Çamaşır Kurutma Makinesi F09 Hatası

Furkan KELEŞOĞLU

Aktif Üye
Uzun bir aradan sonra tüm forum halkına merhaba

Elimde bir adet Profilo marka KM 8431CTR/24 model çamaşır kurutma makinesi mevcut, makine hangi programa alınırsa alınsın anında ekranında F09 hatası vermektedir daha start tuşuna basmadan.

Konuyu buraya açmadan önce bu arıza kodu ile ilgili araştırma yaptım fakat kayda değer bir şey bulamadım müşteri hizmetlerini arayıp bu arıza kodunun açıklamasını istedim ama yardımcı olamayacaklarını söylediler.

Makineyi biraz söktüm baya tozluydu önce kabaca bunları temizledim. Daha sonra ısıtıcısına ve su haznesine suyu aktaran motoruna dışardan voltaj vererek bunların sağlamlık kontrolünü yaptım su haznesinde şamandıranın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettim bunlarda herhangi problem göremedim odağımı anakarta çevirdim. Anakart üzerinde gözle kontrol ettiğimde ne yanık nede kararmış bir parçaya denk geldim biraz ölçümler yaptım fakat bir şey bulamadım.

Makineyi daha da hırpalamadan önce burada sormak istedim, daha önce bu arıza ile karşılaşmış bir arkadaşımız belki forumda mevcuttur veya bu işler ile uğraşan bir arkadaşımız vardır diye umuyorum.

Çözüm ile alakalı yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

IMG_20230116_151939.jpg
IMG_20230116_151928.jpg

Ekler

• IMG_20230116_151915.jpg
    IMG_20230116_151915.jpg
    326.8 KB · Görüntüleme: 83
Kurutucunun tambur motoru çalışıyor mu? O motorun dönmediğini farkedip verdiği bir hata olabilir F09.

Kart üzerinde röleleri kontrol etmedim onlarında sağlamlığını kontrol edeceğim ama pek sanmıyorum çünkü program seçtikten sonra start düğmesine basınca ısıtma ve tambur motoru vs çalışıyor bu daha programa geçer geçmez F09 arızası veriyor.

Uzun bir aradan sonra tüm forum halkına merhaba

Elimde bir adet Profilo marka KM 8431CTR/24 model çamaşır kurutma makinesi mevcut, makine hangi programa alınırsa alınsın anında ekranında F09 hatası vermektedir daha start tuşuna basmadan.

Konuyu buraya açmadan önce bu arıza kodu ile ilgili araştırma yaptım fakat kayda değer bir şey bulamadım müşteri hizmetlerini arayıp bu arıza kodunun açıklamasını istedim ama yardımcı olamayacaklarını söylediler.

Makineyi biraz söktüm baya tozluydu önce kabaca bunları temizledim. Daha sonra ısıtıcısına ve su haznesine suyu aktaran motoruna dışardan voltaj vererek bunların sağlamlık kontrolünü yaptım su haznesinde şamandıranın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettim bunlarda herhangi problem göremedim odağımı anakarta çevirdim. Anakart üzerinde gözle kontrol ettiğimde ne yanık nede kararmış bir parçaya denk geldim biraz ölçümler yaptım fakat bir şey bulamadım.

Makineyi daha da hırpalamadan önce burada sormak istedim, daha önce bu arıza ile karşılaşmış bir arkadaşımız belki forumda mevcuttur veya bu işler ile uğraşan bir arkadaşımız vardır diye umuyorum.

Çözüm ile alakalı yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

21751 eklentisine bak21750 eklentisine bak

beyinci ali usta.
yarın marka model ve hatanı söyle yardımcı olur.

Googleda arayarak bulursun iletişim adresi

kendisi ev aletleri üstüne büyük bir ustadır yıllardır bu işi kulaktan dolma değil öğreneren anlayarak yapıyor.

kk forum alfa romeo, izmirde kerim han'da dükkanı var.
Ben kocaelideyim, telefondan bile nereye odaklanacağımı söylese kafi çünkü çamaşır makinesi gibi değil biraz daha komplike bir cihaz doğrusu daha önce hiç kurutma makinesi söküp incelemedim Google üzerinden genel ve coğunlukla arıza yapan yerleri kontrol edip sağlamlığından emin oldum fakat kart üzerinde bir arıza olma durumu yüksek ihtimal yarın ali ustamla bir görüşürüm. Artık tamir edebilirsem burada da çözümünü paylaşırım başkalarınada faydası olur.

Isıtma elemanı ilgili bir sorun galiba. Isıtmayla ilgili röle, sensör, rezistans.. her şey olabilir.

Profilo bulaşık makinesinde hatalarE09 (veya F09). Bu kod akış ısıtma elemanı ile ilgili problemleri gösterir.

