Ardunio ile Ses Dosyası Çalma

Hem arduino hemde dfplayer ile ilgili sorunları çözdüm. Yarın gün içinde anlatacağım.

Arduino ile Ses Dosyası Çalma

Adım-1

Arduino ya SD-Kart modülü aşağıdaki resimdeki gibi pin bağlantıları yapılır.
CS --> 4
SCK --> 13
MOSI --> 11
MISO --> 12
VCC --> 5v
GND --> GND
DP2VVZ.png

Adım-2

Linkteki siteden çalmak istediğiniz müziği wav dosyasına çevirin.
Anasayfada "Audio Converter" kısmında "aşağı ok " işaretine tıklayıp "convert to wav" seçtikten sonra yeni bir sayfa açılıyor.
Online Convert

convert_1.png

Yeni açılan sayfada "Choose Files" butonuna basıyoruz.
convert_2.png

Convert etmek istediğimiz müziği bilgisayarımızdan seçip aç butonuna tıklıyoruz.
convert_3.png

Dosyamız yüklenince aşağıdaki gördüğümüz değerleri aynen giriyoruz ve "Start Conversion" butonuna basıyoruz.

convert_4.png

Dosya convert edildikten sonra yeni bir sayfa açılıyor ve dosya otomatik olarak bilgisayarınıza iniyor.
Eğer indirme işlemi otomatik başlamazsa Download butonuna tıklayarak kendiniz indirebilirsiniz.
convert_5.png

Sonra Hafıza kartınızı "FAT" yada "FAT32" olarak biçimlendirip covert ettiğiniz wav dosyasını içine atıyorsunuz.
Ve hafıza kartını Arduino SD-Kart modülüne takıyorsunuz.

convert_6.png

Adım-3

Şimdi Arduino ideyi açıp "Araçlar" sekmesinden "Kütüphaneleri yönet" sekmesine tıklıyorsunuz.

adım3-1.png

Burada arama kutusuna "TMR" yazıp kırmızı ile çevirdiğim kütüphaneyi yüklüyorsunuz.

adım3-2.png

Kütüphaneyi yükledikten sonra "Dosya --> Örnekler -->TMRpcm --> music" sekmesine tıklayıp örnek uygulamayı açıyorsunuz.

adım3-3.png

Burada kırmızı ile çevirdiğim alanlara sd kart içindeki dosyanın tam adını yazıyorsunuz ".wav" uzantısı dahil.

adım3-4.png

Ve son olarak bu dosyayı arduino ya yüklüyorsunuz.
Hoparlörü 9 ve GND pinlerine bağlayın.
Artık müziği duyabiliyor olmanız lazım.
Serial monitörü açarak yukarıdaki tırnak içindeki harflere basarak çeşitli işlemler yapabilirsiniz.

DFPlayer ile ilgili şurada güzel bir anlatım var.

Arduino ile Ses Dosyası Çalma

Adım-1

Arduino ya SD-Kart modülü aşağıdaki resimdeki gibi pin bağlantıları yapılır.
CS --> 4
SCK --> 13
MOSI --> 11
MISO --> 12
VCC --> 5v
GND --> GND
6876 eklentisine bak

Adım-2

Linkteki siteden çalmak istediğiniz müziği wav dosyasına çevirin.
Anasayfada "Audio Converter" kısmında "aşağı ok " işaretine tıklayıp "convert to wav" seçtikten sonra yeni bir sayfa açılıyor.
Online Convert

6878 eklentisine bak
Yeni açılan sayfada "Choose Files" butonuna basıyoruz.
6879 eklentisine bak
Convert etmek istediğimiz müziği bilgisayarımızdan seçip aç butonuna tıklıyoruz.
6880 eklentisine bak

Dosyamız yüklenince aşağıdaki gördüğümüz değerleri aynen giriyoruz ve "Start Conversion" butonuna basıyoruz.

