Coklu kisilik bozuklugu

Bir kisinin ayni forum sitesinde farkli nickler kullanmasi cok kisilik problemi sorununun digital versiyonumudur?
Bak şimdi güzel arkadaşım, adam ne yazmış "bir forumda farklı nickler kullanması".

Dememiş ki farkli nickler kullanıp, birbirini övmesi ya da birbirine cevap vermesi diye...

Sebep sonuc ilişkisi duydun mu hiç? Türkçe'yi baştan mı öğretelim.

Adam diyor ki aynı forumda farklı nick kullanılması, kişilik bozukluğu mudur. Ne azı ne çoğu cümle çok net!

Ben de bu adamın en az 2 farklı nickte yazı yazdığını kanıtladım. Adamın kendi yazdığından yola çıkarak böyle derken sen de zamanında iki nick kullanmışsın, sen de çoklu kişilik bozukluğu mu vara getirdim olayı.

Birbirlerine mi cevap veriyorlar, vermiyorlar araştıracak kadar muridi değilim. Ama takip edenler varmış ki zamanında yanıt vermiş. Bu kadar ayrıntı konuyu bilen adam onun takipçisi, fanıdır.

Sanki hakaret ettik de safsasafatasatasidir yazıyorsun.

Ne yazdığım ortada, videoyu ister izle ister izleme banane, ben başlığı açan arkadaşın sohbetini buldum paylastim, alınganlık yapmayın o yüzden :)

Bir zamanlar bir foruma Bunalmis nicki ile uye olmustum. Yillar icinde nicki fxdev olan bir cocuk ile sorun yasamaya basladim. Bunalmis nickimdeki iki harfi degistirerek hitaplarini Bunalmış sekline donusturdu. Aklinca bunamış oldugumu vurguluyordu.

Baktim olacak gibi degil nickimi Zoroaster olarak degistirdim.

Bu ufaklik bu kezde zorrrooo zoruna mi gitti seklinde satasmalara dondu.

En son nickimi Z ye cevirdim ve en cok severek kullandigim nick Z oldu. Z, Zdomeninden geliyor.

Bu 3 Nick degisimi bilinir sekilde oldu. Forumda gecirdigim zamanlar 2004 .. 2020 arasi. Belki de daha fazla zaman gecirmisim ve 3 kez nick degistirmek zorunda kalmisim. Zirf bu seviyesiz kisi yuzunden.

Bu arada eski nickime kayitli mesaj sayaclari yonetimce yeni nickime ilave edildi. Bunu da hatirlatmak isterim.

Belki nick gecislerinde hemencecik ilk duyuruyu yapmamis olabilirim. Fakam imzam zaten beni hemen eleverecek bir imzaydi.

Yani bu cocuk cok basit noktalardan dahi bana saldirida bulunuyordu.

Aklinca beni itibarsizlastirmaya calisiyordu.

Hani derler ya boklu camurluyu kiniyor. Kicindaki boktan heberi yok benim camurlarimla ugrasiyor.

Yazik boylelerine. Ataturk ulkeyi boyle genclere emanet etmedi.

Haa simdi bu adam cok nickli kisilik bozuklugu var de diyebilir. Isin asli yukarida yazdigim gibidir.
Boylesine sacma bir durumu merak eden varsa gecmis mesajlari arastirabilir.

Yazik, cok yazik.

O forumda pek cok kisi ile atismamiz oldu. Fakat hic birisi fxdev gibi nick isimlerim uzerinden hakaret etmeye calismadi.
Satasiyim da nasil olursa olsun mantigi. Bu kadar takintili bana. Yalniz sinirlari asmasin.

Son düzenleme:
@Mikro Step atışmalarınıza çok defa şahit oldum. Picprojede en çok konu açan ve en çok teknik açıklama kişi bildiğim kadarıyla sizsiniz.
Hala ara ara Picproje forumda isminiz geçiyor ama 4-5 yıl önceki güzel ortam ve tad yok. Ortada tartışılan güzel konular da yok.

