200a inverter kaynak makinasi

Acelem yok ama çatı terasında kullanmak üzere kaynak makinesi bakınıyorum, dolayısıyla konuyu merakla takipteyim.

Valla bu forumu bundan seviyorum işte.

Bir deli bir kuyuya taş atıyor 50 akıllı çıkarmaya uğraşıyor.
Elimizdeki tek teknik veri: 1. katta çalışıyor 8. katta çalışmıyor. Valla sabırlı insanlarsınız, arkadaş "hater"lık demiş ama yabancı forumlarda süper tiye alınırdı bu konu.

Adam 1. kat ile 8. kat arasında elektriksel ne gibi farklılık var onun bile bilgisini vermiyor bize.

Bence yardım karşılıklı olmalı; diyelim adamın sorununu çözdük, o al satına devam edecek, çorbasına bakacak, buraya da belki ayda yılda yine bir sorunu çıkınca uğrar...

Neyse siz uğraşın ne diyim 8. kattaki kaynak makinesini çalıştırmaya.
Dostum bize bilgi verilmedigi icin sorun bu zaten onlarin atolyesi hakkinda bilgi alamiyoruz + olarak bu sorun mus da da oldu giris kat normal sanayi bolgesinde.

O durumda yukarıda belirtildiği gibi kaynak sırasında makinanın girişindeki voltajı ve akımı ölçmek önemli. Mesela yukarıda Askaynak'ın 180 A lik makinası için 220 V ± %10 demiş. Yani 198 V ile 242 V arasında çalışır bu makina. Ama eğer voltaj 190 V a düşüyorsa çalışmaz.

Mesela 60 A kaynak akımı ile test et, giriş voltaj ve akımını ölçüp kart üreticisine bildir. Ona göre ya belki tasarımı revize edecekler (daha düşük voltajda çalışması için) yada yapılacak birşey yok bizim kartın çalışması için en az girişte 198 V olması lazım diyecekler.
Giriş voltajımiz sabir 220v giriyor 60-70 arasinda cikiyor her kartlar icin. Biz bu giris voltajini bir techizat ile 190 altina dusurup calistirdik biz de kaynak yapti

Bu kaynak makinasını çalıştıramayanlar size ,makinayı nasıl bağladıklarının (panodanmı alıyorlar /prizdenmı alıyorlar) video/fotoğraf falan göndermedilermi?
Çalıştırmaya çalışanların bir elektrikçileri yokmu? kaynak sırasında bir multimetre ile voltajın kaç volta düştüğünü söylemiyorlarmı?
Kaynak yapacakları yer uzak olduğu için ,uzatma kablosu yapmış olabilirlermi?

Bu kaynak makinasını çalıştıramayanlar size ,makinayı nasıl bağladıklarının (panodanmı alıyorlar /prizdenmı alıyorlar) video/fotoğraf falan göndermedilermi?
Çalıştırmaya çalışanların bir elektrikçileri yokmu? kaynak sırasında bir multimetre ile voltajın kaç volta düştüğünü söylemiyorlarmı?
Kaynak yapacakları yer uzak olduğu için ,uzatma kablosu yapmış olabilirlermi?
Uzatma ile yapiyorlardir elektricileri yok iletisime gectigimiz. Mus da bi kisi cikis voltajini olctu 24 voltaj cikti. Yuksuz voltaji yani normal de yuksuz voltaj 60-70 olmak zorunda. Makine bize geldi 65 v verdi ve calisti

Sürekli aynı şeyi tekrar etmiş oluyorum ama, bu ölçümü yapmazsan hep varsayım ve tahminle gitmeye devam edersin ...

Kaynak akımını 60 A yapsınlar Muş'ta. Sonra da kaynağı başlatmaya çalışsınlar. BU SIRADA da kaynak makinasına şebekeden gelen voltajı ölçsünler.

Tutup terasta sanayi kuracak değilim. :D

Basit tamir işlerini, cihaz geliştirirken gerektiğinde çerçeve vs filan kaynatabilmek istiyorum. Asıl teknik lisede oksi asetilen kaynağı yapmak hoşuma gidiyordu ama gazsız telli kaynaklar filan görece zahmetsiz duruyor.

