BLTouch Tavsiyesi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Ender 3 Pro cihazım ile uzun süre uğraştım, defalarca söküp taktım, kalibrasyon yaptım hatta yazılımını değiştirip 25 nokta bed leveling bile yaptım. Ancak hiç bir zaman başarılı olamadım.

Özellikle 25 nokta bed levelling olayından ümitliydim ama maalesef işe yaramıyor. Kalibrasyon yapmama rağmen ve baskı esnasında step motorun dişli takibinden çalıştığını teyit etmeme rağmen, bir yerde düzgün yapışma sağlarken diğer tarafta filament tutunamıyor.

Ben de hazır kara cuma fırsatları varken BLTouch için indirim kovalamaya çalışıyorum. Ama kendisi 150tl, diğer yanındaki ekipmanlar ile 500tl oluyor.
Neyin gerekli olup, neyin gerekli olmadığına aklım ermedi. Bu konuda yardımınızı bekliyorum.
Mesela kullanım bakımından eksik bir parçası olmayacak şekilde bulabildiğiniz en ucuz linki paylaşırsanız sevinirim.

Bir de @taydin abi sen başka bir sensör ile yapmıştın bu işi. O sensör verimli çalışıyor mu? Eğer öyle ise BLTouch'a da boşuna para vermeyeyim.

BLTouch'un verimli çalışması için tablanın pürüzsüz, dümdüz olması lazım. Eğer tablanın üzerine bant yapıştırıp kullanıyorsan, veya tablanın üstü aşınmış durumda girinti çıkıntılar varsa iyi verim alamayabilirsin.

Bir endüktif sensörün hem fiyatı çok daha uygun, hem de sıkışacak, bozulacak, takılıp kalacak mekanik bir aksamı yok.

1637879579519.png

Tamam o zaman ben bu endüktif sensörden alayım hemen bir tane. Montajı konusunda yardıma ihtiyacım olur muhtemelen. Sanırım senin konun vardı bununla ilgili onu bir bulayım.

Normalde yazıcıyı bant ile kullanıyorum.
Bantı yapıştırmazsam yine yukarıdaki siteden aldığım temperli cam tabla var. Onun da yüzeyi sıfıra sıfır pürüzsüz diyemem. Filamentin yapışması için mikronluk da olsa kabartı var üstünde.
Hiç olmadı camcıdan cam kestiririm bir tane.

Diğer ekipmanlar derken neler var? Bana sadece bltouch, kabloları ve konnektörleri çıktı. Yazıcıya takmak için gereken braketi internetten bulup bastım.

Ben bltouch'tan çok iyi verim aldım. Taktığımdan beri bir kere bile tabla seviyesini düzeltmişliğim yok. Ancak işin yarısını bltouch yapıyorsa diğer yarısını da yay çeliği yapıyor. Mıknatısın üzerinde yay çeliği var, ona da buildtak yüzey yapışık. Tavsiye ederim.

Diğer ekipmanlar derken neler var? Bana sadece bltouch, kabloları ve konnektörleri çıktı.
İşte bende bilmiyorum ki. Kablolar var, pcb filan var. Tam neyin ne işe yaradığını bilmeyince hangisi gereksiz kestiremiyorum.

Mıknatısın üzerinde yay çeliği var, ona da buildtak yüzey yapışık. Tavsiye ederim.
Yay çeliği olarak Pei Kaplı olanı kovalıyorum ama çok pahalı. Onu başka bir zaman alırım. Şuan da üç tane derdim var.
1-Bed levelling
2- Duvarlar arası boşluk
3- Baskının en altına anlam veremediğim, desteğe benzeyen, ama ne yaparsam yapayım sökemediğim bir katman basması.

Ama konuyu dağıtmayayım. Diğer iki sorunu başka başlık altında kurcalayacağım. Burayı bed level üzerinden devam ettireyim.

İkinci madde sorunu.
20211126_021834.jpg

Ben 2 mm kalınlığa sahip cam kullanıyorum. Yeterince ısıtınca Z ayarı da iyi olunca, ABS için bile yapışmama sorunu olmuyor. Eğer cam kullanacaksan, camın kalınlığına bağlı olarak 4 mm lik endüktif sensör yeterli olmayabilir. 8 mm lik olana bakmak lazım. Fiyat fazla değişmez.

İşte bende bilmiyorum ki. Kablolar var, pcb filan var. Tam neyin ne işe yaradığını bilmeyince hangisi gereksiz kestiremiyorum.

Yay çeliği olarak Pei Kaplı olanı kovalıyorum ama çok pahalı. Onu başka bir zaman alırım. Şuan da üç tane derdim var.
1-Bed levelling
2- Duvarlar arası boşluk
3- Baskının en altına anlam veremediğim, desteğe benzeyen, ama ne yaparsam yapayım sökemediğim bir katman basması.

