Aydınlatma Tamiri

yaşar.34

Üye
ufak bir sorun var ama eletironik bilgim hobi bilgiye sahibim sensörlü bı lambanın arızasını tesbit edemedim sürekli yaniyo devreyi kesmiyo biraz ugrasdim ama çözemedim bilginize ihtiyacım var teşekkürler

Lambanın resimlerini koyarsan daha isabetli yorum ve yardım gelebilir. Devre kartının hem üstünü hem altını hem de genel olarak lambanın resimlerini koyabilirsin.

Bu biraz sıkıntılı bir devre

Öncelikli tavsiyem bence hiç uğraşma. bir şeyler öğrenmek kendini geliştirmek istiyorsan daha kolay devreler ile başlayabilirsin. Bu devre trafosuz yani izolasyonu yok. Çalışırken çarpılabilirsin.

Köprü yazan siyah silindirik parça nın +/- uçlarında tahminen 12V civarı voltaj olmalı yoksa kibrit kutusu gibi olan mavi kondansatör arızalı. Voltaj varsa elektrolikit kondansatörler arızlalı olabilir.

İlk dediğimi sonkez de tekrarlayayım bence uğraşma...

Problemi çok genel anlatıyorsun, böyle olunca da çok fazla sayıda olasılık var.

Lambayı şebekeye bağlayınca hiçbir düğmeye falan basmadan hemen lamba yanıyor ve artık saatler de geçse sönmüyor mu?

Yoksa şebekeye bağlıyorsun, lamba sönük, düğmeye basıyorsun, yanıyor ve artık saatlerce yanık mı kalıyor?

Yoksa 1 dakika yanık kalması gerekirken daha uzun süre yanık kalıyor, ama yeterince bekleyince sonunda sönüyor mu?

Bir de elinde ekipman anlamında neler var? Multimetre var mı? Lehim yapma olanağın var mı? Şebeke voltajlarında güvenli bir şekilde çalışabilecek bilgin var mı? Bunların hepsi gerekli, yoksa ya arızayı bulmak için gereken testleri yapamazsın, yada daha kötüsü kendini tehlikeye atarsın.

Roleyi söküp kontrol edebilirsiniz. Kontakları yapışıyor olabilir.

Bunun lehimleri perişan durumda. Kondansatörün bir bacağı lehimli mi değil mi belli değil. diğer bacağı soğuk lehime benziyor.
Kablo bağlantı yollarındaki lehimlerde kötü görünüyor. Bunlar düzeltildikten sonra alkol ile lehim kalıntıları temizlenmeli.
IMG20201108142401.jpg

Öncelikle 24V yazan zenerin uçlarında 24 V olduğunu gör. Eğer bunu görüyorsan, o zaman arıza muhtemelen diğer kartta (üzerinde entegre olan). O entegrenin model numarası okunmuyor, o entegrenin kendisi arızalı olabilir veya oradaki ışık sensörü veya hareket sensörü arızalı olabilir.

bu forumda bu konuyo cozmeye yardımcı olabilecek eletironikci yok galiba yardımcı olanlarda teşekkür ederim ama sorun çözemedim
Sana en son zener diyotu ölçmen gerektiği önerilmiş, sen gitmiş entegreyi ölçmeye çalışmışsın. Ne olduğu belli olmayan bir entegreyi ölçüp yine ne olduğu belli olmayan değerler yazmışsın. Bilmediğin bir konuda yorum yapıp tanımadığın insanları laf sokarak yargılıyorsun. Dön konuyu en baştan bir daha oku. Önerilenleri yapıp cevabını vermeye çalış. Beceremiyorsan kimseye b*k atma. Aç elektronik dersleri izle biraz. Youtube da onlarca ders var.

