200w 12 v Amfi Yardım

Bu proje bir kişi için çok ağır bir proje,Eğer aynı devreyi birbirinizden bağımsız yaparsanız uzaktanda olsa birbirinize yardımcı olur ,PCB ve malzeme fiyatlarında daha ucuza yapılabilir .(PCB derken 20x20 boyutlarında 1 pcb almak var 10 pcb almak var) hepiniz birlikte (kendi evlerinizde) daha ileri aşamaya götürebilirsiniz
(Acaba o hoca kaç tane böyle bir proje yapmış onuda sormak lazım)

Bu proje bir kişi için çok ağır bir proje,Eğer aynı devreyi birbirinizden bağımsız yaparsanız uzaktanda olsa birbirinize yardımcı olur ,PCB ve malzeme fiyatlarında daha ucuza yapılabilir .(PCB derken 20x20 boyutlarında 1 pcb almak var 10 pcb almak var) hepiniz birlikte (kendi evlerinizde) daha ileri aşamaya götürebilirsiniz
(Acaba o hoca kaç tane böyle bir proje yapmış onuda sormak lazım)
Arkadaşlarimla iletişime geçtim ne kimse devreyi bulabilmis ne de bulsa bile yapacak bütçesi var. Bu yüzden kalacağız öyle

Alanyadayim. Mükemmel hocalarımız bitiş süresi vermediler. 2 gün sonra bitti süreniz bile diyebilirler

12V ile 200w doğrudan alamazsın. @taydin ın dediği gibi önce voltajı yükseltmen gerek. En az 200-300TL yi gözden çıkar dahası bile olur...

Sana tavsiyem Dc-dc step up converter hazır modul arastır. kaç volta çıkabileceksin belirle.. O voltaja uygun hazır anfi devresi al. İki hazır devrede de mümkün olan en uygun fiyat ile en basit yapıyı seç. Devreleri bir araya getir ve çalıştır. Çalıştığına kanaat getirdikten sonra Kendi baskı devreni hazırla ve parçaları hazır devrelerden sök kendi baskı devrene lehimle... işte tam o aşamada kayda başla... :D

12V ile 200w doğrudan alamazsın. @taydin ın dediği gibi önce voltajı yükseltmen gerek. En az 200-300TL yi gözden çıkar dahası bile olur...

Sana tavsiyem Dc-dc step up converter hazır modul arastır. kaç volta çıkabileceksin belirle.. O voltaja uygun hazır anfi devresi al. İki hazır devrede de mümkün olan en uygun fiyat ile en basit yapıyı seç. Devreleri bir araya getir ve çalıştır. Çalıştığına kanaat getirdikten sonra Kendi baskı devreni hazırla ve parçaları hazır devrelerden sök kendi baskı devrene lehimle... işte tam o aşamada kayda başla... :D
Ben de öyle düşündüm bir ara ama yine bana 400 500 e patlayacak bunun yerine hocayla konuşacağım. Bir öğrenci için hiç az para değil

Bende 12vdc to 2x36vdc çevirici devre var. Kendim yaptım ama başlı başına ayrı bir proje. Onu veririm yapar. 2x36v ile de 200w alabilirse amfi de yapar. Ancak işin içinde başka bir iş var çözemedim. Hoca böyle bir ödev veriyorsa ya pandemiden dolayı kimse düzgün okıyamadı o yüzden yapamasın sınıf tekrarı yapsın diye yada zamanın da benimde başıma gelen rüşvet istiyorumun üstü kapalı izahatı.

Bende 12vdc to 2x36vdc çevirici devre var. Kendim yaptım ama başlı başına ayrı bir proje. Onu veririm yapar. 2x36v ile de 200w alabilirse amfi de yapar. Ancak işin içinde başka bir iş var çözemedim. Hoca böyle bir ödev veriyorsa ya pandemiden dolayı kimse düzgün okıyamadı o yüzden yapamasın sınıf tekrarı yapsın diye yada zamanın da benimde başıma gelen rüşvet istiyorumun üstü kapalı izahatı.
Rüşvet olduğunu sanmıyorum ama büyük ihtimalle araştırmadan neyin ne olduğunu bilmeden verdi ceremesini biz çekiyoruz. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim gerçekten. Hocanin cevabını bekliyorum ona göre bir çözüm yolu bakacağız artık ama cevap vermedi hala

Yani bu hoca size amfi tasarımını öğretmedi, ve sizden de amfi tasarlamanızı mı istiyor? :oops: Eğer böyle ise, hocaya sorunca "hocam, bize bunu öğrettiniz mi de ödev veriyorsunuz?" diye sorunca ne cevap veriyor? Bu bana hiç mantıklı gelmiyor açıkçası ... Bu bilginin size öğretilmiş olması lazım diye düşünüyorum.

Neyse, hazır devre yasak olduğuna göre hazır devrenin klonlanması da yasak olacaktır :D O yüzden SMPS işi olmaz.

4 tane 4 Ω, 50 W hoparlörü paralel bağlarsan 1 Ω, 200 W hoparlör elde edersin. Tasarımı bu 1 Ω, 200 W hoparlöre göre yapın. Soruda belirtilmeyen kriterler var, onları da kendiniz koyun. Mesela girişte 1 Vrms, 1 kHz sinüs varken çıkışta 14.2 Vrms olursa 200 W lık güç elde etmiş oluyorsun.

