3D Yazıcılar İçin Deneme Çıktısı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Yazıcımın sorunlarını çözmek üzere @taydin abinin de önerisi ile bir deneme çıktısı çizdim.
Bununla denemeler yapıp buraya ekleyeceğim. Aynı çıktıyı müsait bir zamanda makineniz ile kaliteli alabilirseniz ayarları paylaşmanızı rica ederim.

deneme_baskısı.png

Ekler

• Deneme.stl
    237.2 KB · Görüntüleme: 145
Isı kulesi testi var aynı zamanda geri çekme testi filan. Bunlar atıyorum her 5mm sonra ısıyı hızı filan değiştiriyor. Makinenin buna göre ayarlıyorsun. Her makinenin ayarları filement vs değişkenlere gör biraz kendine özel oluyor. Böyle olmayabilir.

Isı kulesi testi var aynı zamanda geri çekme testi filan. Bunlar atıyorum her 5mm sonra ısıyı hızı filan değiştiriyor. Makinenin buna göre ayarlıyorsun. Her makinenin ayarları filement vs değişkenlere gör biraz kendine özel oluyor. Böyle olmayabilir.
Evet bu gün biraz video izledim. Extrüzisyon diye bir ayarı varmış. Fazla ise modelde taşma, eksik ise model de eksik çizimler oluyormuş. Benim paylaştığım resimdeki dikey stunda da eksik kısımlar vardı. Oradan dank etti. Kurcalayıp bulacağız artık.
Ama bu kadar detaylı ayar yapılması sıkıcı bence. İlerde çözüm bulurlar umarım. Düşünsene bir filament değiştiriyorsun ve doğru ayarlarını bulana kadar deneme yapıyorsun. Çok sıkıcı.....

Yok aslında ayarların bir kere oturduğunda filement değiştirirsen hız ve ısı ile ilgili ayar yapman yeter. Çok fazla ayar olduğu için bunu ilkini doğru yapmak önem kazanıyor. Birde genelde zaten hep aynı marka filement alırsın. Fiyat filan değişmezse niye durduk yerde filement değiştiresin.

Yok aslında ayarların bir kere oturduğunda filement değiştirirsen hız ve ısı ile ilgili ayar yapman yeter. Çok fazla ayar olduğu için bunu ilkini doğru yapmak önem kazanıyor. Birde genelde zaten hep aynı marka filement alırsın. Fiyat filan değişmezse niye durduk yerde filement değiştiresin.
Ya ben yazıcıyı ilk aldığımda hiç ayar yapmadan direk kurduğum gibi baskı yapmıştım. Sonuç beni hiç rahatsız etmiyordu.
Hele o bir katmandan diğerine geçerken bıraktığı örümcek ağı hiç olmuyordu. Şimdi curayı filan sıfırdan kuruyorum yine de öyle basmıyor.

Nozzle tıkandığı için sorun çıkartıyordur. Temizlersen sorun gidebilir. Yakın zamanda bende de oluyordu. Nozzle ve teflon tüpü komple söktüm. Teflon tüpü jiletle düzgünce kesip tekrar taktım düzeldi. Teflon tüpü tam oturtamamış da olabilirsin, buda tıkanıklık yapıyor bazen. Ben almadım ama çağlar 3D de herkesin tavsiye ettiği güzel bir model de var.

Bu beyaz hortum sabit mi?
150 dereceye kadar ısıtıp çekmeme rağmen çıkmıyor.

20200924_233232.jpg

Bu beyaz hortum sabit mi?
150 dereceye kadar ısıtıp çekmeme rağmen çıkmıyor.

Hayır sabit değil. Sıcaklığı filament basım sıcaklığına getirip çıkartmayı deneyin. Büyük ihtimal tam oturmadığından ya da 90 derece kesim yapılmadığından kenarlara filament taşması olmuştur. Thingiversede bulunan hotend fixlerden çift parçalı ptfe tipi uygulayın. Bir daha boru oynadı mı gevşedi mi diye düşünmenize gerek kalmaz.

Hayır sabit değil. Sıcaklığı filament basım sıcaklığına getirip çıkartmayı deneyin. Büyük ihtimal tam oturmadığından ya da 90 derece kesim yapılmadığından kenarlara filament taşması olmuştur. Thingiversede bulunan hotend fixlerden çift parçalı ptfe tipi uygulayın. Bir daha boru oynadı mı gevşedi mi diye düşünmenize gerek kalmaz.
240 derecede ancak çıktı. Söylediğin gibi kenarlarında flament kalıntısı vardı. Kesip taktım yerine. Baskı denemesi yapıyorum şimdi.

