çalışma masası hakkında

athenas0arrows

Aktif Üye
Sizce uygun çalışma masası boyutu kaç olmalı 245x90 cm nasıl sizin de atölye düzeni hakkında eklemek istedikleriniz neler

Masanın derin olması çok önemli. Cihazları koydıktan sonra önde rahat çalışılabilecek kadar yer kalması lazım. Bir de çok elektrikli birisi isen antistatik örtü sermen gerekir :)

Sizce uygun çalışma masası boyutu kaç olmalı 245x90 cm nasıl sizin de atölye düzeni hakkında eklemek istedikleriniz neler
Masaya ne koyacağına bağlı . Şimdi bir osiloskop koyacaksın, sinyal jeneratörü (belki de rafa koyarsın), , bir sürü priz ve güç kaynağı. Lehim istasyonu... Bir de projeyi bir kenara ittirip yemek tepsisini koyacak kadar da yer olması lazım. Osiloskopa karar verdin mi?

Aslında en önemlisi derinlik ve yükseklik. Genişliği biraz keyfine, biraz da ortama ve bütçeye bağlı.

Derinliği ne kadar fazla olursa o kadar rahat çalışırsın. Karşına güç kaynağı, havya, ölçüm aletleri vs koyduğun zaman sana 40 cm falan kalmalı ki çalışabilesin. 30-35 güç kaynağı ölçüm aletleri vs desek, 35+40=75 cm olması lazım. Zaten en fazla 80 olabilir bunun üzerinde olacaksa masanın sökülebilir olması gerekiyor çünkü kapılar 80 cm olur. Bence derinlik 75-80 yeterli.

Yükseklik standardı 75cm dir. Bence gayet ideal. Boyum 1.80. Tablanın altında ince bir çekmece bile olsa bacaklarım sığıyor.

Genişlik bence en az 1.40 olmalı. İmkan varsa Çok uzun bir masa yerine L tipi köşe masa çok daha kullanışlı olur.

Masanın derin olması çok önemli. Cihazları koydıktan sonra önde rahat çalışılabilecek kadar yer kalması lazım. Bir de çok elektrikli birisi isen antistatik örtü sermen gerekir :)
cihazların derinlikleri fazla olduğu için 60cm den 90cm ye geçiş iyi olacak gibi düzgün bir topraklamaya sahip olmadığım için antistatik örtü koysam bile işe yaramayacak o yüzden erteliyorum

Osiloskopa karar verdin mi?
henüz karar vermedim modeller üzerinde araştırma yapıyorum ama biraz sonraki bir zamana bırakacağım gibi ansınız siglent a da yönelebilir

Yükseklikstandardı 75cm dir.
Genişlik bence en az 1.40 olmalı. İmkan varsa Çok uzun bir masa yerine L tipi köşe masa çok daha kullanışlı olur.
Bence derinlik 75-80 yeterli.
yüksekliği 75cm yapmayı düşünüyorum
L yapacak kadar alan olmadığı için düz olacak
80 ile 90 arasında çok bir şey kalmadı 90cm derinlik güzel gibi :)

yüksekliği 75cm yapmayı düşünüyorum
L yapacak kadar alan olmadığı için düz olacak
80 ile 90 arasında çok bir şey kalmadı 90cm derinlik güzel gibi :)
Söküp veya yan yatırıp Kapıdan geçirebilirsen neden olmasın. Ben çeyizimden kalma 6 kişilik yemek masasını kullanıyorum:D derinlik 90cm. Karşıma laptop koysam bile bi sürü yer kalıyor.

3 mm kalınlığında şeffaf muşamba serdim ama özellikle yazın rahatsız ettiği için kullanamadım. Sadece A3 boyutunda şu yeşil kesim matlarından var.

Masayal duvar arasına kitaplık gibi raflı birşey koyarsan cihazları bu raflara koyarsın cihazlar masada yer kaplamamış olur. Tabii raflardan birinin masanın boyuyla denk gelmesi gerekir. Altta kalan raflarıda sık kullanmadığın şeyeri koymak için kullanabilirsin.

Şöyle birşey kullanabilirsin:

antistatik matlar topraklama hattına bağlı olmadıklarında düzgün çalışmıyor gibi geliyor bana ( görevini yerine getirmiyor) A2 kesme matı kullanıyorum

masada kullandığınız herhangi bir kaplama var mı
Masamda 60x60cm fayans var. İlk fırsatta 60x120cm fayans almak niyetim var. Beyaz yada sarı tek renk olabilir. Sıcak hava, lehimleme ve temizlik işlerinde kolay oluyor. Çizildi, kesildi,yandı derdi yok.

Masamda 60x60cm fayans var. İlk fırsatta 60x120cm fayans almak niyetim var. Beyaz yada sarı tek renk olabilir. Sıcak hava, lehimleme ve temizlik işlerinde kolay oluyor. Çizildi, kesildi,yandı derdi yok.
Keske bu mesaj 2 ay once atilsaydi. Bende gidip kesim tablası almistim. :oops::confused:

Ben de büyüğü daha kullanışlı demek istedim :saril:
Tabii ki, benim masam kucuk zaten. 120x60 cm alirdim bende. Neyse, simdilik kesim tablası ile idare ederim. Sonra baska masa daha almak zorunda kalacagim zaten. O zaman fayansta alirim. Ya da direkt fayans alip masa ayagi takarim. Daha ucuza gelir. :cheeky1:

Edit : Gerci kirilir o zamanda. Yine altina mdf almak lazim. :dusun1:

1677083761941447685376578100191.jpg

2016'dan beri aynı fayans devam ediyor. Masanın üstü komple fayans değil. Fayans çalışma alanında duruyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back