Creative A200( MF0355) 2+1 ses sistemi giriş bağlantısı

Nette çok bilgi var. Deneyerek illaki bir yolu bulunur.
Gerçi bu T3100 modelinmiş.

creative_t3100_speakers.jpg

Akşam ölçü aletiyle pinleri kontrol edeyim. Şaseyi felan bulayım. Bakalım hangisine uyuyor.

Gökhan ustam bu doğru gibi. 2 ve 3 sase. 6 numaraya DC15v geliyor. 4 Boş.
Dene abi. Olur muhtemelen. Aslında nasılsa hoparlör alacaksın buna. Birazcık uğraş ile aldığın hoparlörlerden birinin içini açıp 6mm delik açarsan potu da yerleştirirsin. Orjinal gibi olur.

Birde rica edicem bana "usta" diye hitap etme hocam. Herhangi bir konuda ustalığım olsa asgari ücret ile sürünmezdim. Ben her konuda bilgisi olan ama hiç birini tam beceremeyen alelade biriyim sadece. :)

Gökhan ustam öyle şey olur mu? Bu şekilde konuşmayın lütfen.
Sizce şu doğru mu?
Beyaz sol giriş.
Kırmızı sağ giriş.
Mavi 15 V pot girişi.
Gri pot çıkışı.
Sarılar kısa devre anahtar takılacak.

Ekler

• 8.PNG
    8.PNG
    193.8 KB · Görüntüleme: 1,720
Bir hoparlor anfinin arkasinda giris var oraya baglanir. Ama 1 hoparlor nereye baglanacak. Bu baglanti boyle olmamasi lazim o zamab

Ben de fixya sitesinin yalancısıyım :katil2: Neticede ölçerek o verilen bilgiyi doğrulamak lazım.

Benim bağlantıma göre ses alamadım. Anahtar hangi 2 uç acaba?
On off pinleri olması lazım 2 adet. Hangisi onlar

Son düzenleme:
Bir sonuc elde edemedik ustalarim. Entegre bacaklarindan takip etmemiz gerekir ve bunun sonucuna gore uclari tespit ederiz. Buraya 15V ile ilgili ne diyebilirz. Bu 15V entegre beslemesine pot araciligiyla gidip sesin volume ayarliyor degil mi? Ondan emin olmak istiyorum.

Hocam siz bence elinizdeki cihazı bir açın konnektöre giden kabloların resmini net şekilde çekin.
Ön yüzün ve içinin fotoğrafınıda çekin.

Cihazınızı ses çıkması gereken duruma bir alın.Ses girin jackının ucuna dokununca ses çıkıyormu önce bir onu test edin.
Bunun volume potunun uçlarına dokunun
Konnektörün uçlarında voltaj ölçümleri yapın DC 15 Volt ve yukarısı varmı kontrol edin ?
Elinizdeki normal 2 ucu olan açıktaki bir hoparlörle (Creative ın orjinal hoparlörü olmayan) bir hoparlörle konnektördeki herhangi 2 pinden(tabiki voltaj olmadığınızdan emin olduğunuz pinlerden) ses almaya çalışın
Tabi bunun olabilmesi için önce pc den bir ses açın input kablosundan da ses girişini yapın.

Ben bu Creative den sadece bir tane tamir ettim .Adamlar tamir olmasın diye ellerinden geleni yapmışlar

Son düzenleme:
Hocam siz bence elinizdeki cihazı bir açın konnektöre giden kabloların resmini net şekilde çekin.
Ön yüzün ve içinin fotoğrafınıda çekin.

Cihazınızı ses çıkması gereken duruma bir alın.Ses girin jackının ucuna dokununca ses çıkıyormu önce bir onu test edin.
Bunun volume potunun uçlarına dokunun
Konnektörün uçlarında voltaj ölçümleri yapın DC 15 Volt ve yukarısı varmı kontrol edin ?
Elinizdeki normal 2 ucu olan açıktaki bir hoparlörle (Creative ın orjinal hoparlörü olmayan) bir hoparlörle konnektördeki herhangi 2 pinden(tabiki voltaj olmadığınızdan emin olduğunuz pinlerden) ses almaya çalışın
Tabi bunun olabilmesi için önce pc den bir ses açın input kablosundan da ses girişini yapın.