O forumdan pek cok kisinin kacmasina neden oldugumu yazanlardan birisi de fxdevdir.

Dogrudur yanlistir bilemem. Alin iste gittim o forumdan. Kacirdiklarim girsinler iste eski forum sitelerine. Madem bana giciktiniz kalin iste orda.

Ama yooook. Ben nereye onlar oraya.

Ister kafir olun ister putperest gelin mekatronik.org kapilari herkese aciktir.

Mekatronik org benim icin onemli. Elini sallasan elektronik forumu, burda mekanik, torna freze vs konulari da var.

@Mikro Step fxdev nikli biri bi ara buralarda yazıyordu. Biraz birşeyler biliyor da kibirine yenilip forumda tartıştı, kendi istediği ile hesabını sildirip gitti. Dolayısıyla burada isim kullanarak konuşmak dedikoduya kayar.

Bilgi dediğimiz şeylerin büyük çoğunluğu bize ait keşifler olmadığından, çok şey bilince çok da birşey olmuyoruz. :D

Bazı insanlar bunu dahi anlayamayacak kadar narsist olabiliyor. Aslında bir insanın fiziki rahatsızlıklarını nasıl kabul etmemiz gerekiyorsa, psikolojik rahatsızlıklarını da öyle kabul edip buna göre davranmakta yarar var. İşine gelmeyen biri varsa basitçe görmezden gel ya da o kişiyi engelle. Diğer türlüsü her anlamda tansiyonu yükselten gereksiz bir zaman kaybı.

Picprojede bir de normal aster vardı z ile tartışıyorlardı diye hatırlıyorum (emin de değilm uzun zaman oldu okuyalı) zoroasterin z oldugunu soyleyenler vardı ama sonuca ulaştı mı görmedim

Aster ve Zoroaster tamamen ayri kisiler.

Evet foruma ilk uye oldugumda Aster nickli bir arkadas vardi. Galiba yeni emekli oldu ya da emekli olacakti.
Sonra bir baska sehire mi tasindi. Tam hatirlamiyorum. Sonra da foruma bir daha girmez oldu.

Galiba saglik sorunu da vardi. Sonucta genc degildi. Bu detaylari ikili yazismalarimizdan dolayi biliyorum. Bir kac kez yazistik.

Allah gecinden versin ama tahminimce sessiz sedasiz rahmetli oldu. Yoksa yazardi.

Zoroaster kelime olarak Zerdusilikten geliyordu galiba. Galiba diyorum simdi usendim oylemiydi diye. Nickname arayisina girince once dini temali bir isim arastirmaya basladim. Gizemli olsun anlamli olsun. Ararken Zerdusiler karsima cikti. Neymis ne degilmis derken Zoroaster kelimesi ile karsilastim.

Yunus Emre ne güzel yazmış:

İlim ilim bilmektir,
İlim kendin bilmektir,
Sen kendini bilmezsin,
Ya nice okumaktır.

Okumaktan murat ne
Kişi Hak'kı bilmektir,
Çün okudun, bilmezsin,
Ha bir kuru emektir.

Okudum, bildim deme,
Çok tâat kıldım deme,
Eğer Hak bilmezisen,
Abes yere yelmektir.

Dört kitabın mâ'nisi,
Bellidir bir elifte,
Sen elifi bilmezsin,
Bu nice okumaktır.

Yiğirmi dokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca,
Ma'nisi ne demektir.

Yunus Emre der hoca,

Gerekse bin var hacca,
Hepisinden iyice,
Bir gönüle girmektir.

Son düzenleme:
Bruce Willice ve Richard Gere'nin başrollerde oynadığı The Jackal filmi çok hoşuma gitmişti üniversite yıllarında. Yaptığım devrelerin altına rumuz olarak yazardım.

