Açık Kaynak - Acil Çağrı Butonu ve Nesne Takip Cihazı

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Uzun zamandır aklımda olan bir projeye (bir arkadaşın malzeme sponsorluğunun da katkısıyla) başladım.
İki ayrı versiyon düşünüyorum. İlk versiyon RP2040 işlemcili, Quectel M95-fa GSM ve Quectel L86 GPS modül olacak. Bu versiyonda iki buton olacak. Butonlara basılınca sim karttaki birinci ve ikinci sırada kayıtlı numaraları arayacak. Alternatif olarak butona basıldığı anda sim kartta kayıtlı numaraya GPS koordinatları ve anlık konumun Google maps linki ama olarak atılabilir. GPRS ile iletişim ise diğer alternatif.
İkinci versiyonda ise dışardan sabit enerji girişi olacak. Araba, motosiklet vb monte edilebilecek ama sesli iletişim olmayacak.
Esp32, Quectel MC60 GSM+GPS modül üzerine kurulacak. İki sitem de 1300mAh lipo pil olacak.
Altınkaya HH044 ve HH050 kutulara kurulum planlıyorum.

Projenin şematik, pcb ve SMS konum gönderme kısmını blog sayfam, hackster.io, burası ve picprojede paylaşmayı planlıyorum.
Şimdilik pcb bu şekilde. RP2040 işlemciyi henüz çizmedim. Aralık başında pcb siparişi vermeyi planlıyorum.
IMG-20221121-WA0003.jpg

Son düzenleme:
Bence birkaç tane izole giriş eklemelisin abi.
Mesela aracına takacaklar için IGNITION sinyalinin gireceği bir input olmalı biz akşam evde otururken birisi arabayı çalıştırmayı denerse ayıkalım duruma bi kafamızı camdan çıkarabilelim.

Bu giriş IGNITION olmak zorunda değil bir kapı switchi vs.

BÜYÜKELÇİ OLARAK PROJEYE DESTEK VERMEYE HAZIRIM

Opto izoleli 2 kanal giriş ve 2 kanal open drain mosfet çıkış eklemeyi düşünüyorum. Pcb yerleşime göre 3+3 de olabilir.

RP2040 güzel denetleyiciymiş. Güzel işler yapılır. Bu mcu bootloader yüklü olarak mı geliyor?

MCU üzerinde herhangi bir kod atma olayı yok.Doğrudan nor flash ile işlem var. O aşamaya geçince ayrıntılı yazarım inşallah.

Eski çalıştığım avm de acil çağrı butonları vardı. Devre üzerinde 8 bacaklı bir dip entegre, bir kristal osilatör bir bakır anten (yay şeklinde sarılmış.) ve bir kaç direnç, kondansatör. Üzerinde iki düğme var. Biri 1001, diğeri 1002 gönderiyor pc arayüzüne. (rakamlar misal)
Pc tarafında acces database içinde 1001 için güvenlik, 1002 için revir tanımlı. Arayüz bu sayede hangi birimin çağrıldığını yüksek sesli bir wave sesi ile birlikte ekrana basıyor.
Bu cihaz belirli alanlarla sınırlı bölgelerde güzel işliyor.

Çok güzel düşünülmüş bir proje.Bence eğer mümkünse motorcular kendi aralarında konuşma yeteneği en azından bir versiyonunda ,eklenirse çok işe yarar gibime geliyor.Ayrıca motorcunun kaza yaptı algoritması geliştirilebilir.Örneğin motoun selesindeki ağırlık sensörü ,birden (Sürat azalmadan) Ağırlık yok bilgisine geçtiyse ,Darbe sensörleri darbe algıladıysa yakınındaki motorculara da bunu sesli olarak bildirebilir.
Yani konum bilgisinden o konuma en yakın bu sistemi kullanan motorcuya "Muhtemelen kaza oldu" konumuda gönderebilir.Eğer motorcu sorun yok ben iyiyim butonuna basarsada alarmı resetler .Yada sistem örneğin 30 saniye içinde resetlenmezse aracı kullananın kendinde olmadığı anlamına da gelir.

Çok güzel düşünülmüş bir proje.Bence eğer mümkünse motorcular kendi aralarında konuşma yeteneği en azından bir versiyonunda ,eklenirse çok işe yarar gibime geliyor.Ayrıca motorcunun kaza yaptı algoritması geliştirilebilir.Örneğin motoun selesindeki ağırlık sensörü ,birden (Sürat azalmadan) Ağırlık yok bilgisine geçtiyse ,Darbe sensörleri darbe algıladıysa yakınındaki motorculara da bunu sesli olarak bildirebilir.
Yani konum bilgisinden o konuma en yakın bu sistemi kullanan motorcuya "Muhtemelen kaza oldu" konumuda gönderebilir.Eğer motorcu sorun yok ben iyiyim butonuna basarsada alarmı resetler .Yada sistem örneğin 30 saniye içinde resetlenmezse aracı kullananın kendinde olmadığı anlamına da gelir.
Gyro + accelerometer ile eklenebilir. Not aldım. İlk versiyon için pcb çiziyorum. Esp32 versiyonu ise tamamen fikir aşamasında. Mantıklı her revize yapılabilir.
Hatta Lora modem eklemek mantıklı olur. Etraftan kaza var uyarısı için.

IMG-20221123-WA0009.jpg

IMG-20221123-WA0010.jpg

Pcb çizimi biraz daha ilerledi. İnşallah yakın zamanda hazır olacak.

Bu sistemin bir versiyonuna da çalınmaya karşı GPS takip sistemi de eklenebilir.Hata eğer mümkünse motoru yavaşlatıp bir daha çalışmayacak hale getirmek daha da iyi olacaktır

Bu sistemin bir versiyonuna da çalınmaya karşı GPS takip sistemi de eklenebilir.Hata eğer mümkünse motoru yavaşlatıp bir daha çalışmayacak hale getirmek daha da iyi olacaktır
GPS ve GSM ile sms ile anlık yada belirli aralıklarla konum atan aralıklı takip olacak zaten. Cihazı yapma amacımız bu. Açık kaynak olacağı için kaynak kodunu istediğiniz olaya endeksli değiştirebilirsiniz.

WhatsApp Image 2022-11-29 at 12.03.52 (2).jpeg
WhatsApp Image 2022-11-29 at 12.03.52 (3).jpeg
WhatsApp Image 2022-11-29 at 12.03.52.jpeg
WhatsApp Image 2022-11-29 at 12.03.52 (1).jpeg

• Beğen
Reactions: nt
Pcb siparişi an itibariyle verildi. İnşallah pcb tasarımda sıkıntı yoktur.

Pcbway pcb üretimini bitirdi. Kargo sürecini sabırsızlık :saril: :saril: , gümrük sürecini ise kaygıyla :cheeky4::cheeky4:bekliyorum.

$33.80 pcb + elek + esp32 kart var. $29 civarında da Fedex Kargosu. Ben de $6-7 arası yani 120-140 TL arası bir ArGe cezası bekliyorum. Bakalım ne çıkacak?

Havaalanı antreposunun önündeki köprüde Deli Dumrul seni bekliyor

:saril:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,759
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back