555 ile PWM üretmek ve ses kartı ile test etmek

Bu arada potun yarısının boş olmasını olayını nasıl düzeltebilirim? 50k ve 10k pot denedim. İkisinde de yarısı boş.

Yarısı boş derken sadece en alt kısımda çok dar alanda ayar yapıyor değil mi?

İşte yukarıda bahsettiğim sorun o. Frekansı mümkün olduğunca azaltman lazım. Akşam hem frekansı ölç hem de duty cycle'ı (ikisini de UT139C ölçer).

Ölçümü yaparken de 555'in verebileceği minimum duty cycle'ı belirle. Eğer %1 lere veya daha aşağı inemiyorsa, frekansı azalt. Gene inemiyorsa o zaman pro mini ile yapacaksın mecbur.

Yarısı boş derken sadece en alt kısımda çok dar alanda ayar yapıyor değil mi?

İşte yukarıda bahsettiğim sorun o. Frekansı mümkün olduğunca azaltman lazım. Akşam hem frekansı ölç hem de duty cycle'ı (ikisini de UT139C ölçer).

Ölçümü yaparken de 555'in verebileceği minimum duty cycle'ı belirle. Eğer %1 lere veya daha aşağı inemiyorsa, frekansı azalt. Gene inemiyorsa o zaman pro mini ile yapacaksın mecbur.
Frekansı dirençle veya kondansatör ile azaltabilir miyiz? Nasıl yapılır bu frekans ile oynama işi?

Biriniz seri bağlamak iyidir diyor diğeriniz paralel bağlamak iyidir diyor.
Ben sağa sola şerit LED montajı yapıyorum ve orada ledler belli sayıda seri bağlı sonra da bu seri kollar paralel bağlı.
O halde hem seri bağlamak iyi hem paralel bağlamak iyi mi oluyor :D

Benim anladığım ledine göre, yerine göre, voltajına göre değişiyor.

Biriniz seri bağlamak iyidir diyor diğeriniz paralel bağlamak iyidir diyor.
Ben sağa sola şerit LED montajı yapıyorum ve orada ledler belli sayıda seri bağlı sonra da bu seri kollar paralel bağlı.
O halde hem seri bağlamak iyi hem paralel bağlamak iyi mi oluyor :D

Olayı doğru anlamamışsın. Tartışılan konu paralel mi iyi seri mi iyi değil. Tartışılan konu, küçük LED'lerde seri dirence gerek var mı yok mu? Ve küçük LED'ler için PWM ile parlaklık kontrolü yapılırken seri dirence ihtiyaç var mı yok mu? Ben seri dirence gerek var diyorum @KAZIMUGUR gerek yok diyor.

Şerit ledlerin seri paralel kombinasyonu olmasına gelince, onun burada tartışılan konu ile fazla ilgisi yok. Bu seri paralel kombinasyonu neden kullanılıyor bir bakalım. Diyelim 100 tane LED var elimizde (şerit değil, tek tek ayrı LED) ve bunlarla aydınlatma yapacağız. Her bir LED için 20 mA akım öngörüyoruz.

Hepsini seri bağlarsak, 200 V vermemiz lazım ki bunlar yansın. Çekilen toplam akım 20 mA olacaktır. 200 V çok yüksek bir voltaj, birileri mutlaka çarpılıp ölecektir, o yüzden tamamen seri bağlantı olmaz.

Hepsini paralel bağlarsak, 2 V vermemiz yeterli. Çekilen akım da 2 A olacaktır. Bu sefer de çekilen akım çok yüksek, kablolarda ısı kaybı olacak, voltaj düşecek ve güç kaynağından uzaklaştıkça LED'lerin parlaklığı azalacak. O yüzden tamamen paralel bağlantı da olmaz.

