3.3v'yi 5v'ye yükseltmek

NoelDayi

Üye
İyi akşamlar.
Elimde NodeMCU V3 var ve hep 3.3v çıkışları var ama benim ihtiyacım olan 5V çıkış.
LCD, SR04 vs kullanacağım. Ben bu 3.3V'yi nasıl 5V yapabilirim?
Logic Level Converter haricinde kullanabileceğim ya da yapabileceğim bir şey var mıdır?

Konuyu incele cevapların burada

Çıkışlara transistörlü anahtar bağlayabilirsin. Burada Vin NodeMCU çıkışı, Vcc de +5V olacak. Rin ve RL yi de 2.2 kΩ yapabilirsin.

1655149248336.png

Çıkışlara transistörlü anahtar bağlayabilirsin. Burada Vin NodeMCU çıkışı, Vcc de +5V olacak. Rin ve RL yi de 2.2 kΩ yapabilirsin.

17826 eklentisine bak
Abi anladığım kadarı ile I2C haberleşmesi yapacak, ve bu attığın tek yönlü hcsr04 kullanmak için 1 giriş 1 çıkış gerekiyor.
Çift yönlü olarak kullanabilir ama bence Gökhan abinin kullandığını kullanması daha doğru olur

Başlıktaki probleminiz de çözülmüş oldu böylece. LCD ve SR04'ü aynı besleme ile besleyebilirsiniz. I2C ve Trig (SR04) pinleri için çok sorun olmayacaktır. Ancak SR04'ün Echo çıkışı 5V logic seviyesinde sünyal üretecektir. ESP8266 ise 3.3V logic seviyede çalışır. Voltaj seviye dönüştürücü ya da en azından giriş empedansına uygun bir direnç eklemeyi unutmayın.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back