Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

Neden Led driver kullan demedin?
ben konunun başını kaçırmışım 2 gündür görüyorum.

sabit akım led sürücü senin işini kökten çözüyor.

sen diyelim 200mA hesapladın total akımı.
200mA led sürücü alıyorsun.

tam 200mA çekilen voltajda tutuyor.

Mesela ledlerin 100V'da 200mA çekiyorsa çıkışı 100V oluyor.
40V'da 200mA çekiyosa çıkış 40V oluyor.

Ben yine bir hata yaptım galiba. Led başına 50mA çekmem gerekiyordu. 11 Seri 4 paralel bağladım. Her serinin başına 278ohm direnç koydum. Toplam akımı ölçtüğümde 200mA çıkıyor.

24421 eklentisine bak
Tamam o zaman led başına 50ma düşüyor. Yalnız bence daha düşük akım için ayarlamak lazım. Akın sabitleme olmadığından ledler ısınınca biraz daha yükselecek akım. Ne kadar yükselecek bilmiyorum ama ben olsam 45mA aldığım voltaja çekerdim smps'i, ledler ısınınca ne kadar yükseldiğini gözlemlerdim akımım. Led başına güç düşük ama yine de denemekte fayda var.

Tamam o zaman led başına 50ma düşüyor. Yalnız bence daha düşük akım için ayarlamak lazım. Akın sabitleme olmadığından ledler ısınınca biraz daha yükselecek akım. Ne kadar yükselecek bilmiyorum ama ben olsam 45mA aldığım voltaja çekerdim smps'i, ledler ısınınca ne kadar yükseldiğini gözlemlerdim akımım. Led başına güç düşük ama yine de denemekte fayda var.
Led başına 50mA çekiyorsam 44 Led için toplam 2.200mA çekmem gerekmiyor mu? Smps ile Led arasına multimetre bağladığımda 0.200mA görüyorum. Bu nasıl oluyor? Neden 2.200mA okumuyorum multimetrede?

Ledlerin ısınma durumu pek yok gibi. 1-2 dakika pozlama yapıp kapatacağım.

Led başına 50mA çekiyorsam 44 Led için toplam 2.200mA çekmem gerekmiyor mu? Smps ile Led arasına multimetre bağladığımda 0.200mA görüyorum. Bu nasıl oluyor? Neden 2.200mA okumuyorum multimetrede?

seri bağladıkça voltaja ihtiyaç duyarlar
paralel bağaldıkça akıma.

seri bağlı ledlerin üzerinden arka arkaya geçiyor ya akım. 4 paralel led serisine 50'şer mA akım düşüyor. 50mA seri ledlerin üzerinden sırayla geçiyor. Birdir bir gibi.

led.png

O zaman sorun yok yani. İçim rahatladı. Kablo işini hiç sevmiyorum. Geri sökecem diye çok korktum :D

Bi'de wet film varmis. O ne ki? Aralarindaki fark nedir? Wet filmin uygulanmasi daha zor ama daha ucuz demisler.

Bi'de wet film varmis. O ne ki? Aralarindaki fark nedir? Wet filmin uygulanmasi daha zor ama daha ucuz demisler.

Wet film soldermask gibi uv ışık ile kuruyan bir çeşit polimer. Ancak Wet film çift taraflı PCB üretiminde kullanılamaz çünkü Dry film gibi bakır ile kaplanmış deliklerin üzerini kapatıp etching sırasında delikleri koruyamıyor + Küçük yolları Wet film ile yapmak neredeyse imkansız. Katmanı ince uygulamak da çok zor.

Te
Wet film soldermask gibi uv ışık ile kuruyan bir çeşit polimer. Ancak Wet film çift taraflı PCB üretiminde kullanılamaz çünkü Dry film gibi bakır ile kaplanmış deliklerin üzerini kapatıp etching sırasında delikleri koruyamıyor + Küçük yolları Wet film ile yapmak neredeyse imkansız. Katmanı ince uygulamak da çok zor.
Maliyet dusurmek icin tek yuzey ve SMD olmayan kaba malzemelerde wet film kullanilabilir diyebiliriz bu durumda.

Lazer yazıcıyı modifiye edip toneri doğrudan bakır plaketin üzerine transfer eden veya deneyen olmuş mudur?

Lazer yazıcıyı modifiye edip toneri doğrudan bakır plaketin üzerine transfer eden veya deneyen olmuş mudur?

Bununla ilgili yıllar önce burhan adlı arkadaşın yazılarını okumuştum. Yapılabiliyor. Bazi bankalarda yazıcı kağıdı düz alıp düz geri çıkaran yazıcılar vardı. Bir denk gelmedi. İncelemek güzel olurdu.