20'şer tane seri bağlayıp, bu 10 tane kolu paralel bağlarsak, 40 V vermemiz lazım. Çekilen akım da 200 mA olacak. Gayet güzel değerler. Akım fazla yüksek değil, kayıp az olacak. Voltaj da fazla yüksek değil, kimse çarpılmayacak :tamam2:İşte bu yüzden seri paralel kombinasyonu kullanılıyor. Ama dediğim gibi, bu ayrı bir konu, bizim burada cebelleştiğimiz şey bu değil :D

Seri bağlamak güzel çünkü seri bir devrede bütün LEDlerden aynı akım geçer. Akım = parlaklık. Paraleldeki gibi akım dengelemek için her birine direnç koymaya gerek olmaz. Ama kötü tarafı yüksek voltaj gerektirir (mesela LED başına 3V desek 10 LED için 30V) ve bir LED bozulursa hepsi söner.

Ben seri dirence gerek var diyorum @KAZIMUGUR gerek yok diyor.

Doğru cevap dirence gerek var (LEDi ölçüp ona özel hassas bir voltaj ayarı yapmadığımızı varsayıyorum). @KAZIMUGUR neden böyle düşünmüş anlamadım. Mesela %10 duty cycle PWM yaptık ve ne kadar parlak olacağını hesaplıyoruz diyelim. Geçen akım teorik olarak aşırı yüksek olacak, pratikte ise sadece kaynağın sağlayabildiği akım ve parazitik etkilerle kısıtlanacak. Bunlar frekansla ve sıcaklıkla değişecek. Yani (ortalama akım) = (bilmediğimiz çok yüksek bir akım) x %10. Bu mantıklı bir yöntem değil.

• Beğen
Reactions: nt
Direnci hesaplarken led üzerinde düşecek iletim voltajını da hesaba katmamız gerekmiyor mu?

Evet doğru söylüyorsun. LED forward bias voltajını da hesaba katmamız lazım. İlgili mesajı düzeltiyorum.

Ne kadar güzel anlatıyor ve ben ne kadar güzel anlamıyorum.

Gökhan

0,1 mf lık(100 nf) lık kondansatöre(6.pin ile - arasındaki) paralel bir 100 nf bağla dene tam olmazsa birde 220 nf daha bağlayıp denermisin?
İstediğin olacakmı?

Ne kadar güzel anlatıyor ve ben ne kadar güzel anlamıyorum.

O videoda fazla detaylı anlatmış. 555 çipine sabit bir kontrol sinyali veriyoruz. Başka bir pinden de trigger denen sinyali izliyor. Trigger sinyali kontrol seviyesinin yarısının altına düşerse başlıyor kondansatörü doldurmaya ve çıkışa 1 vermeye. Aynı şekilde başka bir pinden threshold denen seviyeyi izliyor, bu seviye kontrol seviyesinin üstüne çıkarsa başlıyor kondansatörü boşaltmaya ve çıkışa 0 sıfır vermeye. Doldururken 1 boşaltırken 0. Bu kadar...

https://www.falstad.com/circuit/cir...6QBAYXx2GDwCAQOwORr4bjOGgANUuABsAC4AQyaAFM6EA

Bu simülasyonda ctl voltajı ile oyna (sağa slider ekledim) ve kondansatörün dolmasını boşalmasını izle. Dolup boşalırken düz eğriler çizmeyecek, çünkü bildiğimiz RC devresi :)

O video'daki devreyi kurdum. Mevcut değerlerle minimum duty cycle yeteri kadar az değil (%10 gibi). 10 kΩ dirençleri 100 Ω yapınca %1 lere inebiliyor duty. Ama bu bile yeterli değil. Eğer bu devreyi kurarsan, potansiyometrenin en başında, çok küçük bir alanda parlaklık ayarı yapabileceksin. Biraz daha fazla çevirince parlaklık iyice fazlalaşmış olacak.

