C:
if((deger <= 100.00)||(deger >= 76.00))
   {
     lcd.createChar(1,pil_yuz);
     lcd.setCursor(15,1);
     lcd.write(1);
   }
   if((deger <= 75.00)||(deger >= 51.00))
   {
     lcd.createChar(1,pil_yetmisbes);
     lcd.setCursor(15,1);
     lcd.write(1);
   } 
   if((deger <= 50.00)||(deger >= 26.00))
   {
     lcd.createChar(1,pil_elli);
     lcd.setCursor(15,1);
     lcd.write(1);
   }
   if((deger <= 25.00)||(deger >= 11.00))
   {
     lcd.createChar(1,pil_yirmibes);
     lcd.setCursor(15,1);
     lcd.write(1);
   }
   if(deger <= 10.00)
   {
     lcd.createChar(1,pil_on);
     lcd.setCursor(15,1);
     lcd.write(1);
   }

Aralık kontrol etmene gerek yok. Bir fonksiyon daha sağlıklı olur ama senin usulde şarj kademelerini 4'e böleceksen şöyle yap:

if (deger >= 76)

elseif (deger >= 50)

elseif (deger >= 26)

elseif (deger >= 5)

else

Artık pil bitik

Aralık kontrol etmene gerek yok. Bir fonksiyon daha sağlıklı olur ama senin usulde şarj kademelerini 4'e böleceksen şöyle yap:

if (deger >= 76)

elseif (deger >= 50)

elseif (deger >= 26)

elseif (deger >= 5)

else

Artık pil bitik
Tamam anladım olayı.
Şimdi başka bir sorum var. Böyle küçük bir proje için arduino uno yu feda etmek istemiyorum. O yüzden bir tane pro mini bağlayacağım. Bu pro mini ye 9v pil bağlasam ne kadar idare eder sizce? 12v aküm öldü elimde de başka birşey yok. Voltaj bölücü devre de yapacağım için pili önceden belirlemen gerekiyor.

9 V pillerin kabaca kapasitesi 0.57 Ah dir. Pro mini de yanlış hatırlamıyorsam 15 mA gibi bir akım çekiyordu. Bu durumda teorik olarak 38 saat dayanır. Ama pratikte 20 saat de sen ona, çünkü voltaj 5.5 V lara düştükten sonra artık o pilde hala kapasite olsa bile artık pro mini çakılır.

9 V pillerin kabaca kapasitesi 0.57 Ah dir. Pro mini de yanlış hatırlamıyorsam 15 mA gibi bir akım çekiyordu. Bu durumda teorik olarak 38 saat dayanır. Ama pratikte 20 saat de sen ona, çünkü voltaj 5.5 V lara düştükten sonra artık o pilde hala kapasite olsa bile artık pro mini çakılır.
O kadar kötümü durum yav :(
Nereden pil bulucaz. Şeytan diyor bağla 6v 12ah aküyü birdaha da arayıp sorma. Ama dur fikrim geldi abi. Ben bu voltaj bölücü direncin bir tanesini trimpot koyarım. Pili buluncada voltajına göre ayarlarım. Vallaha yaparım :D

9 V piller öyle. Aslında 0.57 Ah olacak, düzelttim şimdi.

Eğer pro mini deki işlemcinin ileri seviyede programlamasını öğrensen, onu standby moda sokup bir kesme geldiğinde aktif yapmanın bir yolu vardır. Böylece para atılmadığında çok düşük bir akım çeker pilden. Ama bunu yapmak için işlemcinin iç yapısını, donanım özelliklerini çok iyi öğrenmen lazım.

Nereden pil bulucaz. Şeytan diyor bağla 6v 12ah aküyü birdaha da arayıp sorma. Ama dur fikrim geldi abi. Ben bu voltaj bölücü direncin bir tanesini trimpot koyarım. Pili buluncada voltajına göre ayarlarım. Vallaha yaparım :D
Sana benim en ekonomik yöntemimi söyleyeyim, hurda notebook bataryalarından kurtaracağın 18650 pilleri kullanacaksın. Bir de 10-15 tane akım korumalı tek şarj devresi alacaksın. Böyle projelerde yaklaşık 10 TL gibi bir maliyet ile uzun süreli ve verimli enerji kaynağın olacak. Benim yaptığım yöntem bu. Acil durumlar için aldığım ve 2 yıl içinde neredeyse kullanmadığım ışıldağı bile çevirdim. Yoksa hiç kullanmadan çöpe atacaktım...

IMG_20201201_235314.jpg
IMG_20201201_235930.jpg

Eğer pro mini deki işlemcinin ileri seviyede programlamasını öğrensen, onu standby moda sokup bir kesme geldiğinde aktif yapmanın bir yolu vardır. Böylece para atılmadığında çok düşük bir akım çeker pilden. Ama bunu yapmak için işlemcinin iç yapısını, donanım özelliklerini çok iyi öğrenmen lazım.
Araştırırım ama gözümü korkuttun. Ama neyse @Endorfin35+ konuyla ilgili bir video yada link atar belki :D

Para girişine bir switch daha yap. Switch üzerinden transistör veya röle kilitle sisteme enerji gitsin. Bu arada para atılıyor bir yandan parayı say. Parayı atarken sistem çalışmaya başlasın. Mesela bir dakika sonra enerjiyi mcu çıkışı ile kilitleme devresini bozarak kes. Bekleme sırasında sıfır tüketim...

Biraz karışık oldu tam anlatamamış olabilirim.

Para girişine bir switch daha yap. Switch üzerinden transistör veya röle kilitle sisteme enerji gitsin. Bu arada para atılıyor bir yandan parayı say. Parayı atarken sistem çalışmaya başlasın. Mesela bir dakika sonra enerjiyi mcu çıkışı ile kilitleme devresini bozarak kes. Bekleme sırasında sıfır tüketim...

Biraz karışık oldu tam anlatamamış olabilirim.
Şöyle bir üstünkörü baktım da adamlar tüketilen akımı azaltmak için regülatörü ve kart üzerindeki ledi filan söküyorlarmış.

Zor o iş çok uğraştırır seni. Ama olmaz diye bir şey yok.
Aslında öğrenmek açısından faydalı ama ben elimdeki işle birkaç günden fazla uğraşınca soğuyorum o yüzden kolaya kaçacağım. Pil ile kart arasına on-off switch koyacağım.

AVR mikrodenetleyicinin kendisini kullanmak enerji açısından daha iyi olur. Bir başka seçenek olarak Arduino yerine PIC kullanabilirsiniz.

Para algılama için bir kaynak: https://www.best-microcontroller-projects.com/coin-detector-and-counter.html
Yazıyı Türkçeye çevirip okudum. Çok da beğendim. Yapılması gereken güzel bir proje bence. Ama biraz benim seviyemin üzerinde bir konu. 4-5 ayrı kısımdan oluşuyor. Bunu anlayıp yapmam uzun zaman alabilir. Belki bir gün gaza gelip girişirim.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back