Gökhan kolay gelsin

Konuyu tam okumadım ama eğer bir delikten atılan parayı algılattırayım (50 kuruşu ,1 TL yi falan anlasın) dersen onun modulleri sistemi karmaşık
Hatta kurarken aynı paradan 10 kere falan atıyorsun sistem anladım diye faklı beep sesi falan çıkarıyor.

Sistem burada izah ediliyor

https://www.best-microcontroller-projects.com/coin-detector-and-counter.html
Resmi aşağıda

Kolay Gelsin

coin.png

Benzer basit bir tane vardı bende eğer bulabilirsem yarin bakayım bulursam sana gönderiririm

Gökhan kolay gelsin

Konuyu tam okumadım ama eğer bir delikten atılan parayı algılattırayım (50 kuruşu ,1 TL yi falan anlasın) dersen onun modulleri sistemi karmaşık
Hatta kurarken aynı paradan 10 kere falan atıyorsun sistem anladım diye faklı beep sesi falan çıkarıyor.

Sistem burada izah ediliyor

https://www.best-microcontroller-projects.com/coin-detector-and-counter.html
Resmi aşağıda

Kolay Gelsin

6412 eklentisine bak
Bu linki atan 3.kişisin abi. Bunu ileriki bir tarihte kurcalamak farz oldu artık. Sık kullanılanlara ekledim.

Bu linki atan 3.kişisin abi. Bunu ileriki bir tarihte kurcalamak farz oldu artık. Sık kullanılanlara ekledim.
Yani 9.sayfada bile bozuk paraların boyutları ile algılama konuşulduğu için bu linki verdim.
Eğer amacın nesneleri hızılıca ölçmekse o farklı bir proje,parayı algılamak farklı bir proje .Zira bu haliyle 1 lira çapında bir nesneyide bir lira algılar

Yani 9.sayfada bile bozuk paraların boyutları ile algılama konuşulduğu için bu linki verdim.
Eğer amacın nesneleri hızılıca ölçmekse o farklı bir proje,parayı algılamak farklı bir proje .Zira bu haliyle 1 lira çapında bir nesneyide bir lira algılar
Evet abi bu linktekini yapmak en mantıklısı aslında ama henüz oradaki devreleri toparlayacak kadar bilgi sahibi değilim. O yüzden ilk etapta basit yollu bir sistem arayışındayım. Birde yazın yediğim hurmalar şuan beni tırmalıyor. :D O yüzden masraf yapamıyorum. Eldeki imkanlarla ilerlemeye çalışıyorum.

Deneme 3.892,340
4 saate baskısı bitecek. Sonra arkasına ldr yuvasını çizip basıcam.

fusion_kumbara.png

Gökhan sistemi toplamadan önce ldr ve led in pozisyonlarına ayar çekmen gerekebilir. Ledi güç kaynağına bağla, ldr yi ölçü aletine. Paralar arasında ençok fark yakaladığın şekilde ayarla ldr yi veya ledi biraz yamultuğunda bile öçümler değişir...

Gökhan sistemi toplamadan önce ldr ve led in pozisyonlarına ayar çekmen gerekebilir. Ledi güç kaynağına bağla, ldr yi ölçü aletine. Paralar arasında ençok fark yakaladığın şekilde ayarla ldr yi veya ledi biraz yamultuğunda bile öçümler değişir...
Ldr yi sabitleyip led ile ayar çekeceğim. istediğim rakamlara ulaşınca da yapıştırıcı ile sabitlerim ledi. Ama baskı işinden dolayı biraz uzun sürecek.

Ldr ile yaptığım denemeye göre bir kez daha anladım ki Arduino hızlı olayları yakalayamıyor.
Işık kaynağını belli konumlarda yer değiştirerek tekrar tekrar denedim. 1TL LDR'nin bulunduğu deliği tam kapatmasına rağmen bu durum osiloskopta görüntülenirken arduino da ya hiç yakalanmıyor yada 1-2 rakam oynuyor. Diğer küçük paralar ışık kaynağını sızdırdığından hiç şansımız yok demektir. Bizim yakalama olayına bir çare bulmamız gerek.