Tamam zenerde 24v okuyorsan diğer karta geçebilirsin. Adım adım gitmen gerek. Basitten zora doğru.
Aşağıdaki resmi incele. Önce zener diyotu ölç. 5.1v göstermiyorsa değiştir. Sonra LDR bacaklarını ölç. LDR ışık sensörüdür. Karanlıkta farklı, aydınlıkta farklı değer alır. Parmağınla üzerini kapadığında farklı değer, açtığında farklı değer görmen lazım multimetrede. Değer değişmiyorsa veya çok küçük aralıkta değişiyorsa (1-2 rakam gibi) onu da değiştir. Sonra Pır sesnsörüne geç. Onun nasıl ölçüldüğünü şuan bilmiyorum. Ama mantıken hareket algıladığında açık, algılamadığında kapalı olmalı. Yine multimetreyi bacaklarına bağlayarak ve elini üzerinde hareket ettirerek ölçebilirsin.
Eğer hiç tepki vermiyorsa onu da değiştir. Bunların hiç biri işe yaramazsa son çare entegreyi değiştirmekte.

IMG20201113162038.jpg

Orada kullanılan entegre çok büyük bir ihtimalle M7612. Datasheet'ini ekliyorum.

+ Besleme 13, şase 5, ve çıkış 11 numaralı pin. Entegrenin PIR bağlantı girişi 2 numara. Eğer PIR sensörünün önünde hareket yaratırsan, entegrenin 2 numarasında sinyal olması lazım. Hareketi kesersen sinyalin de kesilmesi lazım. Muhtemelen orada sürekli sinyal var ve dolayısıyla entegre de sürekli hareket var zannedip lambayı yanık tutuyor. Yani muhtemelen PIR sensör bozuk. Ama işte aşama aşama gitmek lazım. Tamir işleri biraz detektif kafası gerektirir.

Ekler

• M7612.pdf
    138.9 KB · Görüntüleme: 142
Bir dakka, bunun anahtarı nerede? Şebekeye takınca lamba sönük anahtara basınca yanıyor ve yanık kalıyor demiştin. Ama anahtar yok ortada. Eğer anahtar yoksa işin şekli değişiyor, farklı bir sıra izlemek gerekir.

Bir dakka, bunun anahtarı nerede? Şebekeye takınca lamba sönük anahtara basınca yanıyor ve yanık kalıyor demiştin. Ama anahtar yok ortada. Eğer anahtar yoksa işin şekli değişiyor, farklı bir sıra izlemek gerekir.
Ben o anahtardaki mantığı anlamadım abi. Bu zaten kendi kendini anahtarlayan bir lamba. En fazla gereksiz kullanılmasın diye duvardaki anahtara bağlanır. Yani işin özünde elektrik varken harekete göre yanmalı, elektrik yokken hiç bir işlem yapmamalı.
Yoksa benim anlamadığım bir kullanım şekli mi var ortada?

Ben o anahtardaki mantığı anlamadım abi. Bu zaten kendi kendini anahtarlayan bir lamba. En fazla gereksiz kullanılmasın diye duvardaki anahtara bağlanır. Yani işin özünde elektrik varken harekete göre yanmalı, elektrik yokken hiç bir işlem yapmamalı.
Yoksa benim anlamadığım bir kullanım şekli mi var ortada?

Ne bileyim butonla da kontrol imkanı olanlar vardır herhalde. Yani gece de olsa gündüz de olsa butona basınca bir süre yakıyor lambayı gibi. Eğer bunda buton yoksa o zaman tekrar sormam lazım. Buna enerji verdiğin anda lamba yanıyor ve bir daha hiç sönmüyor mu? Eğer durum bu ise o zaman rölenin hemen yanındaki transistörü de kontrol etmek lazım. Belki kısa devre oldu ve neticede röle direkt enerjileniyor.

Emin olmak için soruyorum. Devre üzerinde 2 tane trimpot var. Biri hareket alanını diğeri ışığın yanma süresini ayarlıyor. Bunlardan ayar yapmaya çalıştın mı?

Emin olmak için soruyorum. Devre üzerinde 2 tane trimpot var. Biri hareket alanını diğeri ışığın yanma süresini ayarlıyor. Bunlardan ayar yapmaya çalıştın mı?
evet doğrudur var iki adet trimpot süre ayarlı olan sabit ama diğerini ayarlama amaçlı sağa sola çevirdim

evet doğrudur var iki adet trimpot süre ayarlı olan sabit ama diğerini ayarlama amaçlı sağa sola çevirdim
Süre ayarlı olan belkide sonuna kadar açık kalmıştır. O yüzden direk yanıyordur. Onu kısıp denedin mi hiç?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,883
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back