Çift Saplı Havya İstasyonu Yapacak Dost

Çok kaba bir hesapla;
JBC KOL ==> 1376
PICO ==> 103
ALTINKAYA KUTU ==> 60
OLED ==> 75
PCB/JLC ==> 2$+9$+GÜMRUK NE VURURSA
12/24 SMPS ==> 250
+
------------------------------
2114
Diğer ıvır zıvırı'da ekleyince 2500 diyebiliriz tabii uç dahil değil buna.
Kutuyu 3 boyutlu yazıcısı olan arkadaşım var ona yaptırsak daha ucuz olurmu birde listede ekran yok sanırım pc bağlantısıda bence olabilir boyut televizyon kadar olmıcak sonuçta hakkını veren bi makine yapmakta fayda var die düşünüyorum

ashdgbsadn.png

50 x 50 mm
10 adet
2 katman
KARGO+ÜRETİM 8.70$
Gümrük de 4 dolar yapışytırsa 12.70$ mal edebiliyoruz pcb'yi

Önce bu havya kolu elinde olan kim var? Önce Nano da yazılım halledilmeli kol elinde olan programı Nano ya yükleyebilecek kaç kişi var?
Konuyu açan arkadaşta vardı sanırım
Sanırım @taydin da çalışan havya vardı
Kol bende var ama nanoya yüklemek için desteğe ihtiyacım olabilir yada kolu gönderebilirim birde aliexpreste kolun muadilleri daha uygun idare edip ilerde orjinale geçilebilir

Çok kaba bir hesapla;
JBC KOL ==> 1376
PICO ==> 103
ALTINKAYA KUTU ==> 60
OLED ==> 75
PCB/JLC ==> 2$+9$+GÜMRUK NE VURURSA
12/24 SMPS ==> 250
+
------------------------------
2114
Diğer ıvır zıvırı'da ekleyince 2500 diyebiliriz tabii uç dahil değil buna.
Bende 2500 tl'lik havya koyacak masa yok :). Class havyayı 50 voltla sürmeye çalışıp 4-5 tanesini ziyan ederim yine 2500 vermem havyaya. Huyum kurusun.

Bence PICO bazlı yapmak mantıklı olur. Hem 12 bit ADC var, daha yüksek çözünürlük, hem de firmware güncelleme olabilecek USB bağlantısı ile.
Hangisi uygunsa hangisi diyorsanız ben örnek için söyledim
Timur senin JBC çalışırken havyanın çıkış uçlarını belirleme imkaının varmı konnektör şu pinler in açıklaması şu diye (resistans ,sensör uçları vs)

Bende 2500 tl'lik havya koyacak masa yok :). Class havyayı 50 voltla sürmeye çalışıp 4-5 tanesini ziyan ederim yine 2500 vermem havyaya. Huyum kurusun.
Ben o yüzden şöyle bir tasarım yapma peşindeyim.
Bu havyaların hepsi aşşağı yukarı 4 yada 5 pinli.

PCB üstüne bir markanın soketini koymak yerine klemense çıkaracağız.
İstyen JBC taksın, isteyen 50 liralık havyasını taksın.
İsteyen başka havya.

UNIV bir tasarım ortaya koyarsak havya maliyeti keyfine kalır herkesin.

Önce öğrenmem lazım :)
Ben daha önce arabaya yaptığım hız sabitleme projesinde PID çalıştım ama uzman değilim.
Bizim enjeksiyon ünitesi benim PID çalışmamı pek beğenmedi o yüzden +-5km/h oynuyor hız giderken.
Bu projede de +-5 derece'yi yakalarsam bence başarılı olmuşuz demektir.

Ben o yüzden şöyle bir tasarım yapma peşindeyim.
Bu havyaların hepsi aşşağı yukarı 4 yada 5 pinli.

PCB üstüne bir markanın soketini koymak yerine klemense çıkaracağız.
İstyen JBC taksın, isteyen 50 liralık havyasını taksın.
İsteyen başka havya.

UNIV bir tasarım ortaya koyarsak havya maliyeti keyfine kalır herkesin.
Böyle bir durumda uyku modu vs yi her kol için uygulayabilicekmiyiz

Bu clone havya saplarının sorunu ne oluyor uzun süre kullanılamıyormu yoksa kalitesimi çok kötü? JBC bunu yazılımla kontrol ediyormu?
(Bana ipe sapa gelmez bişey bağlandı falanmı diyor?)

Bu clone havya saplarının sorunu ne oluyor uzun süre kullanılamıyormu yoksa kalitesimi çok kötü? JBC bunu yazılımla kontrol ediyormu?
(Bana ipe sapa gelmez bişey bağlandı falanmı diyor?)
Ben klon havya sapı kullanmadım detaylarını bilmiyorum ama aliexpreste bu tarzda satılan saplar hep klon. O yüzden fiyat uygun zaten.

PID olayı iki kısımdan oluşacak:

1) PID parametrelerini otomatik olarak tespit etme. Bunun için de önce sıcaklık düşük bir değerden yüksek bir değere rampalandırılacak, belli bir maksimum değere ulaştıktan sonra da serbest düşmeye bırakılacak. Bu arada da yapılan ölçümlerler PID parametreleri tespit edilecek.

2) Tespit edilen PID parametrelerine göre algoritma çalıştırılacak.

Öncelikle orijinal sap ile çalışmak lazım. Yoksa sorun yaşayınca saptan mı kaynaklanıyor senin projeden mi belli olmaz. Klon saplarda temas sorunu olduğu veya kontakt kenarlarındaki çapaklar temizlenmediği için ucun muhafazasını çizdiğini duymuştum youtube inceleme videolarında.

PID olayı iki kısımdan oluşacak:

1) PID parametrelerini otomatik olarak tespit etme. Bunun için de önce sıcaklık düşük bir değerden yüksek bir değere rampalandırılacak, belli bir maksimum değere ulaştıktan sonra da serbest düşmeye bırakılacak. Bu arada da yapılan ölçümlerler PID parametreleri tespit edilecek.

2) Tespit edilen PID parametrelerine göre algoritma çalıştırılacak.
Marlin'den çalabiliriz bu algoritmayı.
Marlin yazılımı Tabla ve Fişeğe otomatik PID yapabiliyor.
Biraz uğraşsak bizde yazarız marlini yazanlar 40 senelik embeddedci değildir herhalde.

Ahmet başlangıçta projenin kodları yazılsın ,kim nereye kadar götürmek isterse ,satın alır ,özellik ekler,vs
Önemli olan kodları satır satır anlayabilmek

Ahmet başlangıçta projenin kodları yazılsın ,kim nereye kadar götürmek isterse ,satın alır ,özellik ekler,vs
Önemli olan kodları satır satır anlayabilmek
onun içinde önce işlemciye karar verelim.
ortaya bir tasarım çıksın.

program bence hardware'dan sonra geçilmesi gereken bir adım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,985
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back