Tutup terasta sanayi kuracak değilim. :D

Basit tamir işlerini, cihaz geliştirirken gerektiğinde çerçeve vs filan kaynatabilmek istiyorum. Asıl teknik lisede oksi asetilen kaynağı yapmak hoşuma gidiyordu ama gazsız telli kaynaklar filan görece zahmetsiz duruyor.
Bende mig ve örtülü kaynak makinesi var. Inverter bunlar 220v. Bazen 20m uzatma kablosuyla kullanıyorum hiçbir şey fark etmiyor.

@devreci'nin yaklasimi bana daha dogru geliyor.

Eger guc kati calissaydi dusuk voltajda bile kaynak makinasi ark yapardi. Tamam ark gucu dusuk olur ve belki kaynak yapmazdi ama ark yapardi.

Bu durumda besleme hatti yuksek akim kaldiramiyorsa ark baslamak istediginde sebeke voltaji, dolayisi ile kontrol elektronigi beslemesi dusecek ve dusuk voltaj uyarisi olusup sistem guc kati kapatiliyordur.

Bu durumda da surekli ark baslayamayacagindan bahse konu sikayet orta cikacaktir.

Bu aletin uzerinde dusuk voltaj uyarisi yok mu? Yok sanirim. Yoksa cik cik otup "elektrik nerde la" falan derdi kendi dilince.

Sürekli aynı şeyi tekrar etmiş oluyorum ama, bu ölçümü yapmazsan hep varsayım ve tahminle gitmeye devam edersin ...

Kaynak akımını 60 A yapsınlar Muş'ta. Sonra da kaynağı başlatmaya çalışsınlar. BU SIRADA da kaynak makinasına şebekeden gelen voltajı ölçsünler.
Simdi yaptirdim giris kablo voltaji 220 , Cikis voltaji 56

Bostaki voltaji olcmen ise yaramaz. Onemli olan arkin baslangicinda ne olup bitiyor?

Kaynak makinasinin cikisina bir yuk bagla. Ocak telini burarak uzerinden 100A civarinda akim akitabilecegin 0.1 Ohm gibi bir direnc olustur.

Uretici de olsaniz bir atelyeniz vardir. Bir tane variyak ile besleme voltajini dusurup atelyede calisma masanizda bir deney duzenegi yapiverin.

Eger patronunuz bir variyak dahi almamissa ya da alamiyorsa kapatsin o imalathaneyi.

Bostaki voltaji olcmen ise yaramaz. Onemli olan arkin baslangicinda ne olup bitiyor?

Kaynak makinasinin cikisina bir yuk bagla. Ocak telini burarak uzerinden 100A civarinda akim akitabilecegin 0.1 Ohm gibi bir direnc olustur.

Uretici de olsaniz bir atelyeniz vardir. Bir tane variyak ile besleme voltajini dusurup atelyede calisma masanizda bir deney duzenegi yapiverin.

Eger patronunuz bir variyak dahi almamissa ya da alamiyorsa kapatsin o imalathaneyi.
Biz zaten 220 olan voltaji 160 lara bile dusurerek test ettik makina calisip kaynak yapti.+ olarak test cihazlarimiz var Makineyi bagliyorsun direkt 200 amper verip test ediyor makineyi ondan sonra kaynak yapiyor mu diye bakiyoruz yapiyor. Her gelen makina da boyle cok degisik bir sorunu var.

Simdi ustalarim elimizfe iki ihtimal var
1 - 6 adet kondensatorlerimizin ustundeki deger 450-850uF (tanesi) bunlari olcdugunde sana 230uF gosteriyor. Yani dusuk calisiyor. Sizce 6 tane 230uF kondensator bu sorunu yapar mi ?
2- Sicak hava soguk havadan etkileniyor makina. Yazin calisan makina kisin sogugu gorunce calismiyor ve kaynak yapmiyor. Ama ne hikmetse yine bizim atolyemizde makina kaynak yapiyor

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,854
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back