Arduino da Yer Kaplayan Değişken Sorunu

Aşağıdaki sayfaya bakınca, RAM'in "page buffer" için kullanıldığı anlaşılıyor.

Sen kütüphaneyi U8G2_ST7920_128X64_F_SW_SPI olarak initialize edince 1024 byte'lık page buffer oluşturuyor. Ama eğer sen kütüphaneyi U8G2_ST7920_128X64_1_SW_SPI olarak initialize edersen, page buffer 128 byte oluyor ve RAM kullanımı 880 byte'a düşüyor. Ama bu iş görür mü bilmiyorum.
U8G2_ST7920_128X64_1_SW_SPI
Kullanınca 40% a düşüyor ama ekran bundan öteye gitmiyor.
20220321_225726.jpg

Abi acaba düzenli olarak clear buffer yapsak çalışırken rami daha serbest bırakmış olur muyuz

Page buffer global olarak tanımlanıyor, artık o RAM'i başka bir iş için kullanamazsın.

Valla ben oli nin yalancısıyım :katil2:
oli doğru demiş abi. Hatta 830 byte a düştü ama ekran resimdeki gibi.
5dk yıda geçti bekliyorum hala gelmedi görüntü.

Şunu gözüme kestirdim artık. Bir ara alayım bari. Vergi dahil 266tl ye geliyor.

Page mode çalışacak ama kullanış şekli biraz farklı. Aşağıda oli abin örneğini koymuş:

1647893858926.png

Page mode çalışacak ama kullanış şekli biraz farklı. Aşağıda oli abin örneğini koymuş:

16219 eklentisine bak
Bu page mode geçenlerde canımı sıkmıştı. do whle döngüsünde bütün kodlar do içine yazılıyor. do da sadece birkere çalıştığı için ekran yenilemesi yapmıyor. yani ısı 15 derece gösterirken 20 dereceye geçse sen hala ekranda 15 derece görüyorsun

oli doğru demiş abi. Hatta 830 byte a düştü ama ekran resimdeki gibi.
5dk yıda geçti bekliyorum hala gelmedi görüntü.

Şunu gözüme kestirdim artık. Bir ara alayım bari. Vergi dahil 266tl ye geliyor.

O ekranın 320x480 olanını bizim firmanın üzerinde çalıştığı üst seviye bir power amfide kullanıyor olacağız. İşlemci de Renesas'ın RA6M2 si. Bugünlerde bununla sürünüyorum.

IMG_20220321_232001.jpg

O ekranın 320x480 olanını bizim firmanın üzerinde çalıştığı üst seviye bir power amfide kullanıyor olacağız. İşlemci de Renesas'ın RA6M2 si. Bugünlerde bununla sürünüyorum.

16220 eklentisine bak
O jumper ları kendin çakmadıysan sinir krizi geçirirsin demedi deme :katil2:

O jumper ları kendin çakmadıysan sinir krizi geçirirsin demedi deme :katil2:

Bir kere taktım, bir tık kaydırmışım, hepsini söküp tekrar taktım! Her pin için de önce şemaya, sonra da PCB layout'a bakmam gerekti, çünkü header'lara pinlerin varsayılan işlevini yazmışlar, ama biz varsayılanı kullanmıyoruz, tekrar yapılandırıyoruz. Az sövmedim o gün :mad:

openGLCD bunun yüzünden ilgimi çekti. Belki bu projede ben de kullanabilirim o kütüphaneyi. Tabi RA6M2 de derler mi onu göreceğiz.

openGLCD bunun yüzünden ilgimi çekti. Belki bu projede ben de kullanabilirim o kütüphaneyi. Tabi RA6M2 de derler mi onu göreceğiz.
Sen halledersin abi. 3-5 satır kod yazmana bakar senin :)

Sen halledersin abi. 3-5 satır kod yazmana bakar senin :)

Önce sadece menülü bir arayüz istemişlerde, ben de senin dediğin gibi düşünüyordum. Sonra ekranda analog ibreli stereo vumetre istediler :mad:

Önce sadece menülü bir arayüz istemişlerde, ben de senin dediğin gibi düşünüyordum. Sonra ekranda analog ibreli stereo vumetre istediler :mad:
Küfür etmek yasak değil mi? :kizgin2: :katil2:
Ne yapacaklarmış analog ibreyi

Gökhan abi ekran için ayrı bir Arduino Nano kullanıp ana Nano ile seri haberleştirme yapabilirsin bence...

Gökhan abi ekran için ayrı bir Arduino Nano kullanıp ana Nano ile seri haberleştirme yapabilirsin bence...
Daha önce hiç seri haberleşme yapmadım, öğrenmem lazım nasıl olduğunu. Ayrıca seri haberleşme ile ilgili başka bir planım var.

Bu page mode geçenlerde canımı sıkmıştı. do whle döngüsünde bütün kodlar do içine yazılıyor. do da sadece birkere çalıştığı için ekran yenilemesi yapmıyor. yani ısı 15 derece gösterirken 20 dereceye geçse sen hala ekranda 15 derece görüyorsun

Bence bunun üzerinde biraz daha uğraş. Page mode desteklenen bir mod olduğuna göre doğru kullanılırsa doğru çalışıyor olmalı.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,909
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back