6881 eklentisine bak

Dosya convert edildikten sonra yeni bir sayfa açılıyor ve dosya otomatik olarak bilgisayarınıza iniyor.
Eğer indirme işlemi otomatik başlamazsa Download butonuna tıklayarak kendiniz indirebilirsiniz.
6882 eklentisine bak

Sonra Hafıza kartınızı "FAT" yada "FAT32" olarak biçimlendirip covert ettiğiniz wav dosyasını içine atıyorsunuz.
Ve hafıza kartını Arduino SD-Kart modülüne takıyorsunuz.

6883 eklentisine bak

Adım-3

Şimdi Arduino ideyi açıp "Araçlar" sekmesinden "Kütüphaneleri yönet" sekmesine tıklıyorsunuz.

6884 eklentisine bak

Burada arama kutusuna "TMR" yazıp kırmızı ile çevirdiğim kütüphaneyi yüklüyorsunuz.

6885 eklentisine bak

Kütüphaneyi yükledikten sonra "Dosya --> Örnekler -->TMRpcm --> music" sekmesine tıklayıp örnek uygulamayı açıyorsunuz.

6886 eklentisine bak

Burada kırmızı ile çevirdiğim alanlara sd kart içindeki dosyanın tam adını yazıyorsunuz ".wav" uzantısı dahil.

6887 eklentisine bak

Ve son olarak bu dosyayı arduino ya yüklüyorsunuz.
Hoparlörü 9 ve GND pinlerine bağlayın.
Artık müziği duyabiliyor olmanız lazım.
Serial monitörü açarak yukarıdaki tırnak içindeki harflere basarak çeşitli işlemler yapabilirsiniz.
Gökhan bey yine olmadı.

Elimde bir tane daha sd okuyucu vardı onu da denedim olmadı. Sd karta elektirik geliyor mu diye denedim geliyor. Kabloları 3-4 kere kontrol ettim. Ses dosyasının adını direk music yapıp denedim yazılımdan değiştirmeyim diye olmadı. Sonra yine dosya ismini değiştirerek denedim olmadı. Wav uzantısını ses dosya isminden sonra nokta koyarak denedim yine olmadı. Yedek hoparlör vardı onu da denedim olmadı. Pil ile hoparlörün artı eksisine temas ettirerek denedim çalışıyor.
:)

Ekler

• 46B1BDB4-8F2D-4A02-B6B8-411FA65A3122.jpeg
    46B1BDB4-8F2D-4A02-B6B8-411FA65A3122.jpeg
    252.7 KB · Görüntüleme: 169
Son düzenleme:
Gökhan bey yine olmadı.

Elimde bir tane daha sd okuyucu vardı onu da denedim olmadı. Sd karta elektirik geliyor mu diye denedim geliyor. Kabloları 3-4 kere kontrol ettim. Ses dosyasının adını direk music yapıp denedim yazılımdan değiştirmeyim diye olmadı. Sonra yine dosya ismini değiştirerek denedim olmadı. Wav uzantısını ses dosya isminden sonra nokta koyarak denedim yine olmadı. Yedek hoparlör vardı onu da denedim olmadı. Pil ile hoparlörün artı eksisine temas ettirerek denedim çalışıyor.
:)
Resimde hoparlörü "vin" bağladığın görünüyor. Bir yanındaki "gnd" ye bağlayıp dene.

Akşama bendeki waw dosyasını yükleyeyim birde onunla dene. Birde sd kartı fat32 olarak biçimlendirip dene.

Adım adım gidelim.
Önce kartların tüm bağlantılarını yap. Fazla kabloları ayır. 5v'u 3.3v altındaki pinden al. Tüm bağlantılar görünecek şekilde resim ekle. Aynı renk kabloyu iki kere kullanma.