Bu gün çekmeceye döşediğim UVA LED ler ile ilk çift taraflı pozlama denememi yaptım.
İlk denemede DRY Filmi plakete göre kesmeyi beceremedim. İkinci denemede yapıştırmayı beceremedim, hep hava kabarcıkları oldu.
Elimde son kalan DRY Film parçası ile dua ede ede üçüncü denemede başarılı oldum.
Bu kadar zorlanmamın sebebi PCB nin büyük ve çift taraflı olması. İki tarafa da kocaman DRY Filmi yapıştırmak el alışkanlığı olmayınca gerçekten zor.

Yarın kesme delme işlerini yapacağım ama şuanda 1-2 delik delip karşı tarafı tutturdum mu diye bakmak istiyorum.

20230725_201102.jpg

20230725_201211.jpg

20230725_211917.jpg

20230725_211930.jpg

Son düzenleme:
Hava kabarcığını bir şekilde çözersin de, arada toz parçaları girince özellikle çok yüksek çözünürlük PCB lerde sorun çıkar. Tozsuz kabin ile çözebilirsin. Zaten yaparsan tozsuz kabini benden önce bitirirsin herhalde, benim kabin hala yatıyor :katil2:

Neredeyse tam karşılamışım. Bundan iyisini Çinde fabrikada yapıyorlar. :katil2:
Birde şu delik içi kaplama işini çözebilseydik çok güzel olacaktı. Şimdi işin yoksa rivet çak.

20230725_215057.jpg

20230725_215146.jpg

Hava kabarcığını bir şekilde çözersin de, arada toz parçaları girince özellikle çok yüksek çözünürlük PCB lerde sorun çıkar. Tozsuz kabin ile çözebilirsin. Zaten yaparsan tozsuz kabini benden önce bitirirsin herhalde, benim kabin hala yatıyor :katil2:
Dikkat edince toz sorunu olmuyor abi. Bu pcb 300X100mm. Hiç toz ile başım derde girmedi. Sadece beceriksizliğimden dry filmim bitti. :D

Neredeyse tam karşılamışım. Bundan iyisini Çinde fabrikada yapıyorlar. :katil2:
Birde şu delik içi kaplama işini çözebilseydik çok güzel olacaktı. Şimdi işin yoksa rivet çak.

24795 eklentisine bak

24794 eklentisine bak

Dikkat edince toz sorunu olmuyor abi. Bu pcb 300X100mm. Hiç toz ile başım derde girmedi. Sadece beceriksizliğimden dry filmim bitti. :D

Elinize sağlık çok güzel görünüyor, toz, hava kabarcıkları ve Dry Film'i yapışıtırma konusunda bildiğim birkaç şeyi anlatmak isterim:

1. Özellikle 0.1mm kadar yol inceliklerine indiğimde gerçekten toz taneleri büyük bir sorun oluyordu, bu sorunu çözmek için çalıştığım masanın üzerine streç film germiştim ne faydası olacak derseniz, streç filmi açarken oluşan sürtünme ile streç filme statik elektrik yükleniyor ve bu da havadaki toz tanelerini yakalamasını sağlıyor, tıpkı kazağa sürtülen bir balonun saç telleri veya kağıdı çekmesi gibi, hışırtılı ince saydam muşambalarda satılıyor tahminim onlar bu sorunu daha iyi çözer, streç film ile haliyle heryeri kaplayıp bir nevi çadır içinde çalışamıyordum.

2. Hava kabarcıklarından kurtulmak için Dry Film'i plakete yapıştırmadan önce üzerine su spreyliyordum, ve sonra Dry Film'i plaketin üzerine serip serigrafi raglesiyle bastırarak suyu çıkartıyordum ardından laminasyonla yapıştırıyordum. (bu sırada plaketi a4 kağıda sarmak makineni ömrünü uzatıyor.)

3. Dry Filmin yüzeye doğru bir şekilde yapışabilmesi için yüzeyin temiz olması gerekiyor temiz derken kimyasal olarak temizlikten söz ediyorum, bunun için 1 litre suya 50g Sodyum Hidroksit koyup solüsyonu 45C civarına ısıtarak plaketi 15 dakika içinde bekletmek gerekiyor, plaketi solüsyondan çıkardıktan sonra mikrofiber peçete (kimwipes) ile sarıp kurumasını sağlamak gerekiyor, plaketi açık havada bırakırsanız havadaki mikro yağ taneleri yüzeye yapışır ve kirletir, aynı şekilde temizledikten sonra eldivensiz kesinilikle plakete dokunmamak gerekiyor.

Aşağıdaki linkler faydalı olabilir kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim:

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back