Haklısın. Sen paylaştığında açıp okumamıştım. Konuya yoğun ilgi gösterdiğimden ve acele ettiğimden bana mantıklı gelen yol üzerinden ilerlemiştim. İnşallah fırsatım olur da bu konuya bir el atarım. Gerçekten yapmak istediğim bir mekanizma bu.

Şimdi pil sorunum var benim.
Onu da şöyle çözeceğim;
Arduino pro mini 15mA çekiyor,
2x16 LCD ekran 25mA çekiyor.
Ben elimdeki 6v 12AH aküyü kullanırsam yaklaşık 12 gün dayanabiliyor. (Yanlış hesaplamadıysam)
Birde buton koyarsam bu süre 3-4 katına çıkabilir. Yalnız kapatıp açma olayında ardiuno kodları çalıştırmadan önce kendini check ediyor. Buda kumbaranın açılmasına 5-10sn kadar gecikme yapıyor. Ev ahalisinin durumunu göz önünde bulundurursam Düğmeye basma ile deliğe parayı atmaları arasında en fazla 3sn oynar. Dolayısıyla cihaz parayı sayamaz. Bir videoda bu açılışta check etme olayının kapatılabildiğini görmüştüm. Düğmeye basar basmaz kodlar çalışıyordu. Aynı videoyu bulabilirsem check olayını kapatacağım.

pro miniye yazılım yüklediğin şekilde yükleme yaparsan açılışta beklemezsin. Böylece bootloader kullanmamış olursun. Gecikme burdan kaynaklı.

Elektronikçi de Pro Mini kalmamıştı. Nano almak zorunda kaldım.
Kumbara ile entegre edebilmek için sheld çizdim. Üzerine voltaj bölücü devreyi de ekledim.

KUMBARA_NANO.png

Bak ne buldum

Halı, kilim, papas kenarına overlok çekilir, beş dakikada yapılır, hemen teslim edilir :katil2:

20201203_190110.jpg
20201203_190908.jpg
20201203_191359.jpg
20201203_200655.jpg
20201203_200726.jpg
20201203_201029.jpg

Merhabalar,
bu projeyi ben de yapmak istiyorum google da aramaya inanarak forumu buldum.
konu güncel olduğundan hemen kaydoldum foruma.
ben biraz daha acemiyim bu işlerde baskı devre yerine breadboard kullanarak yapılabilinir mi bu proje?
ve projenin adımlarını daha derli paylaştığınız bir yer var mı?
teşekkürler şimdiden

Merhabalar,
bu projeyi ben de yapmak istiyorum google da aramaya inanarak forumu buldum.
konu güncel olduğundan hemen kaydoldum foruma.
ben biraz daha acemiyim bu işlerde baskı devre yerine breadboard kullanarak yapılabilinir mi bu proje?
ve projenin adımlarını daha derli paylaştığınız bir yer var mı?
teşekkürler şimdiden
breadboard da yapılabilir tabi ama açıkta mı kullanacaksın? Eninde sonunda kutulaman gerekecek.
pil ölçme kısmından feragat edersen baskı devre şart değil. Jumper kablo kullanarak direk arduino pinlerine takabilirsin kabloları.
tek paylaşım yaptığım yer burası. Projeyi tam bitirmediğim için derleyemedim daha. Bittiğinde detaylı anlatım ve kodları paylaşacağım.
İstersen sen bir yola çık. Takıldığın yerde sor yardımcı olurum ben.

Uno da çalışan kodum nano da doğru dürüst çalışmıyor. Attığım paraların hiç birini temas etmiyormuş gibi okumuyor. Parayı elimle bastırarak tetiklersem okuyor. Temas sorunu var diyeceğim ama uno da çatır çatır çalışıyor. Ayrıca aynı anda 5'i birden mi temas sorunu yapar. "delay()" komutunu da 500 ile 10 arasında denedim yine de okumadı. Birde EEPROM'a veri yazmıyor. Nano sıfır olduğu için ekranda "NAN" değeri döndürüyor. Kodlarım aşağıdaki gibidir.

C:
void Hesapla(float gelen_para){
    SatirTemizle(0);
    lcd.setCursor(0,0);
    lcd.print("Son Atilan: ");
    lcd.setCursor(12,0);
    lcd.print(gelen_para);
    Serial.print("Son Atilan: ");
    Serial.println(gelen_para);
    float toplam = EEPROM.get(0,veritipi);
    toplam+= gelen_para;
    EEPROM.put(0,toplam);
    SatirTemizle(1);
    lcd.setCursor(0,1);
    lcd.print("Toplam: ");
    String mst = String(toplam);
    String msst = "TL";
    mst.concat(msst);
    lcd.setCursor(8,1);
    lcd.print(mst);
    Serial.print("Toplam: ");
    Serial.print(toplam);
    Serial.println(" TL");
    delay(500);
  }

Arduino Nano programlarken ayarlardan eski bootloaderi seçip bir daha dener misin?!Genelde problem burdan kaynaklanıyor.

