Çalışmayan Kontrol Kartı

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Resimdeki kart çalışmıyor.
Karta enerji verildiğinde STC kontrolcünün devreye girip yuvarlak içine aldığım kırmızı ledi yakması gerekiyor ama bunu yapmıyor.

STC besleme voltajını kontrol ettiğimde 5v görüyorum. Ayrıca STC yi aynı kontolcüye sahip başka bir makineye taktım çalışıyor.

TLP521-4 ve -2 optoların hepsini breadboard üzerinde led yakmada kullanarak test ettim ve çalışıyorlar.

1- ULN2803 sağlam.
2- MAX232 sağlam.
3- HC245 3 adet. VCC hariç her bacak diyot modunda aynı değeri veriyor.
4- HC574 6 adet. VCC hariç her bacak diyot modunda aynı değeri veriyor.
? - Ne olduğunu ne okuyabildim nede bulabildim.

Kartın üzerinden sökebileceğim her şeyi söküp diğer çalışan kartta denedim. Hepsi çalışıyor.
Benim düşünceme göre bu STC ye bir şeyin "hadi" demesi lazım ama ne? Onu bulamıyorum. Harici bir eleman olsa diğer sağlam makinedeki "hadi" dediğinde çalışırdı. Kartın kendi üzerinde bir şey olması lazım. Yandı benim beyin yine.

Son olarak soğuk lehim kontrolü yapıp gerekli gördüğüm lehimleri tazeledim.

20230426_213528.jpg

sorun pcb de olabilir mi ozellikle vialarda eger tek kosul enerji verilmesi ise ledi suren bacgin cikisini olcebilirsiniz emin olmak icin

Elinizde çalışan sistem varsa, çalışan kartla çalışmayan kart üzerindeki STC pinlerini osiloskop ile ölçerek karşılaştırın. ordan fikir edilirsiniz.
olmazsa tüm koponentlerin bacaklarında ki sinyalleri karşılaştırın.. mutlaka sonuç elde edersiniz.
osiloskop yok derseniz de multimetre ile voltajlari ölçerek karşılaştırın.

Yarın bakmaya devam edeceğim.

Resimdeki kart çalışmıyor.
Karta enerji verildiğinde STC kontrolcünün devreye girip yuvarlak içine aldığım kırmızı ledi yakması gerekiyor ama bunu yapmıyor.

STC besleme voltajını kontrol ettiğimde 5v görüyorum. Ayrıca STC yi aynı kontolcüye sahip başka bir makineye taktım çalışıyor.

TLP521-4 ve -2 optoların hepsini breadboard üzerinde led yakmada kullanarak test ettim ve çalışıyorlar.

1- ULN2803 sağlam.
2- MAX232 sağlam.
3- HC245 3 adet. VCC hariç her bacak diyot modunda aynı değeri veriyor.
4- HC574 6 adet. VCC hariç her bacak diyot modunda aynı değeri veriyor.
? - Ne olduğunu ne okuyabildim nede bulabildim.

Kartın üzerinden sökebileceğim her şeyi söküp diğer çalışan kartta denedim. Hepsi çalışıyor.
Benim düşünceme göre bu STC ye bir şeyin "hadi" demesi lazım ama ne? Onu bulamıyorum. Harici bir eleman olsa diğer sağlam makinedeki "hadi" dediğinde çalışırdı. Kartın kendi üzerinde bir şey olması lazım. Yandı benim beyin yine.

Son olarak soğuk lehim kontrolü yapıp gerekli gördüğüm lehimleri tazeledim.

23515 eklentisine bak
Cok cahilce bir sey soracagim. STC nedir? Benim bildigiṁ tek STC, Student Coin cunku. :cheeky1::katil2:

Not : PCB darbeye maruz kalmistir belki. Cok katmanli PCB'lerde ara katlarda kirik varsa bulmak imkansiz gibi. PC anakartinda boyle bir olay hatirliyorum. Eleman elinden yere dusurmus, arada kalan hatlardan bazilarinin kirik oldugu uzun ugras sonucu ortaya cikmisti.