Ben bu Creative den sadece bir tane tamir ettim .Adamlar tamir olmasın diye ellerinden geleni yapmışlar
Konnektore giden kablolar yok ustan. Sadece elimde amfi var. Amfinin girisindeki disi soket lehimli baglanti pinlerinde dediklerinizi uygulayayim .
Yapmak istediğim şu Sn ustam:
Aşağıda fososunu verdiğim sadece anfi var. Bunun pinlerinie streo ses giriş soketinin bağlantı uçlarını, potansiyometreyi , ses çıkışını bulmak istiyorum ha bir de anahtar pinlerini:...

Ekler

• 20200909_114727.jpg
    20200909_114727.jpg
    84.2 KB · Görüntüleme: 274
  • 20200909_115523.jpg
    20200909_115523.jpg
    83.1 KB · Görüntüleme: 267
Son düzenleme:
Konnektore giden kablolar yok ustan. Sadece elimde amfi var. Amfinin girisindeki disi soket lehimli baglanti pinlerinde dediklerinizi uygulayayim
Birincisi bana ustam diye hitap etmeyin ben mühendislik eğitimi almış bir kişiyim kısaca @Omega diyebilirsiniz.

İkincisi bir anfi varsa bu anfinin dışarıya bağlantısı için bir konnektörü vardır.konnektörü varsa buna giden bir kablo veya PCB ye takılı ise sonuçta baskılı devrede bu path ler (yollar ) ölçülür ses çıkışı varmı diye kontrol edilir
*Konnektörler bir uzatma kablonda takılı olabildiği gibi pcb ye de geçmeli lehimlenmişde olabilirler

Birincisi bana ustam diye hitap etmeyin ben mühendislik eğitimi almış bir kişiyim kısaca @Omega diyebilirsiniz.

İkincisi bir anfi varsa bu anfinin dışarıya bağlantısı için bir konnektörü vardır.konnektörü varsa buna giden bir kablo veya PCB ye takılı ise sonuçta baskılı devrede bu path ler (yollar ) ölçülür ses çıkışı varmı diye kontrol edilir
*Konnektörler bir uzatma kablonda takılı olabildiği gibi pcb ye de geçmeli lehimlenmişde olabilirler
Omega Bey Ben bir okula müdür yard olarak geldim. Pc ye ses sistemi sordum mudur bey sadece bunu bana verdi. Bunun hoparlorunun ve baglantı soketlerinin olduğunu ben de biliyorum ama yok bulamadım. Sadece anfi var. Burada anlaşalım.
Ben bu anfiye harici bir potla ve elimde bulunan 2 adet hoparlörle bağlantısını yapıp kurtarmak istiyorum.
Anfinin arkasında dişi soket var. O meşhur bahsettiğiniz bağlantı soketi olsa da buna takıp çalıştırmak çok isterdim maalesef bağlantı kablolu soketi yok.
Benim yardım istediğim husus aşağıda resmini verdiğim ve anfinin arkasında bulunan dişi bağlantı soketinin bağlantı uçlarını tespit edip;
1. pot bağlamak
2. Hoparlör çıkışını bulup hoparlör bağlamak
3. Var ise anahtar için 2 pinini tespit edip anahtar bağlama
4. Sağ sol ses girişlerine streo kablo uçlarını bağlamak
Yardımcı olursan çok seviniriz Omega Bey...

Ekler

• 3633460500_1316718193.png
    3633460500_1316718193.png
    24.9 KB · Görüntüleme: 277
Son düzenleme:
Sayın müdür yardımcısı bey
Bende diyorumki o dokuz pinin bağlı olduğu yerin en azından voltajları varmı , ses çıkışları varmı gibi bilgileri olursa karşılık soketi olmasa bile ,eğer o dişi soket kablo ile uzatılmışsa elektronikçilerden takım halinde dişi ve erkek -farklı ama eşi olan soketler satın alınır uygun şekilde her ikiside lehimlenir

Forum istatistikleri

Konular
5,810
Üyeler
2,469
Son üye
stratus

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back