akü + smps + ses sistemi projem

Malicarpar

Üye
Merhaba değerli forum sakinleri yeni bir proje yapmak istiyorum geçenlerde elime bozuk iki haporler geçti ve bunları tamir ettirdim 25cm lik ortalama 100 rms lik 8ohm değerinde bunları tek bir kabinde toplayıp bir ses sistemi yapmak istiyorum fakat bu aynı zamanda ses bombası gibi taşıbanilir olmalı bunun içinde ortalama 40A lik bir akü koymak isityorum elimde 100 ile 150w lık bir smps devresi zaten var ortalama 200w lık birde trafom var

Şimdi benim yapmak istediğim

Normal Kullanımda 220 şebeke elektiriği ile çalışacak trafodan beslenecek
Dışarıda yada elektiriğin olmadığı yerde aküden beslenecek
Şebeke elektiği ile çalışması kolay hatta smps ile akü ile çalıştırmakda tamam orasını da hallettim

Benim sorunum şuki aküyü şarj etmek ve 220 ile arasında geçiş yapmak araştırmaya devam etsemde kafamda net bir çözüm yada fikir oluşmadı 220 nin olduğu yerde trafo ile çalışırken akü şarj olsun şarj olduktan sonrada şarjı kessin istiyorum örnek akü voltajı 14 volta ulaştığı zaman şarj etmeyi bıraksın

Trafo + ses sistemi + smps + akü + şarj devresi bunları sorunsusz bir şekilde geçiş yapması için nasıl birbirine nasıl entegre edebilirim

YAPMAK İSTEDİĞİM TAM OLARAK BÖYLE BİRŞEY SADECE BİRBİRİNE SORUNSUZ NASIL BAĞLARIM ONU ÇÖZEMEDİM HENÜZ

BVMBVMBVM.png

Şöyle bir yapı kullanman lazım amfi girişinde. Yukarıdaki akü, aşağıdaki güç kaynağı.

Bir de şarj devresinin çıkışına da seri bir diyot koyman gerekebilir, böylece şarja takılı değilse akü şarj cihazı üzerinden boşalmasın.

1726436594792.png

Forum istatistikleri

Konular
6,577
Üyeler
2,695
Son üye
Naq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back