AD9833 SIN-GEN ARDUINO IDE(SPI lib.)

Tam olarak aynı testi yapmış olalım:

C++:
#include <SPI.h>

#define CS 10

void setup()
{
  pinMode(CS, OUTPUT);

digitalWrite(CS, HIGH);

SPI.begin();
  SPI.beginTransaction(SPISettings(1000000, MSBFIRST, SPI_MODE2));
}

void loop()
{
  while (1)
  {
    digitalWrite(CS, LOW);
    SPI.transfer16(0x1234);
    digitalWrite(CS, HIGH);
    delay(100);
  }
}

Bir kere sinyal görüntülerini aldıktan sonra, manuel olarak protokol çözümleme yapman lazım. Bizim SPI moduna göre transfer, SCK ın düşen kenarında gerçekleşiyor. O zaman bütün SCK düşen kenarlarında MOSI değeri nedir onu belirleyeceksin

a.png

Mesela ben şimdi bir sayı gönderdim. Protokol çözümlemesini yap ve kaç gönderdiğimi söyle

a.png

Ben ilk defa SPI ile karşılaştığım zaman dijital osiloskoplar vardı, ama böyle otomatik protokol çözümleme yapma özelliği yoktu. Ben de hep böyle tek tek bitlere bakarak protokol çözümleme yaptım. Varsa alet kullanacaksın, ama yoksa da işini görebilmen lazım.

senin skopta daha güzel gözüküyor abi :) ama halletim

Ekler

• clk.BMP
    225.1 KB · Görüntüleme: 70
  • data.BMP
    225.1 KB · Görüntüleme: 63
Ben ilk defa SPI ile karşılaştığım zaman dijital osiloskoplar vardı, ama böyle otomatik protokol çözümleme yapma özelliği yoktu. Ben de hep böyle tek tek bitlere bakarak protokol çözümleme yaptım. Varsa alet kullanacaksın, ama yoksa da işini görebilmen lazım.
sarı CS
yeşil clock
mavi data

buraya kadar doğru anladım değil mi?

JPEG üretmiyor mu senin skop yav? Bizim forum senin BMP leri beğenmiyor nedense, o yüzden eklenti olarak geliyor.

SCK
clk.jpg

MOSI
data.jpg

JPEG üretmiyor mu senin skop yav? Bizim forum senin BMP leri beğenmiyor nedense, o yüzden eklenti olarak geliyor.

SCK
18340 eklentisine bak

MOSI
18341 eklentisine bak
benim skop zaten 2 dakika uğraşıp ekran alıntsını BMP kaydediyor abi.
2 kanal+usb bilgisayar bağlantısında bu dataları yakalamam mümkün olmuyor o yüzden .BMP oldu owon foruma bakarım çevirilebiliyorsa jpg. png. vs. hallederim daha önce skop+jeneratör aynı anda çalılşamıyordu biri hacklemişti bunu onu kurdum artık 2si aynı anda çalışabiliyor.

bunuda yapan vardır dünyada 10 kişi kullanıyoruz zaten bu aleti

Neyse senin SPI bus düzgün görünüyor. Artık başka problemlere odaklanabilirsin. Biraz Çin'den alışverişe ara ver, para biriktir ve kendine bir Siglent SDS 1104X-E al :)

Neyse senin SPI bus düzgün görünüyor. Artık başka problemlere odaklanabilirsin. Biraz Çin'den alışverişe ara ver, para biriktir ve kendine bir Siglent SDS 1104X-E al :)
bayramdan sonra gürcistandan akrabam gelecek eğer bu altler oradan alınması daha uyguna gelecek aletlerse alabilirim ama tr fiyatı benim birkaç yıllık aliexpres alışverişim kadar

Veya ailene söyle sponsor olsunlar. Ben liseyi bitirince iki şey vardı istek listemde, Honda motosiklet (tek silindirli 4 zamanlı bir motor, çok yaygındı o yıllarda) ve Hameg 203-4 katot ışınlı osiloskop. Babam sadece birini alabilirim dedi ve ben de sonunda osiloskobu seçmiştim. İyi de yapmışım, yıllarca kullandım o osiloskobu ve çok şey öğrendim.

İlk anladığım şey şu oldu ne kadar doğru bilmiyorum.

CS'nin mantığıın anladım zaten onu direkt geçtim.
transfer16 dedik
clock'a bakınca 8 tane eşit pulse 1 tane uzun pulse ayraç gibi sanırım sonra 8 tane daha eşit pulse toplam 16 eşit 1 tane uzun pulse oldu 16bit.
şimdi dataya bakayım

16 tane clock diye düşüneceksin, ayıraç falan yok :) O sadece anlık bir gecikme olmuş, ya kütüphanenin içinde oldu yada o anda bir kesme geldi bir yerlerden.

Veya ailene söyle sponsor olsunlar. Ben liseyi bitirince iki şey vardı istek listemde, Honda motosiklet (tek silindirli 4 zamanlı bir motor, çok yaygındı o yıllarda) ve Hameg 203-4 katot ışınlı osiloskop. Babam sadece birini alabilirim dedi ve ben de sonunda osiloskobu seçmiştim. İyi de yapmışım, yıllarca kullandım o osiloskobu ve çok şey öğrendim.
ben biraz kirli çıkıyım abi.

şuan tr fiyatını çıkarıp verebilirim ama başka param kalmaz.
ağustosu bekliyorum yüklü ücreti olan şeyleri satın almak için
şimdi alırsam ağustosa kadar sefil gezerim.

eğer gürcistan'dan alma şansım varsa böyle şeyleri bi sıcak hava birde gerçekten osiloskop benim skop iyi güzel çok rahat taşınabilir jeneratörü var multimetre oluyor pilleri 18650 yanıma 2 yedek alıyorum dışarı giderken bitince hemen değişiyorum devam ediyorum çalışmaya.

ama ekranı biraz küçük tutmuşlar tek şikyaetim ekran boyutu.

Aşağıdaki mesaja dikkatli bak:

Orada M1 kürsörü clocklardan bir tanesinin düşen kenarını işaretliyor. Clock kaç kere düşüyor? 16 kere. Her düştüğünde de 1 bit transfer ediliyor.

Aşağıdaki mesaja dikkatli bak:

Orada M1 kürsörü clocklardan bir tanesinin düşen kenarını işaretliyor. Clock kaç kere düşüyor? 16 kere. Her düştüğünde de 1 bit transfer ediliyor.
Abi cs'yi anladım clock'u anladım ama bu data neye göre ilerliyor onu anlamadım.

kaç kere 1e çıkmış onu sayıyorum kaç kere 0a düşmüş onu sayıyorum çarpıyporum bölüyorum ama yanlış buluyıorum hep

Forum istatistikleri

Konular
5,917
Üyeler
2,502
Son üye
FURKAN1

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back