555 ile PWM üretmek ve ses kartı ile test etmek

Baktım şimdi. Tamamen işlevsel diyor. Para verip almana gerek yokki abi denemek için.
Ben 21 günü kullandım zaten program iyi. Ama para verip alamıyorum paypalden ötürü. Süre dolunca çalışmadı bende.

Ben 21 günü kullandım zaten program iyi. Ama para verip alamıyorum paypalden ötürü. Süre dolunca çalışmadı bende.
Yurtdışında birine para verelim alsın keyi paypal ile göndersin abi

Arduino pro mini yi aldım. Ama bu osiloskop işi canımı sıkmaya başladı.

20200810_135759.jpg

• Beğen
Reactions: nt
O video'daki devreyi kurdum. Mevcut değerlerle minimum duty cycle yeteri kadar az değil (%10 gibi). 10 kΩ dirençleri 100 Ω yapınca %1 lere inebiliyor duty. Ama bu bile yeterli değil. Eğer bu devreyi kurarsan, potansiyometrenin en başında, çok küçük bir alanda parlaklık ayarı yapabileceksin. Biraz daha fazla çevirince parlaklık iyice fazlalaşmış olacak.

4934 eklentisine bak

Simulasyon dosyasını ekliyorum, kendin de dene. Senin işin pro miniyle olacak Gökhan :)
Bu devreyi yaptım. Hiç ışık yok. Yalnız sende üçüncü bacaktan sonras yok. Ben ordan sonrasında bd139 tr kullandım.

Biraz acil işlerim vardı ilgilenemedim.
NE555 ile BD139 biraz zor iş , BC237 gibi bir tampon ile BD140 olabilir.
Ya da TIP122 gibi darlington ile.
Ama iyisi mosfet.
PWM mantığında frekans ile değilde kare dalganın formuyla oynuyoruz.
555 şemasındaki diyotlara ayrı ayrı pot bağlarsan biri frekansı diğeri duty cycle değiştirir.
555 ile olmaz değilde daha iyi olabileceği için başka bir şeyler daha iyi.
Önce elindeki ledleri bir tanı.
Çok dandikten çok iyiye led dolu ortalık.
Osiloskop filan derken piyasada alet kalmayacak.
1 Voltmetre 1 miliAmpermetre ile ile de test yapabilirsin.
Osiloskop yerine ledin parlaklığını kullanabilirsin.
Ehh doğal olarak bir kaç leşin olabilir , baksana @taydin bile yaktı memleketi.
Şaka bir yana , şöyle , ayarlı bir kaynaktan besle , gerilimi yavaş yavaş arttır , akım ve gerilim değerlerini yaz , ledin parlaklığına bak , en az en çok ne gözün gördü ise elindeki oyuncak bu demektir. ( ekdeki videoyu izle piyasadan -star elek..- alınmış sıradan mavi led geçti elime kameranın otomatik ayarları azıcık zorladı )
Ancak bundan sonra sağlıklı öneriler daha isabetli olur.
Bize bakma biz takılır dururuz ama para harcayıp duruyorsun bir sonuç alman gerekir.
Mesela promini de pwm üretirsin bununla bir mosfet sürersin haliyle ledleri farklı bir kaynakdan beslersin zaten akım değerin az bir şey olacak kaç led vardı. Yani led ve max min parlak değerlerini bilip ona göre beslenecek besleme tespitinden sonra pwm ile ışık şiddetini ayarlayacaksın.
Yukarılardaki teorik iddialar gözünü korkutmasın.
Led özellikleri ve kaç led var ne kadar güç gerekecek gibi bilgiler..

PAYPAL için : Kıbrıs dan bir hesaba dönün , youtube de nasıl yapılacağını anlatan çok video var.Ukrayna dan almam gereken bir parça için orada fabrika sahibi bir arkadaşım adamını görevlendirdi ve gitti adamı buldu ama illa ebay ve paypal diye tutturunca böyle bir yol kullandım çalışıyor yani.
Nasıl yaptığım ezberimde değil ama videodan devam ettimdi.

video 66mb olunca server olmaz dedi , sorun yok : https://1drv.ms/u/s!As0jBHIyxz61h1jG6NPxGoe6i8cE?e=hfz2HD
youtube yükledim :

555 i şöyle deneyebilirsin :
m1.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back