Cok cahilce bir sey soracagim. STC nedir? Benim bildigiṁ tek STC, Student Coin cunku. :cheeky1::katil2:

Not : PCB darbeye maruz kalmistir belki. Cok katmanli PCB'lerde ara katlarda kirik varsa bulmak imkansiz gibi. PC anakartinda boyle bir olay hatirliyorum. Eleman elinden yere dusurmus, arada kalan hatlardan bazilarinin kirik oldugu uzun ugras sonucu ortaya cikmisti.
stc uygun fiyatlı çinlilerin göz bebeği bir işlemci markası

stc uygun fiyatlı çinlilerin göz bebeği bir işlemci markası
Islemcinin uzerinde kocaman STC yaziyormus zaten. Gece uykulu uykulu gormemisim. :kotek1:

Yani olculebilecek her seyi olcup degistirililebilenlerin hepsini digerine aktardiysaniz ve hala calismiyorsa sorun PCB'dendir. XY ölçümlü osiloskopla karsilastirabilirsiniz kartlari. Tum IC'lerin uzerine flux surup hangisi isiniyor diye bakiyorlar bir de. Aklima gelen son sey kartin uzerinde bir ID kontrolu oldugu ve farkli makineye takilirsa kontrol fail olacagi icin calismayabilecegi. Bu tur bir kontrol var midir ki? :dusun1:

Osiloskop için geniş zamana ihtiyaç var ve maalesef şuan zaman yok.
Isınan eleman hiç yok. Karta sağlıklı bir şekilde enerji gelmesine rağmen hiç bir eleman ısınmıyor.
ID kontrolü yok çünkü diğer makinenin sağlam kartı arıza veren makinede çalışıyor. Tek bakamadığım kristal ve resimdeki küçük entegre kaldı.

Kartın sağlamı elinde varsa, VI tracer ile arıza bulmak çok kolay oluyor. Şirkete bir tane aldır istersen. Veya kendin yap, forumda yakın zamanda konusu açılmıştı :)

1682581302045.png

Kartın sağlamı elinde varsa, VI tracer ile arıza bulmak çok kolay oluyor. Şirkete bir tane aldır istersen. Veya kendin yap, forumda yakın zamanda konusu açılmıştı :)

23523 eklentisine bak
Cok pahaliya satiyorlar. Yapmak cok daha mantikli.

Cok pahaliya satiyorlar. Yapmak cok daha mantikli.

Aynen. Bir de analog osiloskop ile çok daha verimli oluyor bu iş. Çok net ve anında tepki veren bir eğri alıyorsun.

Aynen. Bir de analog osiloskop ile çok daha verimli oluyor bu iş. Çok net ve anında tepki veren bir eğri alıyorsun.
Bendeki dijital osiloskop icin X-Y devresi yapmistim gecenlerde. Analog osiloskoplardaki "anti alisign" etkisi icin minik bir kondansator eklemistim prob uclarinin arasina. Amator isler icin bu bile yetiyor V/I tracer yoksa.

Adamin konusunu da nereye cektik. Isi acil, tabiri caizse pesinden ayi kosuyor, biz V/I tracer tartisiyoruz. o_O

Ama Gökhan'ın iş yerinde çoğu zaman çalışmayan kartın çalışanı da olacak hazırda. O yüzden VI tracer hızlı tamir açısından büyük fayda sağlar.

23523 eklentisine bak
Daha 1500 liralık güç kaynağını aldıramadım :katil2:
Şu tadilat işleri bittikten sonra bir bakayım. Belki kendim yapabilirim.

Kartlarin hangisi, nereden hangi siklikla ariza veriyor diye bir veritabani olusturmasini da kolaylastirabilir. Boylece daha hizli kontrol saglayabilir gelecekte. Her zaman ayni ariza cikmasa da kartlarin kronik ariza durumlarini bilir en azindan.

V/I tracer baska konu altinda konusulmustu. Ben bunun icin bir baslik acayim. En azindan baslik olarak dursun.

Kartlarin hangisi, nereden hangi siklikla ariza veriyor diye bir veritabani olusturmasini da kolaylastirabilir. Boylece daha hizli kontrol saglayabilir gelecekte. Her zaman ayni ariza cikmasa da kartlarin kronik ariza durumlarini bilir en azindan.
O veritabanını exelde oluşturmaya başladım. Hangi makinede ne var? Bios pilleri ne zaman değişti vs. ihtiyacım olacak bütün detayları yazıyorum tek tek.

O veritabanını exelde oluşturmaya başladım. Hangi makinede ne var? Bios pilleri ne zaman değişti vs. ihtiyacım olacak bütün detayları yazıyorum tek tek.
Su program isinize yarayabilir. Lİnki saglam. Inceleyin isterseniz. Excel bir sure sonra yetersiz kaliyor sorgulama acisindan. Yetersiz demeyeyim de kontrolûzor diyeyim daha dogrusu.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back