Arduino da Yer Kaplayan Değişken Sorunu

oli doğru demiş abi. Hatta 830 byte a düştü ama ekran resimdeki gibi.
5dk yıda geçti bekliyorum hala gelmedi görüntü.

Şunu gözüme kestirdim artık. Bir ara alayım bari. Vergi dahil 266tl ye geliyor.
Abi umarım satın almamışssındır sana daha uyguna bulabilirim bunu

O kadar pini nereye takacaz? :)
kütphane örneklerine bakınca 4 pin ile kullanabildiğimizi görüyorum.

kütphane örneklerine bakınca 4 pin ile kullanabildiğimizi görüyorum.

GLCD işine döner o iş gibime geliyor

GLCD işine döner o iş gibime geliyor
daha önce ST7735 1.44'' bir display kullanmıştım toplam 6 pin ile kullanılıyor diye almıştım(4spi-2besleme) fakat daha sonra arka aydınlatmayı ayrı beslemek zorunda kaldım kontrast potu eklemek zorunda kaldım ama kullanabiliriz ya bunu bir şekilde 4 pin ile @taydin abi daha net açıklama yapabilir bence bu Display için

Aşağıdaki sayfaya bakınca, RAM'in "page buffer" için kullanıldığı anlaşılıyor.

Sen kütüphaneyi U8G2_ST7920_128X64_F_SW_SPI olarak initialize edince 1024 byte'lık page buffer oluşturuyor. Ama eğer sen kütüphaneyi U8G2_ST7920_128X64_1_SW_SPI olarak initialize edersen, page buffer 128 byte oluyor ve RAM kullanımı 880 byte'a düşüyor. Ama bu iş görür mü bilmiyorum.

olikraus, dokümantasyonda açıklamış. Page modda da kullanılabilir, ama biraz daha yavaş çalışır diyor.

Bence bunun üzerinde biraz daha uğraş. Page mode desteklenen bir mod olduğuna göre doğru kullanılırsa doğru çalışıyor olmalı.
Uğraştım bu gün biraz.
do while döngüsü içine kodları yapıştırmak yerine "draw()" adında bir fonksiyon yazıyor.
Tüm kodları bu fonksiyon içine yerleştiriyor. Sonra "Do" döngüsü içinde "draw()" çağırıyor.
Bu şekilde ekran page mode olarak çalışıyor ama 1024 nerdeee 128 nerde.
Şöyle söylüyüm; normalde video akış hızı 24/sn kare ya. Bu 1/sn bile değil. bir tık atıyor. 4-5sn bekliyorsun sonra değişiyor. O da mesela ekrana 3 yazacaksa yarısı şimdi yarısı 4sn sonra geliyor. Oluru yok bunun.

Uğraştım bu gün biraz.
do while döngüsü içine kodları yapıştırmak yerine "draw()" adında bir fonksiyon yazıyor.
Tüm kodları bu fonksiyon içine yerleştiriyor. Sonra "Do" döngüsü içinde "draw()" çağırıyor.
Şöyle söylüyüm; normalde video akış hızı 24/sn kare ya. Bu 1/sn bile değil. bir tık atıyor. 4-5sn bekliyorsun sonra değişiyor. O da mesela ekrana 3 yazacaksa yarısı şimdi yarısı 4sn sonra geliyor. Oluru yok bunun.
ben bunu benim ekranın bir arızası sanıyordum yazılım kaynaklıymış sanırım

Arduino nano:
  • Flash Hafıza 32 KB
  • SRAM 2 KB
  • EEPROM 1 KB (ATmega328)
Raspberry Pico:
  • Flash hafıza 2MB
  • SRAM 264KB
  • EEPROM yok
Acaba pico da 128x64 GLCD kütüphane var mı?
Acaba pico da C++ (Arduino gibi) yazma imkanı var mı? yoksa illa phyton mu kullanmak lazım?

Arduino nano:
  • Flash Hafıza 32 KB
  • SRAM 2 KB
  • EEPROM 1 KB (ATmega328)
Raspberry Pico:
  • Flash hafıza 2MB
  • SRAM 264KB
  • EEPROM yok
Acaba pico da 128x64 GLCD kütüphane var mı?
Acaba pico da C++ (Arduino gibi) yazma imkanı var mı? yoksa illa phyton mu kullanmak lazım?
ben picoyu yazıyorum ide ile hemen deneyeyim sana derliyor mu pico bizim kütpahneleri

SV.png

openGLCD için derlemiyor hata veriyor ama.
U8G2 için sorunsuz derliyor sana istersen rp2040 board tercih urlisi atabilirim eklemen için arduino ideye

brd.png

bunlarda bu güne kadar arduino ide ile yazdığım kartlar w80x hariç onu daha almadım

grtst.png

eğer sistemi buna göre çevirirsen hiçbir hafıza sıkıntın kalmaz.

Buda pinoutu.
Düzenli olarak yerleştirlen gnd hatları baskı devre çizerken çok kolaylaştırıyor

Ekler

• PİCO-PİNOUT.pdf
    222.7 KB · Görüntüleme: 92
kartla birlikte gelen örneklere bakarsan 1-2 komut dışında çoğu arduino yazdığımız komutlar bir fark yok en sinirimi bozan kısmı her yükleme yaparken bootsel tuşuna basmak zorunda olmamız. Ama istersek o butonu programımıza işlev yaptıracak şekilde ekleyebiliyoruz. Mesela işlemci çalışırken o butona basınca programı durdurmak, ledi yakmak vs.

Benim kullandığım da şu:

Ama bunun kontrol kartı olmamasına rağmen fiyatı o çin malı olandan fazla idi. Tam ne kadar hatırlamıyorum. Belki ekran parlaklığı iie ilgilidir. Ben bunu 16 bit data bus ile kullanıyorum, Renk yapısı 24 bit, yani her piksel 8 bit. Yaptığım denemelerde paralel data bus ile saniyede 30 milyon 16 bit yazma transfer hızı elde ettim, yani bana gerekenden çok daha fazla bir kapasitesi var.

Uğraştım bu gün biraz.

O zaman senin kullandığın I2C ara kartı bu yavaşlamaya sebep oluyor. I2C hızı genelde standart olarak 100 kHz veya 400 kHz dir. Bu bile çok yavaş iken belki senin kart daha da düşük hızlarda transfer yapıyor. Paralel bus ile denersen muhtemelen gece ile gündüz gibi farklı olacak.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back