Ağız duşu tamiri

Bereket fazla çekme falan yapmadı, kart sımsıkı yerleşti. Şimdi buna 220 V ve çıkış kablolarını lehimleyip iki bileşenli epoksiyi dökeceğim.

IMG_20210214_234853.jpg

Hmm kutuyu yerine monte ettikten sonra cihazın muhafazası kapanmadı ... Birşeyleri keseceğim ve artık bir kenara bu haliyle sıkıştırmaya çalışacağım. Kenarlarına da sünger tıkıp o şekilde sabitleyeceğim.

Güç kaynağı kutusunu cihaz dışında tutmaya karar verdim. Kutuya esnek epoksiyi döktüm bakalım, kuruyunca nasıl olacak. Aslında normalde bunun vakumlanması da gerekiyor ama benim için kabarcık önemli değil. Benim için sadece rutubeti dışarıda tutması önemli.

IMG_20210318_234011.jpg

Kurumaya başladı. Ama o kadar çok ısındı ki plastik bardakta artan epoksi bardağı eritti ve sağa sola aktı. Demekki iş biter bitmez artanı çöpe atmak lazım.

Çöpe döktüğünde ısınmaya devam etmeyecek mi?

Bu tabakları ne zaman görsem canım tavuklu pilav çekiyor. :D

Bir süre kullanıldıktan sonra güç kaynağı bozuldu :kizgin1: Kullandığım SMPS devresinin çıkışında endüktif yükler için free wheeling diyot var mıydı bilmiyorum, zamanında aklıma gelmemişti kontrol etmek. Artık epoksiye gömülü olduğu için kontrol etme şansım da yok. Bir tane daha SMPS alacağım ve bu sefer çıkışa bir diyot koyacağım. Hatta bir TVS koymak lazım ki anında ters EMK yı öldürsün.

Bir de şöyle birşey aklıma geliyor. Başka bir proje için 50 VA lık bir izolasyon trafosu almıştım. Bu trafonun çıkışına yeni SMPS'i bağlasam acaba nasıl olur? Böyle yapınca SMPS'in çıkışına 220VAC gelse bile, hatta bu 220 VAC ağız duşunun suyuna bile temas etse çarpılma olmaz, ne dersiniz?

IMG_20210610_175444.jpg

Mevcut SMPS arızalı, ama gene de meraktan etrafındaki plastiği kırdım. Benim epoksi döküm fena olmamış gibi duruyor, her yere nüfuz etmiş. Sadece alt tarafta biraz boşluk kalmış.

IMG_20210616_170000.jpg

IMG_20210616_170010.jpg

IMG_20210616_170028.jpg

IMG_20210616_170037.jpg

Zaten bir saattir aratıyorum bu SMPS'i, her yerde bulunuyor ama kimsede stokta yok :mad: Ulan stokta yoksa neden orada duruyor ...

Bu epoksinin iletken olmadığını biliyorum, ama gene de bir izolasyon testi yapayım dedim. 250 V da izolasyon direnci 160 MΩ, sıkıntı yok.

Biraz plastik spatula ile örseleyeyim dedim ama kolay sökülmüyor. Isıtıp sökmeyi deneyeceğim.

IMG_20210616_172513.jpg

PCB'yi biraz daha iyi temizleyebilmek için çıkış doğrultucu diyot çiftini söktüm. Diyot 30L60CT. Bunu ölçüyorum, ters yönde multimetre birşey göstermiyor, forward yönde de 0.07 V gösteriyor. Bunun datasheet'inde "low forward voltage" diyor ama bu kadar da olamaz yav.

IMG_20210616_184608.jpg

Datasheet'ta zaten 15 A için 0.6 V forward voltaj diyot. Ben boşta ölçüyorum ama gene de bu kadar farketmemesi lazım.

Şimdi SMU ile kontrol ettim. 60 V ters gerilimde 70 µA sızıntı akımı var. Datasheet'te verilen değer 100 µA gibi. Düz gerilimde de forward voltajı 0.53 V çıkıyor. Yani bu diyotlar sağlam gibi. Ama multimetre ile düz yönde 0.07 V gösteren bir diyodu da ilk defa görüyorum ... Üstelik iki tane farklı ve iyi multimetre ile denedim.

Bu acayip bir komponent gerçekten. İçinde MOSFET olan senkron doğrultucu olabilir bu, ama konu hakkında ayrıntılı bilgim yok.

Ekler

• productfs372171011071332114.pdf
    606.2 KB · Görüntüleme: 129
PCB nin arka tarafındaki epoksiyi tamamen uzaklaştırdım. Ön tarafından da sekonder tarafını olabildiğince temizledim.

IMG_20210616_193936.jpg

IMG_20210616_193946.jpg

IMG_20210616_193955.jpg

Arka tarafını iyice temizledikten sonra, mikroskop altında inceleyince, birçok pad'de korozyon olduğunu farkettim. Kötü görünen pad'lerin hepsinin lehimlerini tazeledim ve tekrar ayrıntılı olarak temizledim lehim tarafını.

Sonra da ölçüm yapmak için osiloskobu açtım. Patlama ihtimaline karşı bir kutunun içine koyup 220V verdim. Patlamadı. Sonra kutudan çıkarıp 220 V verdim ve çıkıştaki yeşil LED'nin parladığını gördüm! Ölçüm yapınca da hakkaten çıkışta 12 VDC vardı. Hayalet voltaj falan olmasın diye elektronik yükü bağladım ve 1 A akım çektim. Gene 12 V. Sonra üzerindeki trimpot ile voltaj ayarladım ve ayar yapılabiliyor.

Demekki korozyona bağlı olarak bir temassızlık oluşmuş. Korozyon nasıl oldu o net değil ama. Ya epoksi döktükten sonra epoksi ile PCB'nin lehim tarafı arasında rutubet hapsoldu, veya belki de epoksideki kimyasallar lehim tarafı ile etkileşime girip sorun çıkardı. Öyle kafana göre epoksi dökerek olmuyor demek bu iş. Hem epoksi uygun olacak hem de kuru ortamda dökülecek.

Bizlere de tecrübe oldu.
Korozyon; hapsedilmiş nemden mi kaynaklandı?
Nedeni buysa; epoksi dökülmeden önce sıcak hava tabancası ile devre iyice nemden arındırılmalı.

Bizlere de tecrübe oldu.
Korozyon; hapsedilmiş nemden mi kaynaklandı?
Nedeni buysa; epoksi dökülmeden önce sıcak hava tabancası ile devre iyice nemden arındırılmalı.

Bu benim yorumum. Veya başka bir ihtimal, epoksi ve hapsolan rutubet etkileşip iletkenlik yaptı ve devrenin çalışmasını engelledi. Epoksiye gömülü iken çalışmıyordu. Tabi üst taraftaki yüksek gerilim bölümü halen epoksiye gömülü, oradan da ileride sorun çıkabilir. Ama şimdilik bu şekilde kullanacağım, çünkü yenisi yok ortalıkta. En azından yenisi gelene kadar idare etsin :)

Ben gene de 220 VAC tarafına izolasyon trafosunu, çıkışa da TVS yi koyacağım. Veya 12 V luk UPS aküsü de kullanabilirim ama onu şarj etme işi ile ev ahalisi uğraşmak istemez.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,490
Son üye
ozavn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back