Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Bu bağlantıyı doğru mu hesaplıyorum yoksa voltajın 15.5V mu olması gerekiyor.

led_panel.png

Ortadaki LED'lerin şasesini de bağlarsan, ve sabit akım LED sürücüsü ile 2.5 A verirsen senin iş olur. Veya artık Korad güç kaynağın var. 4 V a ayarla, akım sınırlamayı da 2.5 A yap gene olur.

Ortadaki LED'lerin şasesini de bağlarsan, ve sabit akım LED sürücüsü ile 2.5 A verirsen senin iş olur. Veya artık Korad güç kaynağın var. 4 V a ayarla, akım sınırlamayı da 2.5 A yap gene olur.
Korad şimdilik iş yerine ait. Bunlar için voltaj ve akım ayarlı dc dc convertor alacağım. Uygun bir adaptörle de çözerim işi.

Bu uvalar neodminyum mıknatıstan etkilenir mi?

Ledleri ince bir tahtaya yapıştırıp mıknatıs ile 1.çekmecenin altına yapıştıracağım.
2.çekmecenin içine de pozlanacak pcb yi koyup kapatacağım ve bu şekilde kapalı kutu pozlayacağım.
Bu sayede yeni kutu yapmaya gerek kalmayacak ve yerden tasarruf etmiş olacağım. Çekmecenin derinliği 11cm.

20230616_144440.jpg

Bir dakka. Bunun iyi bir yöntem olmadığını farkettim şimdi. Bu şekilde LED'leri paralel bağlarsan, hepsinden eşit akım geçeceğinin bir garantisi yok. O yüzden bazıları daha zayıf bazıları daha parlak yanar. Hatta dengesizlik çok fazla ise bazı LED'ler bozulabilir bile. O yüzden böyle yapma. Onun yerine LED'leri seri bağla, seri bir de akım sınırlama direnci koy.

Mesela 10 tane seri bağlarsan, 31 V yapar. 48 V standart bir SMPS'e bağlarsan ve 50 mA akım için seri direnç hesaplarsak:

[math]R = \frac{48 - 31}{50 \times 10^{-3}} = 340\ \Omega[/math]
Dirençte harcanan güç:

[math]P = (50 \times 10^{-3})^2 \times 340 = 0.85\ W[/math]
Yanı standart 330 Ω 2 W lık bir taş direnç ve 48 V SMPS ile 10 tane LED yi besliyorsun. SMPS de ayrı olarak akım sınırlama özelliği falan olması da gerekmiyor.

Sen onu cepten almadın mı? Bence onu sen eve al. İşyeri yenisini alsın. Yoksa sen kendine alırsan şimdi baya zamlı alacaksın.
Cepten aldım ama faturasını iş yerine kestirdim. Ve aylık giderlere ekledim.
Aylık giderleri alırken onun parasınıda çok büyük ihtimalle alırım.
Kendime korad almak istiyorum ama elimdeki ayarlı güç kaynağı projesini çöpe atmış olurum. bir daha yüzüne bakmam çünkü. O yüzden kendimi frenliyorum.

Bir dakka. Bunun iyi bir yöntem olmadığını farkettim şimdi. Bu şekilde LED'leri paralel bağlarsan, hepsinden eşit akım geçeceğinin bir garantisi yok. O yüzden bazıları daha zayıf bazıları daha parlak yanar. Hatta dengesizlik çok fazla ise bazı LED'ler bozulabilir bile. O yüzden böyle yapma. Onun yerine LED'leri seri bağla, seri bir de akım sınırlama direnci koy.

Mesela 10 tane seri bağlarsan, 31 V yapar. 48 V standart bir SMPS'e bağlarsan ve 50 mA akım için seri direnç hesaplarsak:

[math]R = \frac{48 - 31}{50 \times 10^{-3}} = 340\ \Omega[/math]
Dirençte harcanan güç:

[math]P = (50 \times 10^{-3})^2 \times 340 = 0.85\ W[/math]
Yanı standart 330 Ω 2 W lık bir taş direnç ve 48 V SMPS ile 10 tane LED yi besliyorsun. SMPS de ayrı olarak akım sınırlama özelliği falan olması da gerekmiyor.
48v smps ler acık pahalıymış :)
Ama mantıklı olan bu madem yapacağım.

Mıknatıs olayına ne diyorsun abi?

Cepten aldım ama faturasını iş yerine kestirdim. Ve aylık giderlere ekledim.
Aylık giderleri alırken onun parasınıda çok büyük ihtimalle alırım.
Kendime korad almak istiyorum ama elimdeki ayarlı güç kaynağı projesini çöpe atmış olurum. bir daha yüzüne bakmam çünkü. O yüzden kendimi frenliyorum.

