LCD üzerinde I2C modül olmalı.
I2C modül pinlerinden SCL ve SDA pinlerini arduinoda karşılık gelene pinlere bağlıyorsunuz.

17521 eklentisine bak
Teşekkürler cevabınız için, benim bir sorum daha olacak. Ben kumbaraya attığım paraları saat ve tarih de dahil olacak şekilde sd carda kaydetmek istiyorum. RTC, sd kart ve sd kart modülüm mevcut. Bunlar standart şekilde mi bağlanıyor yoksa özel bir şeması var mıdır?

Teşekkürler cevabınız için, benim bir sorum daha olacak. Ben kumbaraya attığım paraları saat ve tarih de dahil olacak şekilde sd carda kaydetmek istiyorum. RTC, sd kart ve sd kart modülüm mevcut. Bunlar standart şekilde mi bağlanıyor yoksa özel bir şeması var mıdır?
rtcnizin modeli nedir? ds1307 ds3231 ds1302?
sd kart modülü spi'dan bağlanır

Arduino DS3231 Hassas RTC Modülü diye geçiyor.
o rtcyide gidip SCL-SDA pinlerine bağlayacaksınız.

Yani ekranın I2C hattı+ RTC I2C hattı aynı yere bağlayanacak A4 A5 pinlerine programda adreslerini belirteceksiniz.

2x16 I2C modüllerinin adres pinleri boştayken 0x27 aderesini alırlar
ds3231 I2C modüllerinin adres pinleri boştayken 0x57 adresinin alırlar

o rtcyide gidip SCL-SDA pinlerine bağlayacaksınız.

Yani ekranın I2C hattı+ RTC I2C hattı aynı yere bağlayanacak A4 A5 pinlerine programda adreslerini belirteceksiniz.

2x16 I2C modüllerinin adres pinleri boştayken 0x27 aderesini alırlar
Teşekkürler cevabınız için. Ben az önce kodları yüklemeye çalıştım ama bana hata verdi.
1653903169870.png

Ekler

• WhatsApp Image 2022-05-30 at 12.35.15 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-30 at 12.35.15 PM.jpeg
    299.2 KB · Görüntüleme: 85
Şuan hallettim ancak LCD'nin üstünde nan tl diyor, normal mi?
Daha önce eeproma hiç birşey yazdırmadıysan nan tl yazabilir. İlk parayı okuttuğunda normale dönecektir. Eğer dönmüyorsa örnekler arasında eeprom silme diye bir dosya olacak. Onu yüke ve sonra tekrar normal kodları yükleyerek dene.

eeprom_clear.png

Son düzenleme:
Daha önce eeproma hiç birşey yazdırmadıysan nan tl yazabilir. İlk parayı okuttuğunda normale dönecektir. Eğer dönmüyorsa örnekler arasında eeprom silme diye bir dosya olacak. Onu yüke ve sonra tekrar normal kodları yükleyerek dene.

17557 eklentisine bak
Tüm bağlantıları yaptım ancak bazen servo kendi kendine hareket ediyor ve sd card modülüne bastırdığım zaman çalışıyor.
Bir de,
2x16 I2C modüllerinin adres pinleri boştayken 0x27 adresini alırlar
Bunlar yayınladığınız kodların içinde tanımlı mı ben kodlara ek yapmadım devredeki sorun bu yüzden olabilir mi?
Kodları yüklüyorum yükledikten sonra bir şeyi mi eksik yapıyorum o da sorun olabilir?

Ekler

• WhatsApp Image 2022-05-30 at 12.35.15 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-30 at 12.35.15 PM.jpeg
    299.2 KB · Görüntüleme: 73
Kodlar arasında 2x16 I2C modülün kodları ekli. Senin ekstradan DS3231 kodlarını eklemen gerek.
Resimde LDR yi göremedim. LDR, LED'e yapışık vaziyetteyse sistem açıkta olduğu için her hangi bir gölgeleme olduğunda (mesela elini devreye uzattığında LED'i gölgeliyorsa) servo kendi kendine hareket edebilir. Tavsiyem önce LDR ve LED'in konumlandırılacağı mekanizmayı oluştur.
LDR, LED ve servoyu yerine takıp parayı hazneye atabilecek seviyeye gel. Sonra oluşan sorunları tek tek ele alabilirsin.

Böyle ezbere gitmeye çalışırsan konuyu anlayamazsın.
devreyi ve kodları anlamaya çalışarak ilerle. Hatalar da hedef küçült.
İlk önce LDR yi okuyup serial monitörde okuduğun değeri yazdır. Sonra LDR ile LED arasına bir engel koyup LDR'nin değerinin değiştiğini serial monitörde gör. Sık sık serial.print() ile elemanların ne yaptığını serial monitörde gözlemle.

Kodlar arasında 2x16 I2C modülün kodları ekli. Senin ekstradan DS3231 kodlarını eklemen gerek.
Resimde LDR yi göremedim. LDR, LED'e yapışık vaziyetteyse sistem açıkta olduğu için her hangi bir gölgeleme olduğunda (mesela elini devreye uzattığında LED'i gölgeliyorsa) servo kendi kendine hareket edebilir. Tavsiyem önce LDR ve LED'in konumlandırılacağı mekanizmayı oluştur.
LDR, LED ve servoyu yerine takıp parayı hazneye atabilecek seviyeye gel. Sonra oluşan sorunları tek tek ele alabilirsin.

