MCP4922 DAC Kullanımı

Geniş kapsamlı bir özet.;
Senin dac MCP4922'yi biz 3.3 ile beslersek ayrı bir 3v referans almamız gerekiyordu o zaman 4.96 olan boşa çıkacaktı bu benim bakışıma ters olduğu için ortaya lojik shifter attım.
Lojik shifter bizim gariban piconun 3.3 sinyallerini 5 volta çıkaracak bu şekilde aktif düzeni değiştirmeden sadece 1 veya 2 entegre ile olayı kapatmış olucaz.

Neden böyle şeyler yapıyoruz.
Bu mcp4922 5 volt ile beslendiğinde 3.3v seviyesini lojik 1 olarak görmüyor bu da bizim garibanın çırpınması ama hiçbirşey yapamaması demek.
Çırpınışları boşa gitmesin diye araya bir lojik shifter koyup halledicez

Ne güzel dac'ın pinlerini belirlemiştim, evden çıkmadan picoya bağlantılarını yapmıştım. Akşam döner mıncıklarım diyordum. Konu nerele geldi. Proje enaz 2 ay daha uzadı :D

Niye uzuyor yav? Eğer 3 V luk referansı alırsan projede değişen birşey yok.

Niye uzuyor yav? Eğer 3 V luk referansı alırsan projede değişen birşey yok.
Abi 3 sayfa konuştunuz, değişen birşey yok diyorsun. Yandı benim beyin. :katil2:
Yarın Ahmetle discordan bir toplantı yapacağız. Belki konu açar saat veririz. Sohbet etmek isteyen olursa katılabilir. Duruma göre bakacağız.

Evet Ahmet sana olayı anlatır. İki tane sorun tespit etti bugün. 3.3 uyumsuzluğu ve LDAC pininin durumu.

Evet Ahmet sana olayı anlatır. İki tane sorun tespit etti bugün. 3.3 uyumsuzluğu ve LDAC pininin durumu.
Sürekli bilmediğim entegreleri alıp öğrenmeye çalışıyorum.

yakalayabildiğim uyumsuzlukları buna bağlıyorum çünkü aldığım entegreyi datasheetine bakarak tanımaya çalışıyorum varsa typcal app datasında ona bakarak denemeler yapıyorum.

Daha önce hiç harici bir dac entegresi ile çalışmadım.
ESP32nin üstündeki dahili dac'ı kullanmıştım sadece.
Elimde 1 tane lgt8f328p var onunda üstünde dac var onuda kullanayım yakın bir zamanda.

Dün konuşulanlar üzrine şunları alıyorum. Başka eksik var mı? HC'leri sonra lazım olur diye alıyorum. Projede kullanmayacağım.
Yoksa minimum sipariş fiyatını tutturamıyorum. İnsana zorla birşeyler aldırıyorlar :D
74.png

Birde bunlara 50pf kapasitör, 500 Ohm direnç gerekiyor sanırım?

50pf500o.png

Dün konuşulanlar üzrine şunları alıyorum. Başka eksik var mı? HC'leri sonra lazım olur diye alıyorum. Projede kullanmayacağım.
Yoksa minimum sipariş fiyatını tutturamıyorum. İnsana zorla birşeyler aldırıyorlar :D
16941 eklentisine bak
Abi 595i neden çeşit çeşit alıyorsun
74HC595N modeli olur çeşit çeşit almana gerek yok

Son düzenleme:
Abi 595i neden çeşit çeşit alıyorsun
74HC595N modeli olur çeşit çeşit almana gerek yok

M2003J15SC cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Dip olanın 1 tanesi 7tl, smd olanın 2 tanesi 7tl. Normalde dip olanı almazdım ama bread board daki testleri onunla yaparım diye 1 tane aldım.

74HC14N varmış elimde bir tane. Neden aldıysam. Hatırlamıyorum :)

Sepet yine 100tl oldu. Bütün HC leri çıkarıyorum. Lazım olduğunda alırız artık.
Ulan bir ay içinde 3 sefer özdisana sipariş verdim. Sırf 60tl kargoya gitti. Sıkılmaya başladım bu durumdan.

özdisan.png

Forum istatistikleri

Konular
5,920
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back