48v smps ler acık pahalıymış :)
Ama mantıklı olan bu madem yapacağım.

Mıknatıs olayına ne diyorsun abi?

İstediğin voltajı kullanabilirsin, 48 V şart değil. Ona göre seri LED sayısı ve seri akım sınırlama direnci hesaplaman lazım yukarıdaki formüllerdeki gibi.

Hatta şunu bile yapabilirsin: Bütün LED'leri ve 3.3 kΩ 10 W direnci seri bağlarsın. Sonra da 230 V şebekeyi yarım dalga doğrultup bunlara doğrudan bağlayabilirsin. Yarım dalga doğrultucuda da 1N4007 ve 100 μF 400 V kullanman yeterli olur.

Diğer ekstrem de olabilir. 5 V SMPS kullanırsın, sonra da her bir LED ye 39 Ω SMD direnç seri bağlarsın. Sonra da bu LED/direnç çiftlerinin hepsini paralel bağlarsın.

Hatta şunu bile yapabilirsin: Bütün LED'leri ve 3.3 kΩ 10 W direnci seri bağlarsın. Sonra da şebekeyi yarım dalga doğrultup bunlara doğrudan bağlayabilirsin. Yarım dalga doğrultucuda da 1N4007 ve 100 μF 400 V kullanman yeterli olur.
AC ye güvenmiyorum ya. Ledlere çok para verdim :D
48v SMPS olayı daha sıcak şimdilik.
Bir tane matematik uygulaması vardı. Formülü kalem ile yazıp sonucu alıyorduk. Adı neydi ki onun? Hesap makinesi ile pek beceremiyorumda bu formüllü hesapları.

Market dijital den aldığım 48v 7.3A SMPS elime ulaştı.
Karaköy elektroniğin satış stratejisi sayesinde 100 adet beklediğim dirençler 10 adet gelince kalakaldım.

Elimde 45 tane uva led varmış. Buna göre hesap yapınca 377 ohm direnç kullanmam gerektiğini anladım. 330 ve 47 ohm 2w dirençleri Seri bağlayıp 377 ohm 4w direnç elde etmiş olacağım.

20230621_193621.jpg

20230621_193555.jpg

Son düzenleme:
20230621_233018.jpg

48v 10 led içindi. Yanlış hesap yaptım. Şimdi 48v ile 45 ledi besleyemeyeceğim sanırım. :kizgin3::kizgin3::kizgin3::kizgin3:

48v luk SMPS'i trimpot tan 49,5 ayarladım. En fazla 5 dakikalık kullanımda bu sorun olur mu?

49,5v da multimetrenin mA kademesinde ledlerden 50mA geçtiği teyit ettim ancak normal Amper kademesinde 48mA görüyorum.
mA kademesinin daha hassas ölçtüğünü varsayarak ona güveniyorum. Acaba doğru yolda mıyım?

48v luk SMPS'i trimpot tan 49,5 ayarladım. En fazla 5 dakikalık kullanımda bu sorun olur mu?

49,5v da multimetrenin mA kademesinde ledlerden 50mA geçtiği teyit ettim ancak normal Amper kademesinde 48mA görüyorum.
mA kademesinin daha hassas ölçtüğünü varsayarak ona güveniyorum. Acaba doğru yolda mıyım?
Aslında tam tersinin olmasını beklerdim. mA kademesinde daha düşük akım ölçümü olmasını, çünkü daha yüksek bir seri dirençle akımı ölçtüğünü sanıyordum. Sürekli 49,5 kullansan bile sorun olmaz, en azından adaptör için sorun olmaz.

Aslında tam tersinin olmasını beklerdim. mA kademesinde daha düşük akım ölçümü olmasını, çünkü daha yüksek bir seri dirençle akımı ölçtüğünü sanıyordum. Sürekli 49,5 kullansan bile sorun olmaz, en azından adaptör için sorun olmaz.
Hesabıma göre 278ohm direnç gerekti. 270 ve 10ohm karbon direnci Seri bağlayarak toleransla birlikte 276ohm elde ettim. 50mA'e ulaşmak için voltajı biraz artırmam gerekti.

Ben yine bir hata yaptım galiba. Led başına 50mA çekmem gerekiyordu. 11 Seri 4 paralel bağladım. Her serinin başına 278ohm direnç koydum. Toplam akımı ölçtüğümde 200mA çıkıyor.

20230626_200032.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back