Bütçeye göre multimetre tavsiyesi

Hobiye yeni başlayıp ilk multimetresini alan, veya elinde DT830D olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir multimetre tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

1. Değişik markalar altında satılan MY-64. UNI-T UT33+ serisi
2. Aneng AN8009
3. UNI-T UT89X veya UT89XD
4. UNI-T UT139C, Owon B35T
5. UNI-T UT61E+, UNI-T UT89XE
6. UNI-T UT71E, Brymen BM867s
7. Brymen BM869s
8. 6.5 haneli giriş seviyesi masa tipi multimetreler. Rigol DM3068, Siglent SDM3065X
9. 7.5 haneli üst seviye masa tipi multimetreler. Keithley DMM7500, Keysight 34470A
10. 8.5 haneli referans multimetre. Keysight 3458A

Son düzenleme:
Dun izledigim bir videoda mili- ohmmetre testi yapiyordu bir Alman. Elektrikli araclarin elektrik motorlarini test icin kullaniyordu. 0,001 Ohm olcuyordu alet. Hatta sicaklik farkina gore kendini optimize edebilsin diye tepesinde bir tane isi sensoru vardi sallanan.

Yani 830D'den cok fazla bir sey beklemiyorum elbette. O da vadetmiyor zaten. Ama 9.7V'u 12V gosterecek degil sanirim. Ya da 6,8K'yi 4,7K gostermiyorsa pek sorun etmem acikcasi. :D

kalitesizliği ve ucuzluğu ölçmek için bile belli bi kalite gerekiyor. mesajınızla benzeşen yönleri olduğu için link veriyorum.

Bu marka karalama çalışması mı abi :katil2:
Benim HDS'nin DMM'si fluke 177 ile kafa kafaya.

Ama şöyle birşey var dmm satın alırken.
Kalibrasyonlu ve kalibrasyonsuz.
Kalibrasyonsuz her ölçü aleti hatalı ölçer.
Ahmet burada kalibrasyondan kastı kalibrasyon test raporu. Yani cihazı test edip kalibrasyonunun cihazın datasheet değerlerindeki sapma aralığında olduğunu raporlama hizmti. Çoğu firma kalite politikası gereği kalibrasyon ölçüm raporu olmadan cihazı labaratuvarında kullanamıyor.

Yoksa cihazı tekrar kalibre ettiklerini sanmıyorum.

Ahmet burada kalibrasyondan kastı kalibrasyon test raporu. Yani cihazı test edip kalibrasyonunun cihazın datasheet değerlerindeki sapma aralığında olduğunu raporlama hizmti. Çoğu firma kalite politikası gereği kalibrasyon ölçüm raporu olmadan cihazı labaratuvarında kullanamıyor.

Yoksa cihazı tekrar kalibre ettiklerini sanmıyorum.
Benim fluke 177'nin eepromu bozulmuştu geçen aylarda açtığımda ekranda eepr yazıyordu kendim uğraştım vs. yapamadım.
Bir tanıdık tavsiyesiyle fluke ustasına götürdüm yaptığı tamirden sonra bir labratuvarda kalibrasyon görmüş baştan
(fluke cihazların prob askısın arkasında kalibrasyon portu var sanırım ordan)

labratuvarda -20 + 50 derece aralığında kkesinlikle 1R değer verecek direnç ile.
ve 0.2 nano volt hassasiyetinde gerilim kaynağı ile kalibrasyon görmüş benim fluke.

eeprom arızasına ve kalibrasyona toplamda 250 lira ödemiştim.
tanıdık bağlaması ile gittiğim için eeprom arzasının tamirine cüzi bir miktar yazdılar 150 liralık kalibrasyon ne kadar doğrudur bilmiyorum.
Normalde piyasası ne oluyor kalibrasyonun onuda bilmiyorum.

Burada bir terim karmaşası oluyor işte. Labaratuvarların ve servislerin kalibrasyon diye tarif ettikleri şey cihazın ölçüm sapmasını sadece test etmek. Düzeltme işine ayarlama (adjustment) diyorlar.

34401A 30 yıl kadar önceüretilmeye başlanmış bir cihaz. 2016-2018 gibi bir tarihe kadar üretilmiş. Benim ikinci el HP 34401A alma niyetim varken araştırayım demiştim fiyatlar çok oynaktı. Sonra LG Kore fabrikasından çıkma son üretimlere yakın temiz bir cihaz denk geldi. 2020'de kalibrasyon testinden geçmiş. Sıfır DMM6500 ile de çok yakın sonuçlar verince araştrımadım daha fazla.

