Creative A200( MF0355) 2+1 ses sistemi giriş bağlantısı

Sayın müdür yardımcısı bey
Bende diyorumki o dokuz pinin bağlı olduğu yerin en azından voltajları varmı , ses çıkışları varmı gibi bilgileri olursa karşılık soketi olmasa bile ,eğer o dişi soket kablo ile uzatılmışsa elektronikçilerden takım halinde dişi ve erkek -farklı ama eşi olan soketler satın alınır uygun şekilde her ikiside lehimlenir
Omega voltaj oldugunu üst mesajlarımda yazdım. Bu kablo takımı burada bulamayız. Buralar küçük yer. Ancak bir arkadaşta bulursam uçlarını tespit ederim. 8 nolu bacakta 15v var. Dün birkaç deneme yaptık başarılı olamadık. Bu 15v anahtar için mi yoksa volume kontrol için pota mı bağlanıyor bilmiyorum. Entegrelerden takip etmek lazım. Onunla uğraşırım
Aşağıda soket aynı ama pin yerleri farklıdır . Farklı bir markaya aittidir. 15 V anahtarlama amacıyla kullanılmıştır.

Ekler

• sema.jpg
    sema.jpg
    15.6 KB · Görüntüleme: 1,675
Son düzenleme:
İnternette bu cihaz ile ilgili başkalarının yaptığı tersine mühendislik bilgilerini sen de gördün. Birisi ötekini tutmuyor. Hangisi doğru, hangisi doğru değil bizim buradan bakarak görmemiz mümkün değil. Bu durumda yapılacak tek şey multimetre ile sinyal takibi. Eğer DC voltaj ile volüm kontrol entegresi varsa, harici pot ile volüm kontrol yapabilirsin. Eğer yoksa volüm kontrol da olmaz (vınıltı duymayı umursamıyorsan olabilir).

İnternette bu cihaz ile ilgili başkalarının yaptığı tersine mühendislik bilgilerini sen de gördün. Birisi ötekini tutmuyor. Hangisi doğru, hangisi doğru değil bizim buradan bakarak görmemiz mümkün değil. Bu durumda yapılacak tek şey multimetre ile sinyal takibi. Eğer DC voltaj ile volüm kontrol entegresi varsa, harici pot ile volüm kontrol yapabilirsin. Eğer yoksa volüm kontrol da olmaz (vınıltı duymayı umursamıyorsan olabilir).
Uçları takip ederek bir şeyler buldukça tekrar yazarım. Entegre dosyalarına bakarak hangi uç nereye gidiyor ses çıkışlarını takip ederek bir şeyler keşfetmeye çalışayım. Buradan tekrar bilgi veririm. Yardımlarınız için teşekkürler.
Bu arada elime bir tane de A220 anfisi geçti. Bunun da hoparlörü yok. 2 tane üzerinde bir miktar çalışayım buradan tekrar bilgi veririm.

Uçları takip ederek bir şeyler buldukça tekrar yazarım. Entegre dosyalarına bakarak hangi uç nereye gidiyor ses çıkışlarını takip ederek bir şeyler keşfetmeye çalışayım. Buradan tekrar bilgi veririm. Yardımlarınız için teşekkürler.
Bu arada elime bir tane de A220 anfisi geçti. Bunun da hoparlörü yok. 2 tane üzerinde bir miktar çalışayım buradan tekrar bilgi veririm.

Bu creative ürünleri ile ilgili çok faydalı tamir/restorasyon kaynağı olacak bunlar. Eline sağlık. Anladığım kadarıyla çok popüler bu Creative markası. Birçok yeni üye sırf bu konuda bilgi almak için üye olduğunu biliyorum.

Bu creative ürünleri ile ilgili çok faydalı tamir/restorasyon kaynağı olacak bunlar. Eline sağlık. Anladığım kadarıyla çok popüler bu Creative markası. Birçok yeni üye sırf bu konuda bilgi almak için üye olduğunu biliyorum.
Hocam adamlar ses sisteminin kralı ya. Şüphe götürmez bir gerçek bu. Birkaç tane bundan önce tamir ettim ses 10 numara çıkıyor. Creative A220 ile farklı bir konudan takip ederiz. Yeni bir konu açarım.

