bulasik makinasi kapi sensoru

Ariza bulundu R5F2136CAN MCU , Bu cok bacakliyi bulmak, programi bulmak ve yazmak ugrasilir mi?

• evet

Oylar: 0 0.0%
  • hayir

• hic yapmadiysan daha once, basarilamaz

• Toplam oy kullanan
    1
  • Poll closed .
RF52136CAN burada kullanilan MCU olur, datasheet inde pull down resistor yok ama bolca pull UP var.
1 olan bacak 42 numarali bacak
2024-04-13_01-30.jpg

sanki bu low voltage clock output un kisaltmasi.

2 ise 49 nolu bacak
2024-04-13_01-31.jpg

sanki bu trace input output clock un kisaltilmasi gibi :dusun3:

2024-04-13_01-28.jpg

2024-04-13_01-25.jpg

w18 ise sanki

2024-04-13_01-37.jpg

2024-04-13_01-38.jpg

2024-04-13_01-48.jpg

Son düzenleme:
Tahmin hakki mi kullaniyorum pull down resistor bu
2024-04-13_01-58.jpg

TLV4976 nin datasheetinden

2024-04-13_02-14.jpg

Bunu bir direncle simule etmek hayal mi olur

2024-04-13_02-20.jpg

Sorunun basit hali sanirim bu

2024-04-13_02-43.jpg

836Ω ile 14mA
2150Ω ile 6mA

Ya da ustteki yanlis bir dusunce , dogrusu bu
2024-04-13_05-08.jpg

Hall sensörü bulamadın mı? Neden dirençle deneme yapmak gerek? İstersen uygun bir potansiyometre ve ampermetre ile makine açıkken 14mA geçiren değeri tespit et. Akımın düşük olması sorun olmayacak gibi, bu yüzden potu en yüksek direnç değerinden yavaşça azaltarak 14ma'yı bulursun çok da oyalayıcı bir iş değil. Bana daha emniyetli olur gibi geliyor böyle. Karttan devre şeması çıkarırken hata yapma ihtimali daha yüksek gibi geliyor bana.

Digikey ve mouser de hall sensoru var, gelmesi 15 gun surebilir. Ama 15 gun beklemek sorun degil. Eger mumkunse o gelmeden deneyip kartin calistigina emin olmak istemistim abi. Ama bak bu potansiyometre ve ampermetreyi ayni anda baglayip makina acikken deneme yapma fikri guzel.

Ama anlamadigim bir sey var, bu "dijital cikis sinyali" demek ne demek? Ben boyle bir sey duyunca, bildigin kare dalga gibi bir sey dusunuyorum. yani 6mA den 14mA cat diye giden veya gelen bir sey. Ara degerlerin MCU yu etkilemesinden cekiniyorum.

Digikey ve mouser de hall sensoru var, gelmesi 15 gun surebilir. Ama 15 gun beklemek sorun degil. Eger mumkunse o gelmeden deneyip kartin calistigina emin olmak istemistim abi. Ama bak bu potansiyometre ve ampermetreyi ayni anda baglayip makina acikken deneme yapma fikri guzel.

Ama anlamadigim bir sey var, bu "dijital cikis sinyali" demek ne demek? Ben boyle bir sey duyunca, bildigin kare dalga gibi bir sey dusunuyorum. yani 6mA den 14mA cat diye giden veya gelen bir sey. Ara degerlerin MCU yu etkilemesinden cekiniyorum.
Digital çıkıştan kasıt, sinyalin sadece iki değer alması 0-1'e karşılık 6mA ve 14mA. Pot ile bu akımları sağlayacak dirençleri tespit edersin. Yoksa potu yavaşça çevirerek gerekli akıma getirmek, işlemcinin sinyali yanlış okumasına sebep olabilir.

Elinde TL431 varsa sabit akım kaynağı yapmak daha kolay olur aslında. 14mA voltaja duyarsız akım verilebilir. @hakan8470
1712994701792.png
1712994740550.png

Son düzenleme:
Bunu mutlaka deneyecem abi. TL431 smps lerin icinde vardir sanirim. Tam akim ayarini voltaj la mi sagliyoruz abi?

Bir de bunu yapinca, bunun GND sini nereye baglayacam? GND ye dogru bir akim olcuyoruz, calisan board da GND yi nasil baglayabilirim ?

Sanki MCU unun GND si en mantikli yer gibi?
Board uzerinde kii 13.8V u kullanirsam GND zaten diger bacak olmus olacak.

Burada demek istedigim, ayri bir voltaj kaynagi ile yapmis olsam nasil bir baglanti olmasi gerekirdi?

1712996755703.png

Son dediğini anlamadım. kabaca bir devre şeması çizer misin?

Direnç kullanmak daha güvenli. Bu tl 431 devrenin ilk enerjilenirken anlık yüksek akım verip vermediğine bakmak lazım. Osiloskopla bakmadan denenirse Mcuyu bozma ihtimali var az da olsa

Direnç kullanmak daha güvenli. Bu tl 431 devrenin ilk enerjilenirken anlık yüksek akım verip vermediğine bakmak lazım. Osiloskopla bakmadan denenirse Mcuyu bozma ihtimali var az da olsa
Anladim abi oyle denerim, ama bu sabit akim olayi cok hosuma gitti. Soyleyim. :gulus2:

1713001820016.png
sabit akımı bağlayacaksan bu şekilde uygun görünüyor bana. Gnd yazdığın hall sensör gndsi ise uygun

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back