20201209_124111.jpg

ldr deneme.png

İyi de para LED ile LDR arasını kapatmıyor ki. Sadece yakından uğrayıp geçiyor. Sistem tamamen ışığa kapalı olacak ve para araya girince LED ile LDR arasını kesecek.

İyi de para LED ile LDR arasını kapatmıyor ki. Sadece yakından uğrayıp geçiyor. Sistem tamamen ışığa kapalı olacak ve para araya girince LED ile LDR arasını kesecek.
Abi ldr çukurda. Para önünde olduğunda yada geçtiğinde projektör tutsan yine ldr ye ışık geçmez. Üstten ldr ye vurduğunu düşündüğün ışık paranın tura tarafında kalıyor. Ldr ise yazı tarafında. Ayrıca o üstteki siyah kapağı tamamen üzerine kapatabiliyorum. İçeride ledden başka ışık kaynağı kalmıyor. Ne yapsan boş. Burada sorun arduinonun yakalayamaması. Yoksa parayı o delikte beklettiğinde 10-15'e kadar düşüyor değer.

Bak şuanda ldr yi para ile tamamen kapattım.
Sonuç 0-1. Ama geçerken arduino bunu yakalayamıyor.

20201209_130131.jpg
20201209_130137.jpg

Abi ldr çukurda. Para önünde olduğunda yada geçtiğinde projektör tutsan yine ldr ye ışık geçmez. Üstten ldr ye vurduğunu düşündüğün ışık paranın tura tarafında kalıyor. Ldr ise yazı tarafında. Ayrıca o üstteki siyah kapağı tamamen üzerine kapatabiliyorum. İçeride ledden başka ışık kaynağı kalmıyor. Ne yapsan boş. Burada sorun arduinonun yakalayamaması. Yoksa parayı o delikte beklettiğinde 10-15'e kadar düşüyor değer.

Ha tamam ben zannettim LED ile LDR aynı tarafta :facepalm1: :)

Arduino'nun bu değişimi çok rahatlıkla yakalaması lazım. Eğer yakalayamıyorsa senin program yeterince sıklıkta okuma yapmıyordur. Bir sonsuz döngü içinde pini okut. Eğer pin 500'den büyükse bir çıkış pinini 1 yap. Eğer 500'den küçükse o çıkış pinini 0 yap. Sonra da osiloskop ile o pine bak.

Ama sen ne yapıyorsun? Bir döngü içinde pini okuyup seri porttan ekrana yazdırıyorsun. O yazma işi çok uzun sürüyor.

Ha tamam ben zannettim LED ile LDR aynı tarafta :facepalm1: :)

Arduino'nun bu değişimi çok rahatlıkla yakalaması lazım. Eğer yakalayamıyorsa senin program yeterince sıklıkta okuma yapmıyordur. Bir sonsuz döngü içinde pini okut. Eğer pin 500'den büyükse bir çıkış pinini 1 yap. Eğer 500'den küçükse o çıkış pinini 0 yap. Sonra da osiloskop ile o pine bak.

Ama sen ne yapıyorsun? Bir döngü içinde pini okuyup seri porttan ekrana yazdırıyorsun. O yazma işi çok uzun sürüyor.
Şimdi delay komutunu kaldırdım. çok hızlı okuma yapıyor. Bir değer değişimi var ama göremiyorum. Çok hızlı akıyor.
Döngülerde pek iyi değilim. Biraz kurcalamam gerekecek.

Şimdi delay komutunu kaldırdım. çok hızlı okuma yapıyor. Bir değer değişimi var ama göremiyorum. Çok hızlı akıyor.
Döngülerde pek iyi değilim. Biraz kurcalamam gerekecek.

