7 SEGMENT DISPLAY ILE KRONOMETRE

Tek butona 3 fonksiyon ekleyince işler çok karışıyor.
bt:
if(analogRead(buton) < 50 && millis() - lastpresTime >= longpresDelay && flg1 == 0){
    flg1 = 0;
    c = 15;
  }
  if(c == 15) {
    bcd[0] = 9;
    bcd[1] = 9;
    bcd[2] = 9;
    bcd[3] = 9;
    bcd[4] = 9;
    bcd[5] = 9;
    bcd[6] = 9;
    bcd[7] = 9;
    bcd[8] = 9;

delay(350);

bcd[0] = 0;
    bcd[1] = 0;
    bcd[2] = 0;
    bcd[3] = 0;
    bcd[4] = 0;
    bcd[5] = 0;
    bcd[6] = 0;
    bcd[7] = 0;
    bcd[8] = 0;
    lastpresTime = millis();
    c = 0;
  }

if ((millis() - lastDebounceTime) > debounceDelay) {
    if (analogRead(buton) < 50 && flg1 == 0) {
      c++;
      // Serial.println(c);
      flg1 = 1;
      lastDebounceTime = millis();
    }
  }
  if (flg1 == 1 && analogRead(buton) > 50) {
    flg1 = 0;
  }
  if(c > 1){
    c = 0;
  }

Dur başla sıfırla yapmaya çalışıyorum bazen dur başla yaparken sıfırlıyor

Projeyi yapacakların dikkatine.

Seri portu açık bıraktığınızda A-B dijitlerini göremezssiniz

PROJE BİTTİ!!

Birtek kesme sıklığını arttırıp saat basamaklarını görmek kaldı

ISR rate 300 yapıp c portunu'da dahil edip bıraktım birkaç saat çalışsın arada sıfrlama,durdurma başlatma yapacağım.

IMG_20220629_151357.jpg

Kaçak kat çıkılmış devrenin son hali

7 dijit sürüyoruz anlık olarak.
10 saat olunca 8. dijitide göreceğiz.
sönük yanıyor gibi gözüken yerler insan gözü tarafından görünmüyor kamerada görebiliyorum sadece sanırım tarama hızım ile kameranın tarama hızı çakışıyor.

Şema ve düzenlenmiş ,yorumlanmış program ile konuyu toplayacağım.

Görüntüde bazı segmentler hafif yanık bazıları tam yanık. Böyle olmaması lazım, bir sorun var.

Görüntüde bazı segmentler hafif yanık bazıları tam yanık. Böyle olmaması lazım, bir sorun var.
Onu açıkladım abi telefon kamerasında öyle çıkıyor insan gözü görmüyor onları telefon kamerasından bakınca öyle hafif yanık olanları görebiliyorum.
Taramayı 8 dijite çıkarınca onlar ortaya çıktı daha önce telefon kamerasında da yoktular.

Sadece ms 1ler basamağı yani en sağdaki segment az yanıyor onu programa bakınca anlayacaksın abi çok kısa süre verip 8 yazıyorum ona

Kameranın da görmemesi lazım öyle şeyleri. Orada bir sorun var Ahmet. Bir de son hane neden salise saymıyor da sabit 8?

Kameranın da görmemesi lazım öyle şeyleri. Orada bir sorun var Ahmet. Bir de son hane neden salise saymıyor da sabit 8?
Biraz daha süreler ile oynarım abi gidermeye çalışırım.

Son hane zaten anlaşılmıyordu diye boşuna zamanı yemesin diye ona çık kısa süre verip 8 yazdım

Kendi kendime yapmışım C portu eklememin bir suçu yokmuş.

Ben sondaki 8 için 3us bekleme verdim diğerleri 20ydi bu 3us süreyi 20 yapınca kamera'da gitti sönük segmanlar

Son hane zaten anlaşılmıyordu diye boşuna zamanı yemesin diye ona çık kısa süre verip 8 yazdım

Oradaki 8 hanenin tamamı eşdeğer diye düşünmen lazım. Tamam salise çok hızlı dönüyor birşey göremiyorsun, ama kronometreyi durdurduğun zaman o son hanenin de söyleyeceği bir sözü var :)

Oradaki 8 hanenin tamamı eşdeğer diye düşünmen lazım. Tamam salise çok hızlı dönüyor birşey göremiyorsun, ama kronometreyi durdurduğun zaman o son hanenin de söyleyeceği bir sözü var :)
ısr rate 300 yapıp çalışıtrdım ben çok güzel anlıyorum hangi süre geçtiğini ama başkası baksa bir ayraç yok şuan bakınca.

3230468 okuyorum ne bu?
3 saat 23 dakika 4 saniye 68 salise

ben en iyisi bütün birler basamağındaki noktaları yakayım ayraç olsun.

Durdurma sıfırlama vs. halletim biraz düzenleyip atıcam programın tamamını.

Ben buton okurken çok takla atarım'da

kesme çok hızlı tekrlandığı için bazen 2-3 kez bamam gerekiyor butona

ama 10ms kurulu şekilde hiç böyle sorun yoktu

ısr rate 300 yapıp çalışıtrdım ben çok güzel anlıyorum hangi süre geçtiğini ama başkası baksa bir ayraç yok şuan bakınca.

3230468 okuyorum ne bu?
3 saat 23 dakika 4 saniye 68 salise

ben en iyisi bütün birler basamağındaki noktaları yakayım ayraç olsun.

Durdurma sıfırlama vs. halletim biraz düzenleyip atıcam programın tamamını.

Ben buton okurken çok takla atarım'da

Nihai programı kısım kısım ve RESİM olarak ekle Ahmet. Böylece ödev yapmak isteyen beleşçi öğrenciler en azından programı oturup satır satır kendileri yazmak zorunda kalır.

Projenin sonuna geldik :)

Başta sabırla her yanlışımda hatamda bana yardımcı olan @taydin abiye teşekkür ediyorum.
@semih_s
@fide
Abilerime'de ayrıca teşekkür ederim.

Projeye gelecek olursak.

Başlangıçta yaptığımız atamalarımız 1 buton girişimiz 2 tane butonları kontrol edecek bayraklarımız ve dur,sıfırla,başla kontrolü yapacak değişkenimiz bulunuyor.
prj1.png

BCD olarak arttığımız sayı basamaklarımızı barındıran arrayimiz.
prj2.png

displaylere sayılarımızı oluşturduğumuz arrayimiz
prj3.png

displaylerimizin hepsi aynı anda seçili olmasın sırası gelince devreye girmesi için basamak seçen bayraklarımız
prj4.png

BCD olarak basamaklarımızın artışının hesaplandığı kısım.
prj5.png

her 10ms'de bir kez kesilen timer kesmemiz ve display sürdüğümüz kısım.
prj6.png

Setup kısmında birkaç incelik yapmak zorunda kaldım. basamak seçici transistörlerimizi önce PULL-UP konumuna alıp 1 seviyesinde tutuyoruz daha sonra çıkış seçip 1 konumuna alıyoruz tekrar

İşlemci üstündeki bütün portları kullanıyoruz bu proje'de D portu B portu ve C portu.

Ayrıca kendimize 10ms'lik bir timer kesmesi yaratıyoruz.
prj7.png

Bu kısımda sadece buton okumalarımız var.
İşlemci üstündeki tüm portları kullanmak istemediğim için sadece 1 tane analog giriş kullanarak 2 butonu okuduk şemadaki R12-R13 dirençlerini bu kısıma bakarak hesaplamalısınız

prj8.png

Şema:
Lütfen belirtilen notları dikkatlice okuyunuz.
SCH.png

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back