Bosch 18V 4.0 Ah lityum pil tamiri

Günümüzde Türkiye'deki pillerin neredeyse tamamının çakma olduğunu varsaymak lazım herhalde. Ama gene de almaya değer bence. Orijinali de olsa bir süre sonra pil ölüyor. Bari çakma kullan, en azından yenilemesi ucuz olsun.

Günümüzde Türkiye'deki pillerin neredeyse tamamının çakma olduğunu varsaymak lazım herhalde. Ama gene de almaya değer bence. Orijinali de olsa bir süre sonra pil ölüyor. Bari çakma kullan, en azından yenilemesi ucuz olsun.
Yada şöyle orta kalite orjinal piller kullanılabilir sıfır pil alınacaksa. En azından ortada bir şaibe yok :D . Fiyatı da uygun. Dezavantajı sanırım datasheetleri yok ve max. deşarj akımları düşük.

profuse.png

Son düzenleme:
Bu pillerde C değeri büyük önem arzediyor. 2600mAh C10 bir pil anlık olarak 2600x10= 26A akım verebilir. Alıcınızın demeraj akımı 25A ve civarındaysa sıkıntı yaşanması muhtemel bir durumdur. Arkadaşlar sıklıkla söyler laptop bataryasından söktüm hatta paralelledim de ama yinede olmadı. Tabii ki olmaz C1 bir pille demerajlı bir yükü kaldırmak mümkün olmaz. Laptoplardaki pillerin C değerleri düşüktür.

Bu pillerde C değeri büyük önem arzediyor. 2600mAh C10 bir pil anlık olarak 2600x10= 26A akım verebilir. Alıcınızın demeraj akımı 25A ve civarındaysa sıkıntı yaşanması muhtemel bir durumdur. Arkadaşlar sıklıkla söyler laptop bataryasından söktüm hatta paralelledim de ama yinede olmadı. Tabii ki olmaz C1 bir pille demerajlı bir yükü kaldırmak mümkün olmaz. Laptoplardaki pillerin C değerleri düşüktür.

Orijinal VTC6 için 30 A deşarj akımı verilmiş. Bu çakma olduğu için onu verebilir mi bilmiyorum. Aslında test edebilirim, iki tane 200 W elektronik yüküm var, paralel bağlayıp 30 A çekmeyi deneyebilirim. Ama tek elektronik yük ile denedim, 15 A çekerken voltaj 18 V un üzerindeydi. Çok iyi tork da alıyorum, o yüzden bu piller fena değil diyebilirim. Tek bilmediğim kullanım ömrü ne kadar olacak. Şu anda bu tamir ettiğim pili taktım makinaya bir süre kullanacağım bakalım.

Orijinal VTC6 için 30 A deşarj akımı verilmiş. Bu çakma olduğu için onu verebilir mi bilmiyorum. Aslında test edebilirim, iki tane 200 W elektronik yüküm var, paralel bağlayıp 30 A çekmeyi deneyebilirim. Ama tek elektronik yük ile denedim, 15 A çekerken voltaj 18 V un üzerindeydi. Çok iyi tork da alıyorum, o yüzden bu piller fena değil diyebilirim. Tek bilmediğim kullanım ömrü ne kadar olacak. Şu anda bu tamir ettiğim pili taktım makinaya bir süre kullanacağım bakalım.
abi bunu matkap kullanmadanda görebilirsin yükü 2A çekecek şekilde ayarla ve pilleri deşarja bırak ama yükün akımı kesme eşik voltajı pasif olabiliyorsa pasif konuma getir bms artık bittiğini anlayıp kesiyor mu onuda görmüş oluruz bms kesiyorsa ne kadar sürede kesiyor onuda görürüz.

Bu tür pillerin durumlarına kapasite ölçer test cihazları yada devreleri ile bakmak gerekir genellikle 2 tane taş direnç oluyor.
BMS devreleri çok çeşitli pili koruyan eşik voltajında kesenleri de var korumasız olanları da alırken dikkat etmek gerekir.

Alternatif ve görece uygun fiyatlı bir punta makinesi var aliexpresste buraya göndriyorlarda. Sanki iyi bir şeye benziyor. Gümrük dahil buaraya geliş maliyeti yaklaşık 3600. Gümrüğü aliexpresse ödüyoruz. Sunkko'nun yarı fiyatına geliyor. Bu işten anlayanlarda bakarsa forumdan almak isteyenler olursa güzel alternatif olabilir.