Bruce Willice ve Richard Gere'nin başrollerde oynadığı The Jackal filmi çok hoşuma gitmişti üniversite yıllarında. Yaptığım devrelerin altına rumuz olarak yazardım.
Ben jokeras'ı beğendim. Ama jokerass diye yazılacak :)

Uzun yıllardır forum ortamların da takılırım çok eski, çok genel ve sıkıntılı bir durumdur bir den çok isimle üyelik olayı.. Özellikle teknik forumlarda çoğunun altında ego ve kibir yatar. Genelde nicklerden biri bay/bayan uzmandır her şeyi bilir küçük dağlarla zaten işi olmaz büyük dağları o yaratmıştır (haşa). Diğer nick ise bilmediği, öğrenmek istediği yada yardıma ihtiyacı olduğu bir konuda bilgi edinebilmek için kullanır. Sorar öğrenir eksiklerini tamamlar vs..

Bence doğrudan kişinin karakterinde ki bozukluğun yada henüz oturamadığının forum ortamına yansımış halidir ve doğru bir davranış değildir. Ben yöneticisi olduğum bir forumda böyle bir duruma izin vermezdim. Çünkü bu işin temelinde sanal sahtekarlık var.

Uzun yıllardır forum ortamların da takılırım çok eski, çok genel ve sıkıntılı bir durumdur bir den çok isimle üyelik olayı.. Özellikle teknik forumlarda çoğunun altında ego ve kibir yatar. Genelde nicklerden biri bay/bayan uzmandır her şeyi bilir küçük dağlarla zaten işi olmaz büyük dağları o yaratmıştır (haşa). Diğer nick ise bilmediği, öğrenmek istediği yada yardıma ihtiyacı olduğu bir konuda bilgi edinebilmek için kullanır. Sorar öğrenir eksiklerini tamamlar vs..

Bence doğrudan kişinin karakterinde ki bozukluğun yada henüz oturamadığının forum ortamına yansımış halidir ve doğru bir davranış değildir. Ben yöneticisi olduğum bir forumda böyle bir duruma izin vermezdim. Çünkü bu işin temelinde sanal sahtekarlık var.

Narsizm ve aşırı ego kesinlikle bir ruhsal bozukluk, ona katılıyorum. Ama bu durum forumu olumsuz etkiler mi ondan çok emin değilim. İki senaryo düşünelim:

1) Narsistimiz, bir üyeliği ile cevabını bildiği bir soru sordu, diğer üyeliği ile de ballandıra ballandıra cevapladı. Cevap da doğru. Foruma yararlı bir sonuç ortaya çıktı.

2) Narsistimiz, bir üyeliği ile cevabını bilmediği bir soru sordu, başka bilgili üye de cevapladı. Cevap da doğru. Foruma yararlı bir sonuç ortaya çıktı.

Burada potansiyel olarak zarar görme ihtimali olan tek kişi, narsistin kendisi oluyor. Eğer bir şekilde foyası meydana çıkarsa herkesin saygısını yitirecektir. Ama foruma bir zarar gelmeyecektir. Eğer foyası meydana çıkmazsa, soru cevaplara devam edecek, ne kendine nede foruma bir zarar gelmeyecektir.

Şimdi durum bu iken, neden çoklu üyeliği yasaklayalım? Forumun amacı, gençleri hobi çalışmaları yapmaya teşvik etmek, gençlerin teknik bilgi seviyesini yükselterek ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak. Çoklu üyelik buna nasıl zarar veriyor?

disiplin cezasında 1 yanlış 3 doğruyu götürecek mi?

Diğer insanların gözünde, bazan 1 yanlış BÜTÜN doğruları götürebiliyor. Ama bizde böyle bir disiplin mekanizması yok ve hiçbir zaman olmayacak :)

Gözden kaçan bir zarar olabilir şu ihtimalle.

