Bakır plakete devre basmanın En iyi yolu nedir

flowchartx

Aktif Üye
Herkese iyi haftasonları

Evde ufak çaplı devreler yapıyorum ve bazen pcbsini oluşturmam gerekiyor. Lise yıllarında elimizle plakete çizip asite atıyoduk daha sonra ütü ile basma yöntemini denedim bir kaç kez ama yıllardır böyle bir şeye işim düşmemişti. Sizin kullandığınız yöntemler nelerdir birde size sormak istedim.

Teşekkürler..

Kaliteli kuşe kağıt.
Epoksi plaket.
En iyi kalitede lazer çıktı. Koyu siyah ve eksiksiz olmalı.
Önce bulaşık deterjanı ile bakır plaket temizliği, ütüden hemen önce de tiner veya asetonla bakır yüzey temizliği.

Asit olarak tuz ruhu, oksidasyon kremi veya Demir-3-klorürde olur.

Kaliteyi artırmak için deneme yanılma yapman şart.

Kişiye göre değişmekle beraber En pratiği kağıt + laminasyon ikilisi ortalama devre denemelerinde basârili .
Kagitda seçenek çok önemli olan bir kaç deneme ile kendine uygun olanı bulmalısın fiyat, temin, sonuç lari goz önüne alarak bir yol tutturman lazım ben Newprint 4001 (5, 6 paket almisdim şimdi bulamıyorum) SMD dahil neredeyse sorunsuz baskılar alabildim . Yakında tanex in etiket kağıdını deneyecegim.fotograf kagiti, Kuşe kagit , reklam için dagitilan kuşe kagitlari , n11 de satılan PCB kağıtlarında bir alternatif . Kaliteyi aynı zamanda toner plaketin temizliği asit yoğunluğu gibi çevresel etkiler de var .
İşin özeti yap tecrübe ed onu kullan deneme plaket dışında evde PCB yapma. Havalı ortam da işlerini yap işi biten Asid i bol su ile asidik ozellegini kaybed ondan sonra çevreye ver.

Evet, toner sıcaklıkla eriyebilen/transfer edilebilen bir yapıya sahip.

Uygun fiyatlı önerebilceğiniz yazıcı var mı peki? Sizin yazıcınız var mı yoksa dışardan falan mı çıkartırıyosunuz

Benimki Samsung ML2165. Alalı 8-9 yıl oldu herhalde.

Yazıcıyı kullandığı tonerin fiyatlarına bakarak alabilirsiniz. Tam dolu tonerli varsa o alınabilir. Çoğu zaman toner yazıcıdan pahalı oluyor.

Çıktı sayınıza göre daha büyük ve bakım kiti (fırın) değişebilen yazıcılara bakabilirsiniz.

Yeni yazıcı alacak olsam wifi veya ağ özellikli bakardım. Kablo karmaşası olmaz.

Fiyat performans olarak en iyi yöntem dry film gibi eğer mürekkep püskürtmeli ,tanklı yazıcı kullanıyorsanız baskı alma çözümlerinden biri dry film benimde referans aldığım daha uygulamadım video ekte

Kişiye göre değişmekle beraber En pratiği kağıt + laminasyon ikilisi ortalama devre denemelerinde basârili .
Kagitda seçenek çok önemli olan bir kaç deneme ile kendine uygun olanı bulmalısın fiyat, temin, sonuç lari goz önüne alarak bir yol tutturman lazım ben Newprint 4001 (5, 6 paket almisdim şimdi bulamıyorum) SMD dahil neredeyse sorunsuz baskılar alabildim . Yakında tanex in etiket kağıdını deneyecegim.fotograf kagiti, Kuşe kagit , reklam için dagitilan kuşe kagitlari , n11 de satılan PCB kağıtlarında bir alternatif . Kaliteyi aynı zamanda toner plaketin temizliği asit yoğunluğu gibi çevresel etkiler de var .
İşin özeti yap tecrübe ed onu kullan deneme plaket dışında evde PCB yapma. Havalı ortam da işlerini yap işi biten Asid i bol su ile asidik ozellegini kaybed ondan sonra çevreye ver.
Ben utüyle denedim.Reklamcıların kullandigi baski folyosu var .Onların arkasından çikan kagidi genelde atarlar.Ben a4 seklinde tonerli yazicidan ters baski yapip utuyle iyi sonuc almistim.Ama pis bir iş ev ortaminda yapmayin ağir kokar.pertinaksida iyi temizleyin.

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back