801A 11.6KW Portable Spot Welder - Aliexpress

spot-welder.png

Alternatif ve görece uygun fiyatlı bir punta makinesi var aliexpresste buraya göndriyorlarda. Sanki iyi bir şeye benziyor. Gümrük dahil buaraya geliş maliyeti yaklaşık 3600. Gümrüğü aliexpresse ödüyoruz. Sunkko'nun yarı fiyatına geliyor. Bu işten anlayanlarda bakarsa forumdan almak isteyenler olursa güzel alternatif olabilir.

18779 eklentisine bak
bana çok pahalı geliyor bunlar ya.

bir planım var yakın zamanda anlık olarak 100A anahtarlayan bir eleman bulursam araba aküsünden çok güzel punta atılıyor sadece zamanı ayarlamak sıkıntı onun için çok yüksek akımları anlık olarak anahtarlayan bir eleman lazım onu bulursam puntalama cihazı yaparım şimdilik her punta atmam 10 liraya mal oluyor 100A amfi sigortası ile punta yapıyorum her puntada yenisini kullanıyorum çünkü her punta atışımda sigorta kopuyor

bana çok pahalı geliyor bunlar ya.

bir planım var yakın zamanda anlık olarak 100A anahtarlayan bir eleman bulursam araba aküsünden çok güzel punta atılıyor sadece zamanı ayarlamak sıkıntı onun için çok yüksek akımları anlık olarak anahtarlayan bir eleman lazım onu bulursam puntalama cihazı yaparım şimdilik her punta atmam 10 liraya mal oluyor 100A amfi sigortası ile punta yapıyorum her puntada yenisini kullanıyorum çünkü her punta atışımda sigorta kopuyor
Mikrodalga trafosu ile yapan çok var hurdacı tanıdığın varsa güzel birşey yapabilirsin kendine...

18779 eklentisine bak

Hem 11.6 kW (!) diyor, hem de "bu cep telefonu pili kaynaklaman için" diyor. Açıklamanın bir yerinde en fazla 0.2 mm saf nikel kaynaklar diyor, diğer yerinde 0.3 mm diyor. Sadece 5 ms süreyle darbe verebiliyor.

Daha birçok olumsuzluk görüyorum. Bu bendeki cep tipi oyuncak puntanın çok daha pahalı olanı. Ama ilave birşey kattığını göremiyorum.

Hem 11.6 kW (!) diyor, hem de "bu cep telefonu pili kaynaklaman için" diyor. Açıklamanın bir yerinde en fazla 0.2 mm saf nikel kaynaklar diyor, diğer yerinde 0.3 mm diyor. Sadece 5 ms süreyle darbe verebiliyor.

Daha birçok olumsuzluk görüyorum. Bu bendeki cep tipi oyuncak puntanın çok daha pahalı olanı. Ama ilave birşey kattığını göremiyorum.
Peki siz aldığınız bu sunkko'dan memnun musunuz? Fiyat performans olarak nasıl değerlendirirsiniz?

Mikrodalga trafosu ile yapan çok var hurdacı tanıdığın varsa güzel birşey yapabilirsin kendine...
O kadar büyük bir cihazı koyacak yerim yok ben araba aküsündeb yapabileceğim bir sistem düşünüyorum aşırı punta ihtiyacım yok zaten lazım olunca arabayla yapıyorum fakat zamanlama kritik.

Peki siz aldığınız bu sunkko'dan memnun musunuz? Fiyat performans olarak nasıl değerlendirirsiniz?

Bunun gücü fena değil. Kalın nikeli bile sorunsuz puntalıyor. Ama sürekli kullandığım bir alet olmadığı için bunun dışında bir değerlendirme yapamayacağım şu anda.

Bir de şu var: Arada beklemeye gerek kalmadan peş peşe puntalama yapılabiliyor. Benim oyuncak puntada bir süre beklemek gerekiyordu puntalar arasında (ölçmedim ama 3 - 5 saniye gibi hatırlıyorum).

Bir de bu 801A da süper kapasitörler kullanılmış. Hatta iki tane var, paralel bağlı herhalde. 6000 F lık bir süper kapasitörü şarj etmek için çok ciddi bir akıma ihtiyaç var. Hesaplayalım:

O kapasitör boş iken, iç direnci 0.1 Ω (!) olan bir kaynak üzerinden şarj edilirse, başlangıçta 28 A akım çeker ve 10 dakikada %70 şarj olur. Sonra da 0.01 Ω lokal dirence sahip bir punta yerine sürekli kaynak yaparsan, başlangıçta 280 A kaynak akımı verir ve bu akım giderek azalır. 1 dakikada da neredeyse tamamen deşarj olur, gene 10 dakika beklemen gerekir.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,869
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back