Ben bunu okuyamadım

Daha üste bir link paylaşmıştım. Bu parça kodu oradada geçiyor ama bakan olmadı galiba. Bu tür parçları ararken üzerindeki smd marking kod ve kılıf tipini birlikte arasanız sonuca çabucak ulaşabilirsiniz.
Mesela web araması "hs6 sot23-5 marking code" şeklinde olabilir.
bakdıkda bi sonuca ulaşamadık sen ulaşabilinmi

bakdıkda bi sonuca ulaşamadık sen ulaşabilinmi
Evet ulaştım. Sayfanın ortalarına doğru kaydırdığınızda hs6 ve sot23-5 satırnda 3v7 300mA ldo olduğu yazıyor.
HS6
LN1132P372N
Shanghai Natlinear Electronics
SOT-23-5
Linear voltage regulator IC
LDO, 3.7V±2%, 300mA, +CE

HS1
LN1132P322N
Shanghai Natlinear Electronics
SOT-23-5
Linear voltage regulator IC
LDO, 3.2V±2%, 300mA, +CE

Son düzenleme:
Çalışan kart var demiştin. Ben de diyorum ki çalışan kart varsa onun üzerinde yap ölçümleri.
1709481445979.png

Bu ölçümü sağlam karttan yapıp buna yazdım diyorum bende anlayamadığım bişi mi var

31384 eklentisine bak

Bu ölçümü sağlam karttan yapıp buna yazdım diyorum bende anlayamadığım bişi mi var

Çalışan karttan bunları ölçtüysen, çalışan kartta bu regülatör bir çıkış üretmiyor demektir. Veya bu kart üzerinde neyi besliyorsa, o şey aktif hale getirilmemiş demektir. Kartın ne olduğunu bilmiyorum, o yüzden nasıl aktif hale getirilir birşey diyemeyeceğim.

Regülatör çıkışı, senin noktalı kırmızı ile işaretlediğin hat. O hatta tanıdık bir entegre bulup, o entegrenin de besleme voltajını tespit edersen, o regülatörün kaç volt vermesi gerektiğini tespit edersin. Çok büyük ihtimal bu 3.3 V üreten bir LDO, ama işte önemli olan sistematik gidip emin olmak.

Bir de yaptığın ölçümlerde hata olabilir. Şimdi sot23-5 paketine sahip baya bir LDO inceledim mouser de, neredeyse hepsinde 1 numara giriş, 5 numara çıkış. Ama senin ölçümlerde entegreye voltaj girmiyor, 5 V çıkıyor :D

Eğer aksi belirtilmezse, voltaj ölçümlerini her zaman şaseye göre yapacaksın. Regülatörün iki numarası şase. siyah prob orada olacak, kırmızı prob ile de regülatörün diğer pinlerini ölçeceksin çalışan kartta.

Evet ulaştım. Sayfanın ortalarına doğru kaydırdığınızda hs6 ve sot23-5 satırnda 3v7 300mA ldo olduğu yazıyor.
peki farz edelim parça bu bu nerede var
Regülatör çıkışı, senin noktalı kırmızı ile işaretlediğin hat. O hatta tanıdık bir entegre bulup, o entegrenin de besleme voltajını tespit edersen, o regülatörün kaç volt vermesi gerektiğini tespit edersin. Çok büyük ihtimal bu 3.3 V üreten bir LDO, ama işte önemli olan sistematik gidip emin olmak.
1709483284109.png

USB portun 5 volt bacağını besliyor

Peki USB port USB host mu yoksa USB device mı? Ona göre orasının giriş ve çıkış olduğunu kesinleştirirsin.

Hmm USB voltajı ile ilişkisini gözönünde bulundurunca, host ve device olması da birşey farkettirmiyor. O entegre LDO falan değil. Muhtemelen USB çıkışına 5V veren veya vermeyen bir switch.

Mesela AP2151

Eğer USB ile işin yoksa, o entegreyi boş bırakıp geri kalan yerleri tamir edebilirsin.

Hmm USB voltajı ile ilişkisini gözönünde bulundurunca, host ve device olması da birşey farkettirmiyor. O entegre LDO falan değil. Muhtemelen USB çıkışına 5V veren veya vermeyen bir switch.

Mesela AP2151

SMD kod karşılığı kitabındaki bir alternatifde bu idi

Ekler

• IXD5121-IXYS.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 22
Bir de yaptığın ölçümlerde hata olabilir. Şimdi sot23-5 paketine sahip baya bir LDO inceledim mouser de, neredeyse hepsinde 1 numara giriş, 5 numara çıkış. Ama senin ölçümlerde entegreye voltaj girmiyor, 5 V çıkıyor :D

Eğer aksi belirtilmezse, voltaj ölçümlerini her zaman şaseye göre yapacaksın. Regülatörün iki numarası şase. siyah prob orada olacak, kırmızı prob ile de regülatörün diğer pinlerini ölçeceksin çalışan kartta.

sağlam kart da 2 numaralı pin şase olmak üzere bütün pinleri kırmızı prob ile gezdim sonuç aşağıdaki resim gibi

1709484972310.png

Tamam şimdi ölçümler mantık yaptı. Dediğim gibi, USB ile işin yoksa bunu boş bırak. Ama resimden gördüğüm kadarıyla kartta sağ tarafta büyük çaplı kondansatör sızıntıları var. Sanki bu kart çok aşırı sıcak bir ortamda hizmet verdi.

Tamam şimdi ölçümler mantık yaptı. Dediğim gibi, USB ile işin yoksa bunu boş bırak. Ama resimden gördüğüm kadarıyla kartta sağ tarafta büyük çaplı kondansatör sızıntıları var. Sanki bu kart çok aşırı sıcak bir ortamda hizmet verdİ
USB ile şimiz uok orası boş kalıyo sızıntı dediğin yer neresi anlamadım kartın üzerindeki vernik biraz kahve rengi onu görmüş olabilirmisin

USB ile şimiz uok orası boş kalıyo sızıntı dediğin yer neresi anlamadım kartın üzerindeki vernik biraz kahve rengi onu görmüş olabilirmisin

Tamam vernik ise sıkıntı yok.ş

Ekran görüntüsü 2024-03-03 212520.png

bu arkadaş direkt usb'yi besliyorsa siyah kare içindeki power switch olarak gözüken arkadaş ne iş yapıyor

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back