İzlemediğim video, denemediğim ayar kalmadıktan sonra, bu kadar uğraşa bir arpa boyu yol alamayınca filamentin kötü olduğu kanısı iyice kafama yerleşti.
Facebook da 3D Printer Türkiye gurubuna konu açıp sorunumu anlattım. Oradakilerin de genel önerisi filament oldu. Sanırım bu iş kesinleşti. Yeni bir filament almam gerek. Flashforge almayı planlıyorum.

Nozzle tıkandığı için sorun çıkartıyordur. Temizlersen sorun gidebilir. Yakın zamanda bende de oluyordu. Nozzle ve teflon tüpü komple söktüm. Teflon tüpü jiletle düzgünce kesip tekrar taktım düzeldi. Teflon tüpü tam oturtamamış da olabilirsin, buda tıkanıklık yapıyor bazen. Ben almadım ama çağlar 3D de herkesin tavsiye ettiği güzel bir model de var.

Sercan benim ptfe boru tıkandı. Zaten önceden kesmiştim. Bir daha kesersem işe yaramayacak. Senin verdiğin linkteki boru stokta kalmamış. Nette de bulamadım aynısını. Başka bir önerin var mı?

Bu da nozzle'ın hali. Yedeği ilr değiştiricem şimdi. Ayrıca yedek nozzle da almak lazım.
20201028_110034.jpg

Hocam o dişlerde o filament sızıntılarının olmaması lazım. Boruya kadar çıkmış filament. Aşağıda linkini verdiğim çıktıları alıp teflon hortumu 2 parça olarak kesip kastırırsanız artık tıkanma, çatlama, patlama, akıtma gibi dertleriniz olmaz. Abs basıyorsanız capricorn alın. Sıcaklığa daha dayanıklı ama içinden uzarasın filamenti geçmedi bende. İç çapı daha küçük olduğu için filamenti ittiremedim.

Hocam o dişlerde o filament sızıntılarının olmaması lazım. Boruya kadar çıkmış filament. Aşağıda linkini verdiğim çıktıları alıp teflon hortumu 2 parça olarak kesip kastırırsanız artık tıkanma, çatlama, patlama, akıtma gibi dertleriniz olmaz. Abs basıyorsanız capricorn alın. Sıcaklığa daha dayanıklı ama içinden uzarasın filamenti geçmedi bende. İç çapı daha küçük olduğu için filamenti ittiremedim.

Muhtemelen filament değişirken geri itme esnasında sıcak olduğu için borunun içine sıvanarak çıkıyor. Ben pla kullanıyorum. Eve geçince bakayım linke.

zaten önceden kesmiştim. Bir daha kesersem işe yaramayacak.
Uçları tam dik kesmen gerekiyor. Ekteki parça da buna yarıyor sanırım. Kesmek için jilet kullanırsan daha kolay olur. Montajını yaparken tüpün ne kadar derine girmesi gerektiğini bir kalem ile işaretle ve o işarete kadar ittirdiğinden emin ol. Böyle olunca artık sızdırmaması lazım...

Bir de diğer tarafı o kadar da önemli değil, filament takılmasın yeterli. O yüzden pdfe'in yönünü de çevirebilirsin.

Uçları tam dik kesmen gerekiyor. Ekteki parça da buna yarıyor sanırım. Kesmek için jilet kullanırsan daha kolay olur. Montajını yaparken tüpün ne kadar derine girmesi gerektiğini bir kalem ile işaretle ve o işarete kadar ittirdiğinden emin ol. Böyle olunca artık sızdırmaması lazım...

Bir de diğer tarafı o kadar da önemli değil, filament takılmasın yeterli. O yüzden pdfe'in yönünü de çevirebilirsin.
Hocam bu gönderdiğim kesme aparatı hem dik kesmeye hem de creality hotendlerin nozzle başlangıcından rakor başlangıcına kadar olan mesafede bir kesim yapıyor. İlk parça kısa ptfe sürekli hotend içinde kalıyor. Ufak bir pul basıp rakorun altına atıyorsunuz. Rakoru sıktığınız zaman sızdırmaz bir sıkılık oluşuyor. Artık uzun olan ptfe hareket etse bile radyatör içindeki ptfe asla oynamıyor. Sıkı sıkı yerinde duruyor. 1.5 senedir bu yöntemle baskı alıyorum. Daha tıkanma, sızdırma olmadı. Tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
5,838
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back