Isıtma elemanı ilgili bir sorun galiba. Isıtmayla ilgili röle, sensör, rezistans.. her şey olabilir.

Evet bu siteyi de gördüm fakat bu bulaşık makinesi için söylenmiş. Rezistans çalışıyor, rezistans üzerinde bir adet müşür bir adette ısı ölçer olarak kullanıldığını düşündüğüm sensör mevcut. Müşür rezistansa seri bağlı yanlış bir ölçüm veya herhangi bir kontrolsüz yüksek ısınma durumunda müşür rezistansı devreden çıkarıyor. Diğer sensörün sağlamlık kontrolünü yapmadım ama. Onuda ölçümleyeceğim.

Fakat bir şeyi sökmek için çoğu yeri sökmek zorunda kalıyorum. O yüzden daha fazla dağıtmadan bilir kişi aramaya başladım bir türlü çözülmez ise zaten kompşe dağıtacağım

Evet sıcaklık sensörü sorunlu olabilir. Yani firmware ne yapıyor? Isıtmayı başlatıyor. Sensörden okuduğu ısı artmıyorsa eğer belki de o dediğin hatayı veriyor.

Evet sıcaklık sensörü sorunlu olabilir. Yani firmware ne yapıyor? Isıtmayı başlatıyor. Sensörden okuduğu ısı artmıyorsa eğer belki de o dediğin hatayı veriyor.
Yani normalde programa geçse start tuşuna basınca bu hatayı verse tamam diyeceğim ama daha programa geçer geçmez hata veriyor programdayken çevre birimleri ölçüp hazır olup olmadığını kontrol ediyorsa bilemiycem beyaz eşyalarda bu kadar ince dokuyup sık örülmüyor gördüklerim kadar ama bunda yapmış olabilirler mi o da ayrı bir teori. Ama o sensörleride ölçeceğim.

IMG_20230117_030618.jpg
IMG_20230117_030633.jpg
IMG_20230117_030658.jpg

İlk iki fotoğraf rezistans bölümünde bulunan sensörlerin önlü ve arkalı fotoğrafları mavi kablonun girdiği müşür kısa devre gösteriyor olması gerektiği gibi iletimde siyah renkli olan sensörün PTC olduğunu sanıyorum çünkü ilk direnç ölçüm değeri 50 ohm civarlarındaydı nefesimle bir dakika boyunca ısıttım bu arada ise ölçü aleti bağlı şekilde ekrandan gözlemledim 1 dakika sonrasında 52 ohm civarlarına çıktı direnç değeri. Biraz şüphelendim ve kart sensör girişine 10 Kohm direnç takarak anakartı kandırmayı denedim ama yine aynı F09 arızasını verdi.

Diğer fotoğraf ise NTC sensöre ait oda sıcaklığında 11Kohm civarlarındaydı bunuda sıcak suyun altına sokunca hızlıca direnç değeri düşmeye başladı 5 Kohm seviyelerine kadar düştü soğuk su tarafına aldığım zaman yine hızlıca 15 Kohm civarlarına kadar direnç değeri yükseldi.

Başkada sensör olarak kurutma makinesinin kapak kısmı kalıyor yine onuda öçlümlediğimde doğru şekilde çalıştığını gözlemledim.

Makinede bulunan parçalar

1- bir adet rezistans
1.1- bir adet rezistansa seri bağlı müşür
1.2- bir adet plastik kılıflı PTC sensör ( öyle olduğunu sanıyorum)

2- bir adet tamburu ve fanları hareket ettiren motor
2.1- motora bağlı bir adet yardımcı sargı için kondansatör.

3- bir adet su haznesinin müşürü
4- bir adet yoğuşma sonucu oluşan suyu su haznesine gönderen pompa motoru
5- bir adet eşanjör bölümünde bulunan metal kılıflı NTC sensör
6- bir adet nem sensörü
7- bir adet makine kapağının açık veya kapalı olduğunu anlayan sensör ( sökmedim ama büyük ihtimal reed röle barındıran bir sistem)

8- makinenin kapağının içerisinde üst tarafta bir adet lamba

Nem sensörü hariç herşeyi ölçümledim hiç bir problem göremedim. Nem sensörününde arıza yapacağını veya yapsada F09 gibi doğru dürüst açıklaması olmayan bir arıza vereceğini açıkçası düşünmüyorum.

Şuan tek şüphelendiğim şey anakart ve bazı markaların arıza resetleme gibi kombinasyonları bulunuyor müşteri hizmetlerine bu konuyu sorduğumds resetleme ve benzeri bir fonksiyonun bulunmadığı söylendi bizde öyle kabul ettik.

Bakalım anakartın neresinden çıkacak bu arıza.