Narsisizm örneği, forumda, belki de son zamanların en önemli sorusunu sorabilecek birini kaçırıyor olabilir - kişi amatör olabilir hatta sorduğu sorunun bile yabancısı olabilir - soru sorulmuyor, belki de çok basit ama işlevsel olan bir "cevap" verilmiyor. Bu esnada sistem senin yazdığın serayolara dallanıyor ve sistem, "fayda sağlandığı zannıyla" kısırlaşmış bir döngü içinde işliyor...

Senaryo üretmeye çalışırsak, işin içinden çıkamayız.

Benim bakış açım; toplumda bu tür kişilerden ne kadar uzak duruyorsak, burada da aynı şekilde uzak durmak faydalı olabilir. Onları ciddiye almamak ve yoluna bakmak önemli. Bunun için kimseyi banlamaya filan da gerek olduğunu düşünmüyorum.

Narsizm ve aşırı ego kesinlikle bir ruhsal bozukluk, ona katılıyorum. Ama bu durum forumu olumsuz etkiler mi ondan çok emin değilim. İki senaryo düşünelim:

1) Narsistimiz, bir üyeliği ile cevabını bildiği bir soru sordu, diğer üyeliği ile de ballandıra ballandıra cevapladı. Cevap da doğru. Foruma yararlı bir sonuç ortaya çıktı.

2) Narsistimiz, bir üyeliği ile cevabını bilmediği bir soru sordu, başka bilgili üye de cevapladı. Cevap da doğru. Foruma yararlı bir sonuç ortaya çıktı.

Burada potansiyel olarak zarar görme ihtimali olan tek kişi, narsistin kendisi oluyor. Eğer bir şekilde foyası meydana çıkarsa herkesin saygısını yitirecektir. Ama foruma bir zarar gelmeyecektir. Eğer foyası meydana çıkmazsa, soru cevaplara devam edecek, ne kendine nede foruma bir zarar gelmeyecektir.

Şimdi durum bu iken, neden çoklu üyeliği yasaklayalım? Forumun amacı, gençleri hobi çalışmaları yapmaya teşvik etmek, gençlerin teknik bilgi seviyesini yükselterek ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak. Çoklu üyelik buna nasıl zarar veriyor?

Sanırım öğretim görevlisisiniz bu durum da ister istemez görüşünüze katılırım çünkü bakış açınız zaten yaptığınız iş ile doğrudan bağlantılı oluyor yani bu açıdan bakınca evet haklısınız tabi.

Ama çoğunlukla böyle ortamlar da diyaloglar, karşılıklı ilişkiler samimiyete de dönebiliyor. Belki de 15 senedir forum ortamından tanıdığım forum arkadaşlarım var. Bazılarını bir kez bile görmedim ama telefonlaştığımız olmuştur, bazıları ile telefonla görüşmüşlüğüm bile yoktur ama yinede forum ortamında bir samimiyetimiz oluşmuştur. Bu bana özel değil çoğu kişinin de yaşadığı bir durumdur. Benim şahsen takıldığım nokta bu aşamada ortaya çıkıyor. Yani böyle bir ortam da çift karakterli, kimlikli birinin olması ortam içerisinde ki samimiyete gölge düşürüyor diye düşünüyorum.

Ve evet biraz da kişisel olarak aykırı buluyorum bunu. Biliyorsan da gerçek kimliğin ile gel, bilmiyorsan da. Herkes her şeyi bilemez ve bilmek zorunda da değil. Bu durumda sanki işin içine biraz da eziklik duygusu yada özgüven eksikliği giriyor. Yani bilmediğim bu konu için ayıplanır mıyım? Gülünç duruma düşer miyim? vs. gibi.. Aslında böyle insanlar bu durumlara kendi içerisinde kendini düşürüyor.

Diğer insanların gözünde, bazan 1 yanlış BÜTÜN doğruları götürebiliyor. Ama bizde böyle bir disiplin mekanizması yok ve hiçbir zaman olmayacak :)

çoklu üyeliğe sahip biri herhangi bir üyeliği üzerinden başka bir forum üyesine küfür etse tavrınız ne olacak?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back