Haa delay vardıysa o zaman tabi yavaş olur. Delay'de belirttiğin süre kadar işlemci yan gelip yatıyor :)

Şöyle yapıcam;
Ldr sürekli 800 civarında okuma yaparken eğer değer 800 den küçükse değişkene atayıp print ile değişkeni yazdırıcam. Böylece sadece para geçerkenki değeri ekranda görücem diğerlerini elemiş olucam.
IMG-20180309-WA0012.jpg

Geçikme/Hız olaylarını çözemezsen şöyle bir devre iş görür.

Falstad : Link
Hız işini çözdük. delay komutundan kaynaklı imiş. Görünüşe göre eski sisteme dönüp delay komutunu kaldırsak normal çalışacak.
LDR işine gelince. Madem giriştik sonuna kadar gidip kamuoyunu aydınlatmak vazifemiz. Tek sistem ile 5 ayrı parayı okumaya çalışacağız. Bunun için önce sistemi sabit bir zemine oturtmam lazım ki her para aynı hızda yuvarlansın. Sonrada kafamı karıştıran konu paraları nasıl ayırt edeceğim olacak.
Sistem sürekli 800 de okuma yaparken 1TL para geçişi esnasında 799,798,797 den 3,4,5 lere kadar düşüyor. Buradaki en kritik seviyeyi yakalayıp değişkene sabitlememiz lazım. Benim açımdan zor iş. İllaki sonuca ulaşırım ama doğru kodlamayı bulmam vakit alır. ipucu vermek isteyen varsa geri çevirmem :D

Senin devreye gelecek olursak üzerine konuşmamız lazım benim anlamam için. Öyle şemaya bakınca anlayacak seviyede değilim maalesef :(

Sabit değerlerle çalışmaman lazım, tamamen relatif çalışman lazım. Cihaz açıldığında ve daha para yokken okunan değeri bir kenara yazarsın. Sonra da her para için değer NE KADAR AZALIYOR ona bakarsın. Bu sabit olacak ve sadece paranın türüne bağlı olacaktır. Ama para yokkenki değer az da olsa değişken olur çünkü sistemin içine bir şekilde ışık sızabilir, gece farklı olur gündüz farklı olur, odanın lambası açıkken farklı olur kapalıyken, yaz farklı olur kış farklı olur :)

Sabit değerlerle çalışmaman lazım, tamamen relatif çalışman lazım. Cihaz açıldığında ve daha para yokken okunan değeri bir kenara yazarsın. Sonra da her para için değer NE KADAR AZALIYOR ona bakarsın. Bu sabit olacak ve sadece paranın türüne bağlı olacaktır. Ama para yokkenki değer az da olsa değişken olur çünkü sistemin içine bir şekilde ışık sızabilir, gece farklı olur gündüz farklı olur, odanın lambası açıkken farklı olur kapalıyken, yaz farklı olur kış farklı olur :)
Işık farkı için oransa okuma olabilir belki.

Tam aydınlık Açık alan okuma 1024, 50 kuruş okuma 500 Oran ~%50
Işık biraz az Açık alan okuma 800, 50 kuruş için %50 400 okunmalı.

Tabi değişimlerin/tepkilerin lineer olduğunu varsayıyorum.

@Gokrtl,

{... loop

int nihai_tespit =1024;
int okunan_deger=0;

while (analog_read < 800) // 800 den küçük okuma yakalandı while döngüsüne gir.
{
okunan_değer =analogread; // okuma yap
if ( okunan_deger < nihai_tespit ) nihai_tespit =okunan_deger; // yeni okunan değer daha küçükse onu referans al.
} // 800 den büyük okuyor artık para geçti gitti en küçük okumayı tespit ettik.

if ( 550 > nihai_tespit and nihai_tespit > 450 ) serialprint("okunan 50 kuruş");
if ( 750 > nihai_tespit and nihai_tespit > 650 ) serialprint("okunan 1TL");

loop ...}

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back