200a inverter kaynak makinasi

EnesEdk

Üye
Merhablar biz k. makina ureticisiyiz. Cihazimiz 220v 200 a inverter kaynak makinasidir.
Cihazimiz cok buyuk bir sorunla karsilasti. Cihaz bizim atolyemizde sorunsuz calisip kaynak yapiyor. Ama alici atolyesinde cihaza elektrik geliyor calisiyor fakat kaynak yapmiyor.
1. katta ofiste kaynak yapmis ama 8. kata cikardimlari da yani atolyelerinde cihaza elektrik gelmis fakat kaynak almamis yani elektrik var kaynak yok ark bile yapmiyor

Dusunceniz nedir biz kondansatör den dusunuyoruz

"Merhabalar biz k. makina ureticisiyiz" den sonrası baya komik :)
16. katta da girişte elektrik olmadan kaynak yapabiliyordur, dikkat edin. Ben de bobinden şüpheleniyorum.

Abi bu hikayeyi anlayacağına şey desene gözünü yiyim, biz internette bir şema bulduk, üç beş tur da trafo sardık, cancanlı da bir kutu. Al sana kaynak makinesi üreticisi :)

Ben de sizin kaynak makinesi üreticisi olmadığınızdan şüpheleniyorum :)

Sanırım sadece montaj ve tamir yapıyorlar. Alibaba'da çok uygun fiyata inverter kartları toptan satıyorlar. Burada da kasası ve tuş takımı vb. üretilip satılıyor.

kolon hattı, linye, priz, varsa ara kabloda sorun olabilir.
kablo bağlantılarını kontrol edin mümkünse başka prizlerde deneme yapın. gevşeklik varsa makine çalışmaz.
elektrik var falanla bi yere varılmaz.
normaldeki priz gerilimi, kaynak anındaki gerilimi ve mümkünse ilgili kattan normalde çekilen akımı ölçün.

Bence ameleler 1. kattan 8'e cikartirken ellerinden yere dusurduler bu aleti ama soylemediler. Tekrar indirsinler bakalim 1. kata, kaynak yapacak mi? En mantikli senaryo bu.

Kesin atmosfer basıncındandır. Bodrum katta deneyiniz :D

Bende 250 A lik üç fazlı kaynak makinası var, tam akımda çektiği güç 12.6 kW ! 200 A monofaze de nereden baksan tam akımda 6 kW ister herhalde. Normal bir prizden alınabilecek bir enerji değil bu. Ancak doğrudan ofise gelen ana dağıtım panosundan enerji alınırsa çalışabilir.

Bende 250 A lik üç fazlı kaynak makinası var, tam akımda çektiği güç 12.6 kW ! 200 A monofaze de nereden baksan tam akımda 6 kW ister herhalde. Normal bir prizden alınabilecek bir enerji değil bu. Ancak doğrudan ofise gelen ana dağıtım panosundan enerji alınırsa çalışabilir.
Elektrod uclarindaki gerlim nedir kaynak makinelerinde? Ornegin 200A basarken 3V var midir? Ya da 30V? Merak ettim, var mi bilginiz?

Aslında tanminim fazla iyimser olmuş. Askaynak'ın 180 A monofaze makinası zaten 6 kW. 200 A olursa kabaca 7 kW diyebiliriz.

1703007033348.png

Elektrod uclarindaki gerlim nedir kaynak makinelerinde? Ornegin 200A basarken 3V var midir? Ya da 30V? Merak ettim, var mi bilginiz?

Ölçmedim. Ama yukarıdaki makinada güce göre gidersek voltaj 25 - 30 V gibi oluyor.

16. katta da girişte elektrik olmadan kaynak yapabiliyordur, dikkat edin. Ben de bobinden şüpheleniyorum.

Abi bu hikayeyi anlayacağına şey desene gözünü yiyim, biz internette bir şema bulduk, üç beş tur da trafo sardık, cancanlı da bir kutu. Al sana kaynak makinesi üreticisi :)

Makina kart olarak cinde uretilip burada montaj islemi test islemi gordukten sonra satisa cikariliyor. Semayla falan biz ugrasmiyoruz kart hazir sekilde gelip cin muhendislerle kurulum dizayni yapilarak devam ediliyor

+ olarak bu haterlik ne alaka bana sallamanin amaci ne sorunu cozemeyecegini biliyorsun burda yaziyorsun dostum isine bak

Makina kart olarak cinde uretilip burada montaj islemi test islemi gordukten sonra satisa cikariliyor. Semayla falan biz ugrasmiyoruz kart hazir sekilde gelip cin muhendislerle kurulum dizayni yapilarak devam ediliyor

O durumda yukarıda belirtildiği gibi kaynak sırasında makinanın girişindeki voltajı ve akımı ölçmek önemli. Mesela yukarıda Askaynak'ın 180 A lik makinası için 220 V ± %10 demiş. Yani 198 V ile 242 V arasında çalışır bu makina. Ama eğer voltaj 190 V a düşüyorsa çalışmaz.

Mesela 60 A kaynak akımı ile test et, giriş voltaj ve akımını ölçüp kart üreticisine bildir. Ona göre ya belki tasarımı revize edecekler (daha düşük voltajda çalışması için) yada yapılacak birşey yok bizim kartın çalışması için en az girişte 198 V olması lazım diyecekler.

Aslında tanminim fazla iyimser olmuş. Askaynak'ın 180 A monofaze makinası zaten 6 kW. 200 A olursa kabaca 7 kW diyebiliriz.

27732 eklentisine bak

Ölçmedim. Ama yukarıdaki makinada güce göre gidersek voltaj 25 - 30 V gibi oluyor.

şebekeden çekilen akım 16 amperin üzerindeyse klasik monofaze fiş kullanılmaz. doğal olarak priz hattı da bu akımı taşıyamaz. tabii maksimum kaynak akımı dikkate aldığımı unutmayın.

Uzaktaki tel bir direnç göstereceği için kaynak başlar başlamaz 220v çok düşüyordur ve bu sebele 12v - 16v sistem beslemesi göçüyordur,
kondansatörleri sarj eden direnç ve röle vardır bu röle de çekilmediği için çıkış da tamamen kesiliyordur.

Acaba kaynak makinesi makara tip uzatma kablosuna mı bağlı? Eğer öyleyse ve kablo sarılı ise kabloyu açarak deneyiniz. Bobin gibi sarılı kalmasın.

Valla bu forumu bundan seviyorum işte.

Bir deli bir kuyuya taş atıyor 50 akıllı çıkarmaya uğraşıyor.
Elimizdeki tek teknik veri: 1. katta çalışıyor 8. katta çalışmıyor. Valla sabırlı insanlarsınız, arkadaş "hater"lık demiş ama yabancı forumlarda süper tiye alınırdı bu konu.

Adam 1. kat ile 8. kat arasında elektriksel ne gibi farklılık var onun bile bilgisini vermiyor bize.

Bence yardım karşılıklı olmalı; diyelim adamın sorununu çözdük, o al satına devam edecek, çorbasına bakacak, buraya da belki ayda yılda yine bir sorunu çıkınca uğrar...

Neyse siz uğraşın ne diyim 8. kattaki kaynak makinesini çalıştırmaya.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back