Böyle ezbere gitmeye çalışırsan konuyu anlayamazsın.
devreyi ve kodları anlamaya çalışarak ilerle. Hatalar da hedef küçült.
İlk önce LDR yi okuyup serial monitörde okuduğun değeri yazdır. Sonra LDR ile LED arasına bir engel koyup LDR'nin değerinin değiştiğini serial monitörde gör. Sık sık serial.print() ile elemanların ne yaptığını serial monitörde gözlemle.
LDR var ana hiçbir şeyi algılamıyor mesela üstünü kapatıyoruz ama ışığı sönmüyor. Ben sönmesi gerekiyor diye biliyorum ama videonuda da sönmemiş LDR

Ekler

• WhatsApp Image 2022-05-30 at 3.37.42 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-30 at 3.37.42 PM.jpeg
    332.9 KB · Görüntüleme: 73
LDR var ana hiçbir şeyi algılamıyor mesela üstünü kapatıyoruz ama ışığı sönmüyor. Ben sönmesi gerekiyor diye biliyorum ama videonuda da sönmemiş LDR
Hayır ışık hiç sönmeyecek. LDR havaya değil ışığa bakacak. LDR aslında bir dirençtir. Üzerine düşen ışık şiddetine göre direnci değişir.
Işık ile ldr arasına bir engel koyarsan LDR'nin değeri değişecektir.
Bizim devremizde engel dediğimiz şey para oluyor. Parayı hazneye attığında LDR ile LED arasına düşecek.
Para, LDR üzerine LED den düşen ışığı kestiği için LDR nin direnci değişecek. Bunun sonucunda da servo hareket etmeye başlayacak.
Servo hareket ettiğinde, servonun koluna yaslanan parada ilerleyecek. Servo kolu yeterince açıldığında para düşecek ve LED'in ışığı tekrar LDR ye değecek. bu durumda da servo kolu başa dönecek ve yeni para atana kadar bekleyecek.
Bu her para attığınca çalışan bir döngü olacak yani.
Sağlıklı çalışabilmesi için LDR ve LED kapalı (Karanlık) bir ortamda olmalı.
Bu işlemi açıkta yaparsan LDR gün ışığından etkilenerek stabil çalışmayacaktır.

Hayır ışık hiç sönmeyecek. LDR havaya değil ışığa bakacak. LDR aslında bir dirençtir. Üzerine düşen ışık şiddetine göre direnci değişir.
Işık ile ldr arasına bir engel koyarsan LDR'nin değeri değişecektir.
Bizim devremizde engel dediğimiz şey para oluyor. Parayı hazneye attığında LDR ile LED arasına düşecek.
Para, LDR üzerine LED den düşen ışığı kestiği için LDR nin direnci değişecek. Bunun sonucunda da servo hareket etmeye başlayacak.
Servo hareket ettiğinde, servonun koluna yaslanan parada ilerleyecek. Servo kolu yeterince açıldığında para düşecek ve LED'in ışığı tekrar LDR ye değecek. bu durumda da servo kolu başa dönecek ve yeni para atana kadar bekleyecek.
Bu her para attığınca çalışan bir döngü olacak yani.
Sağlıklı çalışabilmesi için LDR ve LED kapalı (Karanlık) bir ortamda olmalı.
Bu işlemi açıkta yaparsan LDR gün ışığından etkilenerek stabil çalışmayacaktır.

son durum bu ve rtc kütüphanesi eklediğimde hata veriyor sd card modülüne dokununca çalışıyor

Ekler

• WhatsApp Video 2022-05-30 at 4.52.16 PM.mp4
    1.6 MB
son durum bu ve rtc kütüphanesi eklediğimde hata veriyor sd card modülüne dokununca çalışıyor
hepsini birlikte eklerseniz işin içinden çıkamazssınız önce ldr ekleyin denemeler yapın sonra servo ekleyin sonra display ekleyin sonra rtc ekleyin sonra sd kart eklersiniz

SD Kart modülün jumper kablolarını değiştir. Bir yada bir kaçı temassızlık yapıyor olabilir. Tüm GND lerin bir birine bağlı olduğunada emin ol.
RTC kütüphanesini en sona bırak. Önce SD karta dokununca çalışma sıkıntısını çöz.

SD Kart modülün jumper kablolarını değiştir. Bir yada bir kaçı temassızlık yapıyor olabilir. Tüm GND lerin bir birine bağlı olduğunada emin ol.
RTC kütüphanesini en sona bırak. Önce SD karta dokununca çalışma sıkıntısını çöz.
Devrede servo ve sd card modülünü unoda 12.bacağa bağladığım için sorun oluştu (breadboard kısmında) ve ben de servoyu 9.bacağa sd card modülünü de 12.ye bağladım ancak kodların neresinde değişiklik yapacağımı çözemedim. sd card modülü için bir kod yok sanırım bu projede onun için bir kütüphane yeterli mi yoksa kod gerekir mi?

Devrede servo ve sd card modülünü unoda 12.bacağa bağladığım için sorun oluştu (breadboard kısmında) ve ben de servoyu 9.bacağa sd card modülünü de 12.ye bağladım ancak kodların neresinde değişiklik yapacağımı çözemedim. sd card modülü için bir kod yok sanırım bu projede onun için bir kütüphane yeterli mi yoksa kod gerekir mi?
sadece kütüphane ekleyince kütüphane nerden bilecek sd kartın içine ne yazacağını?

void setup() içindeki myservo.attach(8); satırındaki 8'i 9 yap. Servoyu hangi pine bağladıysan buraya o pin numarasını yazman gerek.
Sd kart ve saat modülünü tamamen devreden sök. Önce sistemi çalışır hale getir.
Sistem çalışmaya başladıktan sonra sd kartı ve saat modülünü dahil edersin. Şuanda bilgin az. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışırsan olmaz.
Bunu başarabilmenin en kolay yolu adım adım gidip ne yaptığını anlamak.
Hangi otobüse bineceğini bilmiyorsan, hedefine ulaşamazsın.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back