21785 eklentisine bak21786 eklentisine bak21787 eklentisine bak

İlk iki fotoğraf rezistans bölümünde bulunan sensörlerin önlü ve arkalı fotoğrafları mavi kablonun girdiği müşür kısa devre gösteriyor olması gerektiği gibi iletimde siyah renkli olan sensörün PTC olduğunu sanıyorum çünkü ilk direnç ölçüm değeri 50 ohm civarlarındaydı nefesimle bir dakika boyunca ısıttım bu arada ise ölçü aleti bağlı şekilde ekrandan gözlemledim 1 dakika sonrasında 52 ohm civarlarına çıktı direnç değeri. Biraz şüphelendim ve kart sensör girişine 10 Kohm direnç takarak anakartı kandırmayı denedim ama yine aynı F09 arızasını verdi.

Diğer fotoğraf ise NTC sensöre ait oda sıcaklığında 11Kohm civarlarındaydı bunuda sıcak suyun altına sokunca hızlıca direnç değeri düşmeye başladı 5 Kohm seviyelerine kadar düştü soğuk su tarafına aldığım zaman yine hızlıca 15 Kohm civarlarına kadar direnç değeri yükseldi.

Başkada sensör olarak kurutma makinesinin kapak kısmı kalıyor yine onuda öçlümlediğimde doğru şekilde çalıştığını gözlemledim.

Makinede bulunan parçalar

1- bir adet rezistans
1.1- bir adet rezistansa seri bağlı müşür
1.2- bir adet plastik kılıflı PTC sensör ( öyle olduğunu sanıyorum)

2- bir adet tamburu ve fanları hareket ettiren motor
2.1- motora bağlı bir adet yardımcı sargı için kondansatör.

3- bir adet su haznesinin müşürü
4- bir adet yoğuşma sonucu oluşan suyu su haznesine gönderen pompa motoru
5- bir adet eşanjör bölümünde bulunan metal kılıflı NTC sensör
6- bir adet nem sensörü
7- bir adet makine kapağının açık veya kapalı olduğunu anlayan sensör ( sökmedim ama büyük ihtimal reed röle barındıran bir sistem)

8- makinenin kapağının içerisinde üst tarafta bir adet lamba

Nem sensörü hariç herşeyi ölçümledim hiç bir problem göremedim. Nem sensörününde arıza yapacağını veya yapsada F09 gibi doğru dürüst açıklaması olmayan bir arıza vereceğini açıkçası düşünmüyorum.

Şuan tek şüphelendiğim şey anakart ve bazı markaların arıza resetleme gibi kombinasyonları bulunuyor müşteri hizmetlerine bu konuyu sorduğumds resetleme ve benzeri bir fonksiyonun bulunmadığı söylendi bizde öyle kabul ettik.

Bakalım anakartın neresinden çıkacak bu arıza.
bunu izleyin sorunun kaynağı temizlik ve sensör

bunu izleyin sorunun kaynağı temizlik ve sensör

Videoyu izledim aynı şekilde bende test ettim ısıtıcının ordaki siyah parçayı istasyonlu havyanın sıcak hava kısmı ile ısıttım sonra programdayken kapat konumuna getirip tekrardan programa aldım ve şuan tüm programlara geçiyor ve start verdim mi tambur ve diğer bileşenler olması gerektiği gibi çalışıyor bir kaç kez ard arda enerjisini kesip tekrar çalıştırdım bir problem göremedim hemen sıcakken sensörün direnç değerini ölçtüm 54 Kohm civarlarında bir değer okudum.

Acaba soğuyunca mı arızalanıyor diye biraz bekledim beklediğim yerde oda sıcaklığının oldukça altında bir yer takribi 3 dakika sonra sensörün direnç değeri 65 Kohm civarlarına çıktı tekrar çalıştırdım ve yine çalıştı buradan anlaşıldığına göre arkadaki sensör arızalanmış F09 arızası ısıtıcı bölümündeki sensör ile alakalı olduğunu söylemek çokta yanlış olmaz o halde. bu bir PTC değil NTC imiş. Şuan tekrar soğumaya bıraktım bir kaç saat sonra tekrar ölçeceğim. Şuanlık bir problem yok teşekkür ederim @Talebe

4 saat aradan sonra tekrar rezistans tarafındaki NTC yi ölçümlediğimde 80 Kohm değerini görüntülüyorum ve halen makinede bir problem yok bu şekilde toplayacağım ama bu sensör neden böyle yaptı asıl soru bu neyse zaten kolay ulaşılabilir bir bölgede yine yaparsa bu sefer değiştirme yoluna giderim. Ve aynısından bulamayacağım için büyük ihtimal uydurma bir şey yapacağım çünkü rezistans bölümü komple modül olarak serviste satılıyormuş çıkma parça bulabiliriz ama o ayrı bir konu.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back