azaldığında sesi direk kesime götürecek bir yöntem düşünülebilir.

Ne bu? Sınav sorusu filan mı?
Yada bir proje yapmaya çalışıyorsan detaylandırabilir misin? Ne kadar detay olursa o kadar mantıklı sonuçlar çıkarabiliriz.

Gerçi zener mantıklı olabilir. Sonuçta üzerine düşen yükü kendi değerine göre geçirip geçirmeme kararını veriyor. 5v bir zener mesela.
Bende tam hakim olmayınca böyle tutarsız konuşabiliyorum işte :)

Şöyle bir devre olabilir. Devredeki R4 direnci voltajın bağlanması ve kesilmesi efektini yaratmak için orada. Mesela bu devrede 3 saniye voltaj bağlı, 3 saniye de kesik. Görüldüğü gibi yük direncinden 2 saniye gibi akım geçiyor.

Bu devrenin doğru çalışması için güç kesildikten sonra bir süre kesik kalması lazım ki kondansatör boşalsın.

1644406638391.png

Devredeki R4 direnci voltajın bağlanması ve kesilmesi efektini yaratmak için orada.
Yani simulatörde bu R4 direnci sen voltajı 3sn kessin şeklide ayarladın ama gerçek devrede direnci böyle ayarlamak mümkün olmadığı için kondansatör boşalana kadar voltajı kesecek bir eleman lazım. Doğru mu anladım acaba?

Şöyle bir devre olabilir. Devredeki R4 direnci voltajın bağlanması ve kesilmesi efektini yaratmak için orada. Mesela bu devrede 3 saniye voltaj bağlı, 3 saniye de kesik. Görüldüğü gibi yük direncinden 2 saniye gibi akım geçiyor.

Bu devrenin doğru çalışması için güç kesildikten sonra bir süre kesik kalması lazım ki kondansatör boşalsın.

15606 eklentisine bak
Yapacağım projede detaylar şöyle 12V luk bir sinyalim var tasarladığı devreye girecek ve 2 sn buzzer ödecek bu sinyal gelip bekleyede bilir veya art arda da gelebilir o yüzden kondansatörün deşarj işlemi hızlı olmalı. Yaptığım devreyi atmak istedim ama board üzerinde denediğim için atsamda anlaşılmaz. Akşam çizdiğimde atarım. Ben şu şekil yapmayı düşündüm ;
Kondansatörün şarj sürenin zamana bağlı akım süresine bakarak bir tane npn bjt transistör kullanarak transistörün Ib akıma göre kesime sokmak. Ve daha sonrasında bir mosfet ile gerilimi yükseltip buzzerından çıktı almak. İlk başta yaptım ama buzzer da dalgalanma oldu. Ayrıca bu deşarj olayının sinyal gittikten sonra hemen olması lazım yani kısa devre Oraya da bir kapı ile pull down direnç bağlamayı düşündün ama kapı olarak kullanacağım bir entegre bulamadım. İlginiz içinde teşekkür ederim. Gökhan bey umarım sizin sorularınıza da yanıtlamışımdır.

Ben 12 V u bir sinyal değil de besleme voltajı olarak düşündüm. Yani besleme voltajı gelince buzzer 2 saniye ötsün şeklinde. Ama buradaki 12 V bir sinyal ise o zaman farklı bir çözüm gerekiyor. Mesela bir 555 ile monoflop yapılabilir. Bu durumda girişteki 12V sinyalin uzunluğu ne olursa olsun (1 ms de olsa yarım saat de olsa) çıkışta 2 saniyelik pals alırsın.

Yapacağım projede detaylar şöyle 12V luk bir sinyalim var tasarladığı devreye girecek ve 2 sn buzzer ödecek bu sinyal gelip bekleyede bilir veya art arda da gelebilir o yüzden kondansatörün deşarj işlemi hızlı olmalı. Yaptığım devreyi atmak istedim ama board üzerinde denediğim için atsamda anlaşılmaz. Akşam çizdiğimde atarım. Ben şu şekil yapmayı düşündüm ;
Kondansatörün şarj sürenin zamana bağlı akım süresine bakarak bir tane npn bjt transistör kullanarak transistörün Ib akıma göre kesime sokmak. Ve daha sonrasında bir mosfet ile gerilimi yükseltip buzzerından çıktı almak. İlk başta yaptım ama buzzer da dalgalanma oldu. Ayrıca bu deşarj olayının sinyal gittikten sonra hemen olması lazım yani kısa devre Oraya da bir kapı ile pull down direnç bağlamayı düşündün ama kapı olarak kullanacağım bir entegre bulamadım. İlginiz içinde teşekkür ederim. Gökhan bey umarım sizin sorularınıza da yanıtlamışımdır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back