Genel yapı olarak iki seçenek değerlendirilebilir:

1) Bir TDA7293 gibi bir yükselteç ile bir ön yükseltme yapılır, çıkışta da uygun sayıda paralel transistör push pull olarak bağlanır ve güç 200 W'a çıkarılır. Distorsiyon kriteri belirtilmediğine göre en basit push pull yapı kullanılabilir, crossover distorsiyonunu gözardı edebilirsin.

2) İki veya üç tane TDA7293'ü paralel bağlayıp 200 W güç elde edilmeye çalışılabilir. Bunun iyi sonuç vermesi için her bir TDA7293'ün birbirine çok benzer olması lazım, yoksa girişte hafif faz kaydırmaları ile farklılıklar kompanze edilmesi lazım.

Bu verilere göre araştırma yapın ve ilerlemeye çalışın. Anlamadığınız yeri sorun.

Paralel hoparlör kullanılırsa 4 hoparlör yetmiyor. 14.2 volt rms 20 V peak demek. 12 V yetersiz kalıyor.
12 hoparlör paralel bağlayınca 0.3 ohm oluyor ve 8.16 volt rms yeterli oluyor ve bu 11.5 V peak oluyor.
Bir amplifikatör çıkışına 0.3 ohm yük bağlayınca da nasıl olur bilmiyorum kısa devre koruması devreye girmez mi?

Paralel hoparlör kullanılırsa 4 hoparlör yetmiyor. 14.2 volt rms 20 V peak demek. 12 V yetersiz kalıyor.
12 hoparlör paralel bağlayınca 0.3 ohm oluyor ve 8.16 volt rms yeterli oluyor ve bu 11.5 V peak oluyor.
Bir amplifikatör çıkışına 0.3 ohm yük bağlayınca da nasıl olur bilmiyorum kısa devre koruması devreye girmez mi?

Hmm evet 1 Ω empedans fazla geliyor. 0.3 Ω da muhtemelen hazır amfi entegrelerinde kısa devre korumasını tetikler. Bu durumda mecbur ön yükseltme ve paralel transistörü puş pul çıkış olacak ... ve en az 12 hoparlör olacak, her birisi en az 16.66 W.

İki ihtimal var, ya hoca istediği şeyin zorluğunun farkında değil, ya da normalden daha zor birşey sorup her birinizin probleme nasıl yaklaştığınızı, izlediğiniz metodolojiyi görmek istiyor. Belki de sonuca göre değil, izlenen sürece göre not verecek.

Transistörlü tasarım istendiğini sanmıyorum. Oldu-bitti bir devre istemiş hoca.

Tda7560 kullanılabilir. 4*50 W toplam 200 W..

Transistörlü tasarım istendiğini sanmıyorum. Oldu-bitti bir devre istemiş hoca.

Tda7560 kullanılabilir. 4*50 W toplam 200 W..
Datasheete bakınca 12V ve 2 Ω için alınabilecek güç 27 W gibi. Ama bu devreden 7 tane kurup aynı anda çalıştırırsan 200 W a yaklaşır. Ama hoca kabul eder mi bilemem :)

Sırf şurada konuştuklarımızı derleyip hocaya gönderse ve "Hesapladım 12v ile 200w pek mümkün değil" dese devreyi yapmadan puanı alması lazım hocadan :D

Hmm aslında çip içinde 4 amfi olduğunu gördüm şimdi. Bu durumda iki tane çip ile 8 amfi oluyor. Her birisi 27 W dan toplam 216 W yapıyor. Bu tabi 2 Ω için. 4 Ω için herhalde üçüncü bir çip ve daha fazla hoparlör gerekir.

Sırf şurada konuştuklarımızı derleyip hocaya gönderse ve "Hesapladım 12v ile 200w pek mümkün değil" dese devreyi yapmadan puanı alması lazım hocadan :D
Olay aslında sorunun net sorulmamasında. Eğer TEK devre ile 12V 200W isteniyorsa o zaman devre tasarımı zor, çok büyük akımlar var. Ama @slewrate in dediği gibi birden fazla düşük güçlü amfi kullanılmasına izin varsa iş daha kolay.

Olay aslında sorunun net sorulmamasında. Eğer TEK devre ile 12V 200W isteniyorsa o zaman devre tasarımı zor, çok büyük akımlar var. Ama @slewrate in dediği gibi birden fazla düşük güçlü amfi kullanılmasına izin varsa iş daha kolay.
Üstteki yorumlarınıza cevap veremedim kusura bakmayın. Emin olun ki hiçbirini öğretmediler ne matlab ne proteus ve ya başka bir uygulama ne de çizim dersi. Sadece projeyi verip araştırarak yapmamız bekleiyor.Hocaya durumu ilettim kendisi de araştırınca böyle bir şeyde el vermediğini görüp sonradan giriş voltajını istediğimiz gibi kullanabileceğimizi belirtti. Maddi olarak büyük bir paraya denk geldiği için iki seçenek sundu 1. bu devreyi yapmak 2. devreyi simulinkte çalıştırmak simulasyon yapmak. ama matlabta da entegreler tda2030 ve ya diger transistör gereçleri bulamadım bunun için bir kütüphane mi indirmek gerekiyor bilginiz var mı ?

Kesinlikle öyle . Sonunda hocayla bir ortak yol bulabildik. Voltajı farklı değerlerde alabilirsiniz durumu olmayanlar ise simulinkten yapabilirler dedi. Peki simulinkte gözükmeyen transistör vb malzemeler için kütüphane mi indirmek gerekir ?

Matlab de simulink de var bende ama simulink'i hiç kullanmadım, bilgim yok. Onun yerine MicroCap simulatörünü indir onunla yap. MicroCap en iyi devre simulasyon programlarından birisidir ve artık bedava.

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back