AD9833 SIN-GEN ARDUINO IDE(SPI lib.)

Screenshot_20220712-192400.jpg

Çinlilerin günahına giriyorsun :D Devrenin izole olması gerekmiyorsa, analog GND ve dijital GND eninde sonunda birleşir. Bunda bir anormallik yok.
ben erken celllendim ben sandım ki AGND'den negtif beslersek entegre -+ sin çıkarabilir çıkaramıyormuş

Birisi şema çıkarmış orada da AD8051 diyor

18369 eklentisine bak
Eyvah görünce aklıma geldi!
Ben spı hattına 1R direnç koymadım proje başından beri.
Ben ondan bu kadar çırpındım ruhsal olarak sıkıntıdaymışım direnç yok diye :katil2:

Eyvah görünce aklıma geldi!
Ben spı hattına 1R direnç koymadım proje başından beri.
Ben ondan bu kadar çırpındım ruhsal olarak sıkıntıdaymışım direnç yok diye :katil2:

AD9833 SPI hatlarındaki dirençlerin sebebi ringing olayını azaltmak. Kablolar çok uzun ise bu sorun olur ancak.

Burada benim aklıma gelen ihtimal, AD8051 yerine belki de ucuz bir opamp koydu bunlar ve onun da bant genişliği yetmiyor. Diğer ihtimal, AD9833 çıkışına 22 pF lık bir kondansatör atmışlar. Bu kondansatör 12.5 MHz de 600 Ω gibi bir empedansı var, belki de bu yükleme yapıyor. Fırsat bulunca AD9833 çıkışındaki o 22 pF kondansatörü ve 0 Ω direnci sökeceğim ve AD9833 çıkışına doğrudan bakacağım.

Tabi senin modülde opamp yok. Ama senin çizdiğin şemaya göre orada gene bir kapasitör var. İstersen onu söküp dene.

Tabi senin modülde opamp yok. Ama senin çizdiğin şemaya göre orada gene bir kapasitör var. İstersen onu söküp dene.
ben onu sökersem bozmadan takamam abi.
yarın sanayiye arabaya yağ almaya gideceğim.
oradaki oto beyin tamircisi ustadan rica ederim onun sıcak havası var o söker bana aramız iyidir.

@Ahmet birazdan eve geçicem. Discorda olucam.

AD9833 çıkışını boşa aldım. Gene 12 MHz ile test ettim. Genlik baya arttı. Daha önce 130 mV olan genlik şimdi 660 mV a çıktı. Demekki çıkıştaki 22 pF kapasitör hakkaten yüklüyor. Ama şekil hala bozuk.

a.png

Sonra 8 MHz ile deneyince şöyle tuhaf bir görüntü alıyorum. Bu görüntü sanki çıkış sinyalinin iki faz arasında gidip geldiğini çağrıştırıyor. Daha öncekinde bu kadar belirgin değildi. Sanırım şu faz registerlerine belli birşey yazmak gerekiyor.

a.png

Valla birçok şey denedim, ama çıkışta 4 MHz in üzerinde nispeten temiz bir sinyal alamadım. Şu da ilginç idi: Datasheet'te 8.333 MHz (yani fMCLK / 3 için verilen bir spektrum var ve spektrumun da altında kullanılan FREQ0 değeri var:

1657667644125.png

Tam olarak buradaki FREQ0 değerini kullanırsam nispeten iyi bir sinüs alıyorum. Ama bu sinüste de birkaç saniyede tekrarlanan yavaş yavaş kaymalar var. Sinüs adeta birkaç saniyede bir aerobik yapıyor :) Spektrum analizör ile bakınca yukarıdaki spektrumu da alamadım. 8.333 MHz deki pikin etrafında yan loblar var, bunun da anlamı, MCLK kristalinin frekansı çok stabil değil. Bunlar herhalde çok kaliteli bir MCLK kaynağı ile aldılar bu spektrumu.

Ama bu FREQ0 değerinin sadece 1 altına veya 1 üstüne çıkarsam, sinyal şekli bozuluyor.

Son düzenleme:
Kare dalgayı test ettim. Onda da şöyle sorunlar var: Bazan kare dalga palslerinden birisi, diğerlerinden geniş oluyor. Bu muhtemelen peryodik birşey, çok ayrıntılı bakmadım. Ama simetrik ve sabit bir kare dalga değil neticede.

Üçgen dalgada gene sinüstekine benzer sorunlar var. 4 MHz üzerine çıkınca çok büyük bozulma meydana geliyor.

Kare dalgayı test ettim. Onda da şöyle sorunlar var: Bazan kare dalga palslerinden birisi, diğerlerinden geniş oluyor. Bu muhtemelen peryodik birşey, çok ayrıntılı bakmadım. Ama simetrik ve sabit bir kare dalga değil neticede.

Üçgen dalgada gene sinüstekine benzer sorunlar var. 4 MHz üzerine çıkınca çok büyük bozulma meydana geliyor.
Sonuç olarak alınmaz mı? Yoksa bizim zaten o kadar yüksek MHz ile işimiz olmaz mı? XR2206 da 350kHz e rağzı olunca buradaki 4MHz hiçte kötü sayılmaz dimi?

Kare dalga sorunlu, o hiç hoşuma gitmedi. Standart kare dalgadan beklentin nedir? Peryodun %50 sinde high, diğer %50 sinde low olması lazım. Ama bu arada bir düzensiz palsler çıkarıyor. Bilmiyorum belki de bu modüldeki AD9833 ler çakma. Sinüs'teki distorsiyon da fazla.

1 MHz'e kadar sinüs ve üçgen için kullanılabilir, kare dalganın da arada bir uzun palsler atması da sorun değilse kullanılabilir. Ama benim pek hoşuma gitmedi :)

Mouser'den 20 Avroya hızlı 14 bitlik DAC'lar alınabiliyor, bir de hızlı bir işlemci kullanarak (mesela pico) belki 10 MHz lik çok kaliteli bir AWG yapılabilir.

Kare dalga sorunlu, o hiç hoşuma gitmedi. Standart kare dalgadan beklentin nedir? Peryodun %50 sinde high, diğer %50 sinde low olması lazım. Ama bu arada bir düzensiz palsler çıkarıyor. Bilmiyorum belki de bu modüldeki AD9833 ler çakma. Sinüs'teki distorsiyon da fazla.

1 MHz'e kadar sinüs ve üçgen için kullanılabilir, kare dalganın da arada bir uzun palsler atması da sorun değilse kullanılabilir. Ama benim pek hoşuma gitmedi :)

Mouser'den 20 Avroya hızlı 14 bitlik DAC'lar alınabiliyor, bir de hızlı bir işlemci kullanarak (mesela pico) belki 10 MHz lik çok kaliteli bir AWG yapılabilir.
20 Avro çok ya. Sen al abi. 2-3 sene sonra 350TL , 35TL değerine inince alırım ben senden 2 tane :katil1:

Aslında şöyle bir çözüm de üretilebilir: 1 MHz'e kadar sinüs/üçgen üreteceksin, kare dalgayı da sinüs'ten, schmitt trigger ile üreteceksin. O zaman o arada bir olan geniş kare dalga palsı çıkmaz.

Bir de şimdi EEVBlog'da biraz baktım, bazıları keskin bir low pass filtre kullanılırsa çıkışta daha yüksek frekanslara çıkılabilir diyor. Denemek lazım.

Ama neticede bunun içindeki DAC 10 bitlik, yani performans beklentilerinin de buna göre olması lazım.

Hmm demekki bu modülün camdan atılmaya hevesi yüksek.
Birde ben sökeyim bakalım neler oluyor

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back