Adım adım gidelim.
Önce kartların tüm bağlantılarını yap. Fazla kabloları ayır. 5v'u 3.3v altındaki pinden al. Tüm bağlantılar görünecek şekilde resim ekle. Aynı renk kabloyu iki kere kullanma.
Normalde ayrı kablolar ile denemiştim kablolarda mı sorun var diye o kablolarla denemiştim. Dediğiniz gibi tekrar bağlayıp ayrı ve değişik renk kablolarla deneyip fotoğraf atayım.

Arduino led i yandığı için fotoğraf net olmuyordu o nedenle aktif değil.

Ekler

• 594E01D1-3649-4F91-8EFB-DED2C77D5FA7.jpeg
    594E01D1-3649-4F91-8EFB-DED2C77D5FA7.jpeg
    316.3 KB · Görüntüleme: 167
  • 32DF2DC7-3923-4315-B267-6C0D8E815899.jpeg
    32DF2DC7-3923-4315-B267-6C0D8E815899.jpeg
    337.2 KB · Görüntüleme: 165
  • 07867045-AD41-4977-97B5-C6D88A90C649.jpeg
    07867045-AD41-4977-97B5-C6D88A90C649.jpeg
    328.8 KB · Görüntüleme: 159
  • 4A1AC310-64FE-46F3-926F-53F7464F7216.jpeg
    4A1AC310-64FE-46F3-926F-53F7464F7216.jpeg
    333.9 KB · Görüntüleme: 155
  • 5E6C716A-2C37-4767-A408-B6DF072FACAC.jpeg
    5E6C716A-2C37-4767-A408-B6DF072FACAC.jpeg
    421 KB · Görüntüleme: 160
  • 4F9FF5D8-5005-458A-8E2C-43F2EEEA1A0A.jpeg
    4F9FF5D8-5005-458A-8E2C-43F2EEEA1A0A.jpeg
    440.9 KB · Görüntüleme: 145
Ayrıca elinde başka sd kart var mı? Eskiden kalma 1-2gb'lık siyah olanlardan?

Birde serial monitörü aç bakalım. Sd kartı okuyorsa "Sd ok" gösterir, okumuyorsa "Sd fail" gösterir. Oraya bir bakalım ne var?

Sd kartın adını PC den sd olarak değiştirdim olmadı. Tekrar biçimlendirip denedim olmadı. Araçlardan kart uno Seçil’i. PC portu yanlışımı acaba diye portları değiştirdim com1 den com4 e aldım yine olmadı. Porogramlayıcı diye bir bölüm var araçlarda orada Seçil’i olan ‘AVRISP mkII’

Araçlar—> seri port ekranına geldim bir şey yazmıyor ekran görüntüsü aşağıda.

Birde ben USB den çalıştırıyorum harici beslemek gerekir mi?

Ekler

• image.jpg
    image.jpg
    797.9 KB · Görüntüleme: 139
Sd kartın adını PC den sd olarak değiştirdim olmadı. Tekrar biçimlendirip denedim olmadı. Araçlardan kart uno Seçil’i. PC portu yanlışımı acaba diye portları değiştirdim com1 den com4 e aldım yine olmadı. Porogramlayıcı diye bir bölüm var araçlarda orada Seçil’i olan ‘AVRISP mkII’

Araçlar—> seri port ekranına geldim bir şey yazmıyor ekran görüntüsü aşağıda.

Birde ben USB den çalıştırıyorum harici beslemek gerekir mi?
Harici beslemek gerekmez. Serial penceresinin sağ altında baudrate bölümü var. Oradan 9600 yada 115200 seç. O zaman görünür sd kartın durumu. Yukarıda saydığın sd kart ismi değiştirme, port değiştirme gibi şeyler gereksiz. Bunlara takılıp kafanı bulandırma. Pc den unoya kodları atabiliyorsan portta sıkıntı yok demektir.

Söylediğiniz pencereyi bulamadım. 9600 yada 115200 seç dediğiniz bölümü bulamadım.

Forum istatistikleri

Konular
5,823
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back