SJ8227 Datasheetine baktım. 2 adet vcc gelmesi lazım. 12 no ana besleme iken 1 nolu besleme standbye olarak gözüküyor. Muhtemel 15 v anahtarlama sonucu bu bacağa gelmesi lazım.
Şemalar aşağıda...

Ekler

• 1.JPG
    1.JPG
    22.6 KB · Görüntüleme: 329
  • 2.JPG
    2.JPG
    22.2 KB · Görüntüleme: 447
O entegreden her kanal için iki tane varsa, o zaman köprü modda kullanılıyor. Yani her hoparlör ucu canlı uç oluyor, şase değil.

Yapılması gereken hangi uçta +15 volt varsa onu bulup ,dişi konnektörde hangi pin amplifikatörün + girişine gidiyorsa o ucu tespit etmek (zaten bazı modellerinde + besleme ucu pcb de gösteriliyor. Bu iki ucu emin olunduktan sonra konnektördeki bu bağlantı kısa devre edilecek ,ampli ye voltaj gelecek muhtemelen .Pot uçları daha sonra bulunabilir

2 adet şema var. Her entegre bir hoparlörü sürdüğüne göre 2. şema bize ait. Bu entegreden 2 adet var çünkü. Taydin abi köprü modla bu kastettin galiba...

Ekler

• 3.JPG
    3.JPG
    40.3 KB · Görüntüleme: 302
  • 4.JPG
    4.JPG
    40.7 KB · Görüntüleme: 416
Son düzenleme:
İki adet entegre varsa bence ikinci şema gibidir (4.JPG), yani köprü modda çalışıyor. Yoksa tek entegre koyarlardı ve entegrenin içindeki her bir amfi ayrı bir hoparlörü sürerdi.

Bu resimde görüldüğü üzere volume kontrol voltaj ile değil sinyal girişleri ile yapılıyor.
20200910_132209.png

Bu resime göre ise kumandaya gelen voltaj led ve On - Off için.
20200910_132600.png

Yani cihazın içinden dışarı sinyal çıkıyor, potta ayarlanıp sonra da tekrar cihazın içine geri mi geliyor? :oops:

2+1 olduğu için entegrenin biri bas diğeri ise stereo (sağ,sol) hoparlörleri sürüyordur.

İki adet entegre varsa bence ikinci şema gibidir (4.JPG), yani köprü modda çalışıyor. Yoksa tek entegre koyarlardı ve entegrenin içindeki her bir amfi ayrı bir hoparlörü sürerdi.
Hocam hatamı fark ettim tam değiştirirken siz de yazdınız. Yukarıda siz yazarken düzelttim hocam...

Yani cihazın içinden dışarı sinyal çıkıyor, potta ayarlanıp sonra da tekrar cihazın içine geri mi geliyor? :oops:
Bana soruyorsan hayır abi. Sinyal önce kumandaya giriyor. Oradan potla ayarlanarak amfi katına iletiliyor.

Gökhan ustam son olarak aslında bunu fark ettim yazacaktım. Sinyal pota girip çıkışı entegre girişlerine giriyor. 15V un anahtarlama olarak tam da kullanıldıgını entegreye bakarak tespit etmiş bulunuyoruz.

Bana soruyorsan hayır abi. Sinyal önce kumandaya giriyor. Oradan potla ayarlanarak amfi katına iletiliyor.

Tamam işte ben de onu diyorum. Gürültü kapmaya çok müsait bir yapı. Daha önce @Öğretmen27 in tamir ettiği amfide böyle değildi, bunda niye farklı anlamadım.

Gökhan ustam son olarak aslında bunu fark ettim yazacaktım. Sinyal pota girip çıkışı entegre girişlerine giriyor. 15V un anahtarlama olarak tam da kullanıldıgını entegreye bakarak tespit etmiş bulunuyoruz.
Benim dün kafam karışıktı. Kendi projemin yazılım işleri ile uğraşırken bayağı bocaladım. Şimdi işteyim kendi projemle uğraşamadığımdan senin amfiye yoğunlaştım biraz.:)

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back