Güç konusuna gelince sadece lcdnin enerji pinini role ile kontrol edip arduinoyu açık birakirsan para saymaya devam eder sadece görüntü bi iki sn gecikmeli gelir.Bir nevi sleep mode diyebiliriz Yanlis hatırlamıyorsam atmega328 in sleep fonksiyonu bulunmalı.Bu özellik de güç tüketimini baya düşürür.

Arduino Nano programlarken ayarlardan eski bootloaderi seçip bir daha dener misin?!Genelde problem burdan kaynaklanıyor.

Güç konusuna gelince sadece lcdnin enerji pinini role ile kontrol edip arduinoyu açık birakirsan para saymaya devam eder sadece görüntü bi iki sn gecikmeli gelir.Bir nevi sleep mode diyebiliriz Yanlis hatırlamıyorsam atmega328 in sleep fonksiyonu bulunmalı.Bu özellik de güç tüketimini baya düşürür.
Eski bootloader ile yükledim zaten. Yenisi ile yüklemeye hiç izin vermiyor. Sleep moduna daha sonra bakacağım. Önce şu problemleri çözeyim.

Uno da çalışan kodum nano da doğru dürüst çalışmıyor. Attığım paraların hiç birini temas etmiyormuş gibi okumuyor. Parayı elimle bastırarak tetiklersem okuyor. Temas sorunu var diyeceğim ama uno da çatır çatır çalışıyor. Ayrıca aynı anda 5'i birden mi temas sorunu yapar. "delay()" komutunu da 500 ile 10 arasında denedim yine de okumadı. Birde EEPROM'a veri yazmıyor. Nano sıfır olduğu için ekranda "NAN" değeri döndürüyor. Kodlarım aşağıdaki gibidir.

C:
void Hesapla(float gelen_para){
    SatirTemizle(0);
    lcd.setCursor(0,0);
    lcd.print("Son Atilan: ");
    lcd.setCursor(12,0);
    lcd.print(gelen_para);
    Serial.print("Son Atilan: ");
    Serial.println(gelen_para);
    float toplam = EEPROM.get(0,veritipi);
    toplam+= gelen_para;
    EEPROM.put(0,toplam);
    SatirTemizle(1);
    lcd.setCursor(0,1);
    lcd.print("Toplam: ");
    String mst = String(toplam);
    String msst = "TL";
    mst.concat(msst);
    lcd.setCursor(8,1);
    lcd.print(mst);
    Serial.print("Toplam: ");
    Serial.print(toplam);
    Serial.println(" TL");
    delay(500);
  }
Bana bir el atın yav.
EEPROM sorununu
C:
for (int i = 0 ; i < EEPROM.length() ; i++) {    EEPROM.write(i, 0);   }
ile çözdüm. Ama nano paraları okumuyor. Parayı elimle bastırırsam yada üzerinde bekletirsem okuyor ama yol üzerinde kayarken kısa devre etmiyor bir türlü. Yolu lehimle bile kapladım belki bakırdan temas etmiyordur diye.
Aklıma gelen tek şey ise Uno da ki pin okuma hassasiyeti nano da yok diye düşünüyorum.
O kadar pcb sheld hazırladım, unoyu da heba etmek istemiyorum bu işe.

(float gelen_para)

Burayı düzenle. okuyucu yollarını analog girişlere bağla. Okunan değer belirli bir seviyenin üzeri ise kabul et...

C:
for (int i = 0 ; i < EEPROM.length() ; i++) { EEPROM.write(i, 0); }

Bu kod yapısı sakat Gökhan. EEPROM'un tamamını bir kerede yaz. Eğer bu şekilde yaparsan, EEPROM boyutu kadar yazma işlemi olur ve EEPROM aşınır.

(float gelen_para)

Burayı düzenle. okuyucu yollarını analog girişlere bağla. Okunan değer belirli bir seviyenin üzeri ise kabul et...
Mantıklı ama o zaman tekrar pcb çizmem gerekecek. Eğer başka çare yoksa yarın bir denerim.

Pcb yollarını falçata ile kes kablo lehimleyerek dene. Başarılı olursan yeniden çizersin yada öyle kullanırsın...

Bu kod yapısı sakat Gökhan. EEPROM'un tamamını bir kerede yaz. Eğer bu şekilde yaparsan, EEPROM boyutu kadar yazma işlemi olur ve EEPROM aşınır.
Abi o benim kodlar arasında yer almıyor. Arduino idesinin örnek kodları içinde var. EEPROM u temizlemek için bir defaya mahsus kullandım ve normale döndü. Şuan tek sıkıntım digital pinlerden parayı okuyamamak.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back