Ardunio ile Ses Dosyası Çalma

Gokrtl Merhaba,

Sorun SD kartın init edilememesi gibi gözüküyor ama, eğer yanlış anlamadıysam, buradaki kütüphane kullanılmadan önce waw dosyaları üzerinde değişiklik yapılmasını istiyor. Link deki(https://www.hackerspace-ffm.de/wiki/index.php?title=SimpleSDAudio) "Restirictions ve Preperation of SD card and conversion of audio files" bölümlerini bir incele istersen.
Aynı link de bir de bu kütüphaneden bahsedilmiş. Daha basit olduğu belirtilmiş https://github.com/TMRh20/TMRpcm/wiki
Biraz kurcaladım linklerde anlatılanları uyguladım ama başaramadım. Vaktimde kalmadı. İş gitmem gerek.

Ucuzundan bir DAC alırsanız hem daha kolay olur hem düzgün ses verir. PWM ile yapacaksanız çıkışını amfiye vermeden önce filtrelemeniz gerekecek.

Ucuzundan bir DAC alırsanız hem daha kolay olur hem düzgün ses verir. PWM ile yapacaksanız çıkışını amfiye vermeden önce filtrelemeniz gerekecek.
Dac dediğiniz nedir? Ben eşektirik geldiğinde ses dosyası sürekli çalsın istiyorum. Materyaller fark etmez amacıma ulaşmam yeterli.

Bir tane dfplayer var elimde yarın onunla da deneme yaparım. Ama bu kadar zor olmamalı ses dosyası çalmak. Gözden kaçan küçük bir nokta olmalı. Youtube da 10'a yakın video var. Hepsini 1:1 yapıyorum ama çalışmıyor. Kimsede bu sorunla karşılaşmamış herhalde.

Bir tane dfplayer var elimde yarın onunla da deneme yaparım. Ama bu kadar zor olmamalı ses dosyası çalmak. Gözden kaçan küçük bir nokta olmalı. Youtube da 10'a yakın video var. Hepsini 1:1 yapıyorum ama çalışmıyor. Kimsede bu sorunla karşılaşmamış herhalde.
Ben de tam şimdi o modülleri gördüm. 10 liraya SD kartlı 3W çıkışlı MP3 destekleyen modüller var.

Ben de tam şimdi o modülleri gördüm. 10 liraya SD kartlı 3W çıkışlı MP3 destekleyen modüller var.

Bu modül ile arduinoya da gerek yok. Direk çıkışına hoparlör bağlıyorsun çalıyor. Hatta buton ekleyerek ileri-geri, ses aç-kapa fonksiyonları bile var. Zamanın da proje yapayım diye aldım. Bir türlü kısmet olmadı.
Ama bu arduino konusu kafama takıldı şimdi. Neden olmadığını çözmek lazım.

Bu modül ile arduinoya da gerek yok. Direk çıkışına hoparlör bağlıyorsun çalıyor. Hatta buton ekleyerek ileri-geri, ses aç-kapa fonksiyonları bile var. Zamanın da proje yapayım diye aldım. Bir türlü kısmet olmadı.

Muhtemelen SDCARD bağlantısı, kütüphanenin beklediği pinlerde değil. Kodu inceleyerek sorunu çözmen lazım. Benim SDCARD modülünü saklandığı yerden arayıp bulmam lazım sonra ben de deneyeceğim.

Sende osiloskop da var, PWM çıkışını alabilirsen filtre de tasarlarız bakarız nasıl oluyor.

Muhtemelen SDCARD bağlantısı, kütüphanenin beklediği pinlerde değil. Kodu inceleyerek sorunu çözmen lazım. Benim SDCARD modülünü saklandığı yerden arayıp bulmam lazım sonra ben de deneyeceğim.
Abi sd modül ile uno pinleri yerli yerinde. Hatta emin olmak için unonun pin şemasını açıp kontrol ettim. Kütüphanedeki şemadada bağlantılar doğru. Bir tek yanlış şu olabilir;
Kütüphane şemasında gösterilen pinler aşağıda kodlama kısmında doğru tanımlanmamış olabilir. O zaman da sade bende değil kimsede çalışmaz.
Ben yine kurcalamaya devam edeceğim ama sanırım umudumuz sende :)

Sende osiloskop da var, PWM çıkışını alabilirsen filtre de tasarlarız bakarız nasıl oluyor.
Ses dosyasını bir çaldıralım da filtre işine ekstra bakarız. Gerçi kütüphane dosyasının açıklama kısmında o konuya da değinmişler. Direnç ve kondansatör önerileri var.

Kullanımı nasıl acaba bunun? Ardunio olmadan çalışır mı?

Kullanımı nasıl acaba bunun? Ardunio olmadan çalışır mı?
Bu linktekini alırsan hakkında geniş bilgi var.
Arduino olmadan direk çalışır.
Wav şartı yok. Mp3 de çalar.
Şemasına bakarak çeşitli butonlar ekleyebilirsin.
3w dan daha yüksek ses istersen amfi bağlaman gerekir.

df player.png

Screenshot_20201229-171356.jpg

Ekler

• DFPlayer Mini Manual.pdf
    4.1 MB · Görüntüleme: 162
Bu linktekini alırsan hakkında geniş bilgi var.
Arduino olmadan direk çalışır.
Wav şartı yok. Mp3 de çalar.
Şemasına bakarak çeşitli butonlar ekleyebilirsin.
3w dan daha yüksek ses istersen amfi bağlaman gerekir.

6869 eklentisine bak

6870 eklentisine bak
Teşekkürler. Ben iki tane alayım da birini yakarım falan beklemeyim :)
Şimdi hoparlör (+-)
5v (+-)
Bunları bağlamam yeterli mi?

Teşekkürler. Ben iki tane alayım da birini yakarım falan beklemeyim :)
Şimdi hoparlör (+-)
5v (+-)
Bunları bağlamam yeterli mi?
Hatırlamıyorum ki. Uzun zaman oldu alalı. :D
Ama sd kartı taktıktan sonra bir play/pause butonuna ihtiyacın olabilir. BreadBoard üzerinde denemek lazım. Yarın onuda kurcalar bilgi paylaşırım. Belki DFPlayer başlıklı yeni bir konu açarım.

NOT: Senin yüzünden kumbara projem kaldı. Bu gün onu bitirecektim güya :katil2:

Hatırlamıyorum ki. Uzun zaman oldu alalı. :D
Ama sd kartı taktıktan sonra bir play/pause butonuna ihtiyacın olabilir. BreadBoard üzerinde denemek lazım. Yarın onuda kurcalar bilgi paylaşırım. Belki DFPlayer başlıklı yeni bir konu açarım.

NOT: Senin yüzünden kumbara projem kaldı. Bu gün onu bitirecektim güya :katil2:
Hakkınızı helal edin hocam herkese tek tek teşekkür ederim :)
Tuş olursa bizim iş olmaz :( bana elektrik gelince çalmaya başlayan bir şey lazım benim müdahale etmemem lazım.

Hakkınızı helal edin hocam herkese tek tek teşekkür ederim :)
Tuş olursa bizim iş olmaz :( bana elektrik gelince çalmaya başlayan bir şey lazım benim müdahale etmemem lazım.
Dur bi, saati sormaya mı geldin? Hemen nere kaçıyorsun? :D Yarın ola hayrola. Buluruz bir yolunu.

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back