Ama konuyu dağıtmayayım. Diğer iki sorunu başka başlık altında kurcalayacağım. Burayı bed level üzerinden devam ettireyim.

İkinci madde sorunu.
14559 eklentisine bak
Alttaki katman cura ayarlarında support kısmından ayarlanıyor. İsmi "BRIM". Skirt gibi başka seçenekler de var. Kullanım amacı çok basit. Parçanın yüzey alanını artırırıp tapışmayı kolaylaştırmak. Çok kullandım ve faydasını gördüm.
Ender3 bende evde ve okulda toplam 2 tane var. Tabla ayarı can sıkıcı. Ben çözümü silikon yastıkta buldum. Son 7-8 çıktı da tabla ayarı yapmadım ki çıktı süresi 100 saatin üzerinde.
https://www.google.com/search?q=end...jzC00Q_AUoAnoECAIQAg&biw=393&bih=733&dpr=2.75

@taydin abi senin konuyu bulup okudum.
Bu sensörün camı geçip alttaki metali algılaması gerekiyor. Cam düz, tabla yamuk.
Okuduğum konu tam "nasıl yapılır?" tadında olmamış. O yüzden kafama takılan sorular var.
Soketleri Ender3 de nereye takacağız?
Marlin kısmında bir ayar yapmak gerekiyor mu?
İşin için de Transistör bağlayarak sensörü NPN yapma olayı da var.
Verdiğin linkteki sensör "Endüktif Sensör" diye geçiyor ama 4mm mi, 8mm mi yazmıyor.
Birde aynı sitede "Kapasitif Sensör" diye benzer bir ürün var ve onda da mesafe adına bir bilgi yok.

Bunun dışında @ckocagil 'ın attığı linkteki çakma BLTouch 220tl. Ben aynısını 128TL ye buldum.
Eğer bu BLTouch ile daha az zahmetli olacaksa (Tak-Çalıştır gibi) bunu alayım mı?

Benim kullandığım sensör 8 mm lik. NPN veya PNP olması sorun değil, bunu Marlin ayarlarından tanımlayabiliyorsun. Üreticinin datasheet'ine göre sensör 5 V ile çalışmıyor, ama 5 V ile kullanan çok. Ben kontrol kartından 12 V verip işi garantiye almıştım. Kapasitif sensör de iş görür ama onlarda hata oranı daha yüksek. yani sensörün bağlantıları 12 V, GND, ve OUTPUT şeklinde.

Benim kullandığım sensör 8 mm lik.
Abi sen Kartal Otomasyondan almışsın sanırım. Bende oradan buldum.
Aşağıdaki şemaya göre "BX" olanı NPN miş. Ondan sipariş veriyorum bir tane.

lj18a3-8 endüktif sensör datasheet.PNG

Ben aşağıdaki gibi BLTouch bağlantıları yaptım, lehim yapmadan da montaj yapabilirsi ama eski anakart ile sonuçtan memnun değilim. Merlin 2 kullanmak için anakartı da değiştirmek gerekiyor. Ben kullanıyorum ama halen sorunlu.

Ben aşağıdaki gibi BLTouch bağlantıları yaptım, lehim yapmadan da montaj yapabilirsi ama eski anakart ile sonuçtan memnun değilim. Merlin 2 kullanmak için anakartı da değiştirmek gerekiyor. Ben kullanıyorum ama halen sorunlu.

Şu endüktif sensör olayına bir el atayım bakalım. O da olmazsa BLTouch'a geçeceğim.
Anakartı ben de uzun zamandır değiştirmek istiyorum ama fiyatlar çığrından çıktı. Artık mecbur kalmadığım sürece bir şey alamıyorum.

Endüktif sensörden elimde 3 tane var. Omron marka. Biri M8 diğer ikisi M10 genişlikte. Bunları bl-touch yerine kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsin, @taydin kullanıyor. Forumda bununla ilgili açtığı konu vardı.

8mm endüktif yük geldi. Bunun kafaya konumlandırmasını nasıl yapmalıyım?
Sola koyarsam limit switch var, sağa koyarsam fan var.
Nozzle dan önce tablaya değmemesi dışında, nozzle'a göre konumu farketmiyorsa iş kolay, ama nozzle'a belli bir konumda olacaksa sıkıntılı iş.
20211202_043356.jpg

20211202_043429.jpg

Nozzle'dan yukarıda olması ve nozzle'a da olabildiğince yakın olması lazım.

Bl-touch'ın tam olarak görevi nedir? Tabladaki yükseklik farkına göre Z ekseninde ayar mı yapıyor. Kullanan yada araştıran bir arkadaş anlatabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back