Arduino da Yer Kaplayan Değişken Sorunu

@Gokrtl adcleri yeniden düzenlemen gerekiyor arduino 328lerde adc 10bit rp2040da 12 bit çözünürlüğün arttığı için alacağın adclerde değişecek sistemi 3.3e göre kurman gerekecek. Bir stm32f103c tercih edersen bence daha mantıklı olur onu da arduino ide ile yazıyoruz oda 3.3 fakat bazı pinleri 5v toleranslı hiçbir gerilim bölücü yapmadan o pinlere 5 volt sinyal uygulanabiliyor

O zaman senin kullandığın I2C ara kartı bu yavaşlamaya sebep oluyor. I2C hızı genelde standart olarak 100 kHz veya 400 kHz dir. Bu bile çok yavaş iken belki senin kart daha da düşük hızlarda transfer yapıyor. Paralel bus ile denersen muhtemelen gece ile gündüz gibi farklı olacak.
I2C yi başından beri kullanmıyorumki abi. Hiç bir kütüphane uymuyor ona. Direk ekran pinlerinden bağlantı yapıyorum nanoya.

@Gokrtl adcleri yeniden düzenlemen gerekiyor arduino 328lerde adc 10bit rp2040da 12 bit çözünürlüğün arttığı için alacağın adclerde değişecek sistemi 3.3e göre kurman gerekecek. Bir stm32f103c tercih edersen bence daha mantıklı olur onu da arduino ide ile yazıyoruz oda 3.3 fakat bazı pinleri 5v toleranslı hiçbir gerilim bölücü yapmadan o pinlere 5 volt sinyal uygulanabiliyor
Ohoo işin burası karışık galiba. ADC ayarlamak nasıl oluyor?
5v şartım yok. 3.3v da kullanabilirim. elemanların beslemelerinin çoğunu harici kaynaktan yapıyorum zaten.

Birde elimde NodeMCU var. Sanırım onunda hafızası iyi. Onuda kullanabilirim. Picoya göre daha az uğraştırır herhalde.

Kim öğretti la bana bu arduinoyu? Adamı yarıyolda bırakıyor. 2kb hafıza mı olur :katil2:

Buda 32f103c'nin pinoutu buda çok güzel ben hep bununla çalışıyorum.
Dahili usb özelliği.
2 kanal ı2c hattı.
3 kanal uart(tx,rx) hattı.
hiç kullanmadım ama üstünde birde can bus hattı var.
5 volt toleranslı olması.
nextion displayler ile çok kullandım "EasyNextion.h" kütüphanesi ile sorunsuz çalışıyor.

Ekler

• STM32F103C-PİNOUT.pdf
    4.6 MB · Görüntüleme: 102
Ohoo işin burası karışık galiba. ADC ayarlamak nasıl oluyor?
5v şartım yok. 3.3v da kullanabilirim. elemanların beslemelerinin çoğunu harici kaynaktan yapıyorum zaten.

Birde elimde NodeMCU var. Sanırım onunda hafızası iyi. Onuda kullanabilirim. Picoya göre daha az uğraştırır herhalde.

Kim öğretti la bana bu arduinoyu? Adamı yarıyolda bırakıyor. 2kb hafıza mı olur :katil2:
1023'e göre ayarladıklarını 4095'e göre ayarlaman gerekecek.

Ben bu güne kadar 328 ile çalışırken hiç hafıza sıkıntısı çekmedim sen nası bu kadar doldurdun anlamadım. Daha dijital potların encoderin gelecek.

Ben neyim var neyim yok arduino ide ile yazıyorum.

NodeMCU'yu ben hiç sevmiyorum sana da tavsiye etmem yine de sen bilirisn

Yav sen 64 byte RAM olan ATTiny13A ya kod yazmış adamsın, 2048 byte sana hangar gibi gelmesi lazım :katil2:
Abi görüyorsun işte durum ortada. Benlik bir sorun yokki. Kütüphaneyi yazan abartmış. :D

Abi görüyorsun işte durum ortada. Benlik bir sorun yokki. Kütüphaneyi yazan abartmış. :D

Ben hala programda bir sorun olduğunu düşünüyorum. Page modun az bir yavaşlama ile çalışması lazım. 5 saniye ekran tazeleme hızı olur mu yav? 1024 tane veriyi transfer etmek 5 saniye sürüyorsa bu işlemcinin 200 Hz saat hızı ile çalışıyor olması lazım :katil2:

Gel biz picoya veya 32f103c'ye geçelim veya eeprom takalım
pardon gerçi sorunumuz karelerle değildi
kodları nası picoya atacağız?

Ekran görüntüsü 2022-03-22 131143.png

Ben hala programda bir sorun olduğunu düşünüyorum. Page modun az bir yavaşlama ile çalışması lazım. 5 saniye ekran tazeleme hızı olur mu yav? 1024 tane veriyi transfer etmek 5 saniye sürüyorsa bu işlemcinin 200 Hz saat hızı ile çalışıyor olması lazım :katil2:
Abi napim bende developer değilim yani. Elimden bu kadarı geliyor. :D

verdiğim url ile pico kartını kurdun değil mi arduino ideye
Pico yu kurdum.
Arduino da açtım kodları düzenledim.
Pico üzerindeki düğmeye basarak picoyu usb te bağladım. Sonra kod yükle deyince resimdeki hatayı döndürüyor.

resimde verdiği bir hata değil yüklediğini söylüyor.
Kendi programını bir kenra bırak.
Örnekler/rp2040/BOOTSEL örneğini yükle.
(söylediğim yükleme metodu ile)
Yükleme tamamlandı dedikten sonra
Seri portu aç ve üstündeki düğmeye bas göreceksin program yükleyebildiğini

resimde verdiği bir hata değil yüklediğini söylüyor.
Kendi programını bir kenra bırak.
Örnekler/rp2040/BOOTSEL örneğini yükle.
(söylediğim yükleme metodu ile)
Yükleme tamamlandı dedikten sonra
Seri portu aç ve üstündeki düğmeye bas göreceksin program yükleyebildiğini
Evet ya yüklüyormuş, şimdi fark ettim.
Sıra geldi ekranı buna bağlamaya.
Pinleri nasıl yazıyoruz buna? mesela 19 ve 20 deki SDA SCL pinleri kullanacağım. 19-20 mi yazmam lazım?

Evet ya yüklüyormuş, şimdi fark ettim.
Sıra geldi ekranı buna bağlamaya.
Pinleri nasıl yazıyoruz buna? mesela 19 ve 20 deki SDA SCL pinleri kullanacağım. 19-20 mi yazmam lazım?
yine örnekler içinde Wire adlı örneğin içine bakarsan nasıl ı2c hattı seçeceğimizi görüsün aynı şekilde seri haberleşme hattı seçerken de Serial, Serial1, Serial2 olarak seçiyoruz

IMG_20220322_133307.jpg

buna ben beyaz header lehimlemiştim birde çok güzel gözüküyor sırf görüntüsüne stm kullanmayı bırakırım

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,903
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back