Ama bence sana tanıdık kıyağı yapmışlar. Tamir + adjustment için o fiyat bedava bence. Ben her sene test+adjustment yaptırırım o fiyatlara yapsalar.

Burada bir terim karmaşası oluyor işte. Labaratuvarların ve servislerin kalibrasyon diye tarif ettikleri şey cihazın ölçüm sapmasını sadece test etmek. Düzeltme işine ayarlama (adjustment) diyorlar.

34401A 30 yıl kadar önceüretilmeye başlanmış bir cihaz. 2016-2018 gibi bir tarihe kadar üretilmiş. Benim ikinci el HP 34401A alma niyetim varken araştırayım demiştim fiyatlar çok oynaktı. Sonra LG Kore fabrikasından çıkma son üretimlere yakın temiz bir cihaz denk geldi. 2020'de kalibrasyon testinden geçmiş. Sıfır DMM6500 ile de çok yakın sonuçlar verince araştrımadım daha fazla.

Ama bence sana tanıdık kıyağı yapmışlar. Tamir + adjustment için o fiyat bedava bence. Ben her sene test+adjustment yaptırırım o fiyatlara yapsalar.
Ben 1000 tl'yi gözden çıkarmıştım kalibrasyon falanda hiç sözü geçmemişti, yapmamış da olabilirler fakat beni yönlendiren asla üç kağıtçı yer ile çalışmaz.

Fazlasıyla indirim aldığımın farkındayım fluke çöp olsa UT33 ile devam edecektim veya benim owonun dmm'si ile.

Tavsiye ederim. Güzel cihaz. Obsesiflik seviyesindeki Alman mühendisliğini seviyorum.

Haklısınız arkadaşlar. Benim hatam. En popüler pazarı Almanya olunca nedense aklımda Alman markası gibi kalmış. :(

Yeterince paranız olsaydı üst düzey el tipi multimetre olarak ne alırdınız? (Ya da hangilerini)

Yeterince paranız olsaydı üst düzey el tipi multimetre olarak ne alırdınız? (Ya da hangilerini)

Şu anda bir elektronikçinin alabileceği en iyi el tipi multimetreler şunlar (parantez içinde de nispi fiyat)

1) Brymen 869S ($)
2) Keysight U1282A ($$)
3) Fluke 287 ($$$)
4) Gossen Metrawatt ($$$$$ :cheeky5:)

Şu anda bir elektronikçinin alabileceği en iyi el tipi multimetreler şunlar (parantez içinde de nispi fiyat)

1) Brymen 869S ($)
2) Keysight U1282A ($$)
3) Fluke 287 ($$$)
4) Gossen Metrawatt ($$$$$ :cheeky5:)
METREL MD-9060 diye bir multimetre gördüm. Fiyatından iyi bir multimetre olduğu anlaşılıyor. Yalnız tip ve özellik olarak Brymen 869S'e çok benziyor, özellikle tip olarak Brymen 869S ile birebir aynı. Biri birini kopyalamış anlaşılan. Ama ikiside çok iyi gözüküyor.

Son düzenleme:
EEVblogda bununla ilgili bir başlık açılmış zaten. Metrel brymen'e benzer başka modellerde çıkarmış. Ya bir taklit olayı sözkonusu yada Brymen avrupada farklı bir marka altında ürünler piyasaya sürüyor. Bu arada Metrel Slovenya markasıymış.

EEVblogda bununla ilgili bir başlık açılmış zaten. Metrel brymen'e benzer başka modellerde çıkarmış. Ya bir taklit olayı sözkonusu yada Brymen avrupada farklı bir marka altında ürünler piyasaya sürüyor. Bu arada Metrel Slovenya markasıymış.

greenle markası var örneğin ya da eevblog da kendi adı altında ürettiriyor. Sizin verdiğiniz markayı ilk defa duydum ama orjinalinden de pahalı satıyorlarmış. Hepsi aynı kasa aynı üretici dıştaki silikonun rengini değiştirip altta veya üstte de model etiketini değiştirip satıyorlar. Amerika farklı avrupa başka satıcıymış mesela vs. Ama temelde hepsi aynı ürün.

appa, benning ve ht-italia'nın ürünleri de birbirine çok benziyor. hatta bu benzerliğe meggerin multimetre ve pensampermetrelerini de dahil etmek mümkün.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back