1597004199561.png

Simulasyon dosyasını ekliyorum, kendin de dene. Senin işin pro miniyle olacak Gökhan :)

Ekler

• pwm555.cir
    19.3 KB · Görüntüleme: 172
  • Beğen
Reactions: nt
Gökhan

0,1 mf LIK(100 nf) lık kondansatöre(6.pin ile - arasındaki) paralel bir 100 nf bağla dene tam olmazsa birde 220 nf daha bağlayıp denermisin?
İstediğin olacakmı?
Şuan ne istediğimi bilmiyorum ki abi :)
Buradaki amacım frekans değerini değiştirmek. O yüzden şuanda frekans kaçta? Ne yaparsam bu frekansı değiştiririm? Duty cycle'ı nasıl ölçerim? Gibi soruların cevabını arıyorum. Yani 100 veya 220nf bağladığım da ne olacağını osiloskop ile gözle görmem lazım. Bunun için de ses kartından yararlanacağım.

O video'daki devreyi kurdum. Mevcut değerlerle minimum duty cycle yeteri kadar az değil (%10 gibi). 10 kΩ dirençleri 100 Ω yapınca %1 lere inebiliyor duty. Ama bu bile yeterli değil. Eğer bu devreyi kurarsan, potansiyometrenin en başında, çok küçük bir alanda parlaklık ayarı yapabileceksin. Biraz daha fazla çevirince parlaklık iyice fazlalaşmış olacak.

4934 eklentisine bak

Simulasyon dosyasını ekliyorum, kendin de dene. Senin işin pro miniyle olacak Gökhan :)
Pro miniyi yarın alıcam.
Ama olayı anlamak için şunu anlamam lazım;
Ne yaparsam neyi değiştiririm?
Mesela bana deki 1k direnci 10k ile değişirsen frekans 400Hz den 100Hz düşer (sallamasyon :) )
Ancak böyle oturacak kafama. O zaman frekans ile ilgili işlemler için başlayacağım dirençlerle dans etmeye.

Pro miniyi yarın alıcam.
Ama olayı anlamak için şunu anlamam lazım;
Ne yaparsam neyi değiştiririm?
Mesela bana deki 1k direnci 10k ile değişirsen frekans 400Hz den 100Hz düşer (sallamasyon :) )
Ancak böyle oturacak kafama. O zaman frekans ile ilgili işlemler için başlayacağım dirençlerle dans etmeye.

Benim çizdiğim devredeki direnç değerleri ve C2 frekansı değiştiriyor. Şu anda frekans 110 Hz gibi. C2 yi artırırsan frekans azalır.

truerta ile uğraşıyorum kalibrasyon için 300Hz üretiyorum multimetrede 650Hz çıkıyor.
555 devreyi ledin bacaklarından ölçeyim dedim ama onda da 000 değer gösteriyor. ölçmüyor.

truerta ile uğraşıyorum kalibrasyon için 300Hz üretiyorum multimetrede 650Hz çıkıyor.
555 devreyi ledin bacaklarından ölçeyim dedim ama onda da 000 değer gösteriyor. ölçmüyor.

Boşver truerta yı. Audacity en iyisi. Ama onda da kalibrasyon yapman lazım.

Aslında ben bir de paralı bir osiloskop yazılımı bulmuştum:

29 dolar gibi bir fiyatı var. Ama aşağılık herifler sadece paypal ödeme kabul ediyorlar, ve paypal de Türkiye'de çalışmıyor. Yoksa alıp deneyecektim.

Hatta konu bile açmışım. Ama herhalde o zaman sadece paypal kabul ettiklerini farketmemişim.

Boşver truerta yı. Audacity en iyisi. Ama onda da kalibrasyon yapman lazım.

Aslında ben bir de paralı bir osiloskop yazılımı bulmuştum:

29 dolar gibi bir fiyatı var. Ama aşağılık herifler sadece paypal ödeme kabul ediyorlar, ve paypal de Türkiye'de çalışmıyor. Yoksa alıp deneyecektim.
Audacity nin kalibrasyonu kapatıp açınca gidiyordu diye hatırlıyorum.

Hatta konu bile açmışım. Ama herhalde o zaman sadece paypal kabul ettiklerini farketmemişim.

deneme sürüm yok mu?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back