Creative A200( MF0355) 2+1 ses sistemi giriş bağlantısı

Tamam işte ben de onu diyorum. Gürültü kapmaya çok müsait bir yapı. Daha önce @Öğretmen27 in tamir ettiği amfide böyle değildi, bunda niye farklı anlamadım.
Potun kasasını gnd ye şaselemişler abi. Başka nerden gürültü kapar bilmiyorum. Creative yaptıysa vardır bir bildiği :) Ama yinede usta sensin. Kapar diyorsan kapar :D

Potun kasasını gnd ye şaselemişler abi. Başka nerden gürültü kapar bilmiyorum. Creative yaptıysa vardır bir bildiği :) Ama yinede usta sensin. Kapar diyorsan kapar :D

Neyse bakalım işin aslını belki anlarız. Ben hala potansiyometrenin DC olarak kontrol ettiğini düşünüyorum, çünkü bu cihazlar PC'lerin çok yakınında çalışıyor. Öyle dışarı pota sinyal çıkarsa bol bol cırıltı alır PC'den.

Sonuçta bu devrenin çalışması için ampliye bir voltaj girmesi gerekiyor adamlar bu dokuz pinden özel iki pini kısa devre edince çalışısın diye ayarlamışlar ,bu arada en az 2-3 saniye bekledikten sonra cihaz çalışmaya ,sesi çıkmaya başlar yani hemen çalışmadı diye bağlantıyı açmamak gerekiyor

Neyse bakalım işin aslını belki anlarız. Ben hala potansiyometrenin DC olarak kontrol ettiğini düşünüyorum, çünkü bu cihazlar PC'lerin çok yakınında çalışıyor. Öyle dışarı pota sinyal çıkarsa bol bol cırıltı alır PC'den.
Valla abi 2 tane A200 videosu izledim. İkisinde de kumanda aynı ve görünüşe göre sinyal ile volume kontrol yapıyor. Belki sinyalin amfiye girdiği yerde filtre filan yapmıştır.

Şundan bir tane elime geçseydi hemen kontrol ederdik. Arkadaşlara haber edeyim bir tane bulursak netleştirirz yoksa entegreyi takip ederek buluruz

Eşimin okulunda A220 buldum. Bilin kimin sınıfında. Eşimin sınıfında varmış. :)Bana hiç tamire gelmedi gelseydi bilirdim.

Şundan bir tane elime geçseydi hemen kontrol ederdik. Arkadaşlara haber edeyim bir tane bulursak netleştirirz yoksa entegreyi takip ederek buluruz
Hocam 9 tane pin var. Kumanda ile amfi arasında 7 damarlı bir kablo var. Bu demektir ki iki pin boşta. 15v çıkışını da bulmuştun sanırım. Kaldı 6 pin. Afiden dişi jacka giden gnd yi de kolayca tespit edebilmen lazım. Zira en kalın yollar ve pcb nin boş kısımları gnd ile kaplanmıştır. Kaldı 5 pin.
O 5 pinin numaralarını yaz bir kağıda. Sonra sırasıyla takip et. O 5 pinden birine 15v pinini kısa devre ettinmi amfiye güç girecektir. Hangisi olduğunu bulmak için yol takibi yapmak şart.

Hocam 9 tane pin var. Kumanda ile amfi arasında 7 damarlı bir kablo var. Bu demektir ki iki pin boşta. 15v çıkışını da bulmuştun sanırım. Kaldı 6 pin. Afiden dişi jacka giden gnd yi de kolayca tespit edebilmen lazım. Zira en kalın yollar ve pcb nin boş kısımları gnd ile kaplanmıştır. Kaldı 5 pin.
O 5 pinin numaralarını yaz bir kağıda. Sonra sırasıyla takip et. O 5 pinden birine 15v pinini kısa devre ettinmi amfiye güç girecektir. Hangisi olduğunu bulmak için yol takibi yapmak şart.
A220 de dedigin gibi 2 pin bos. Bacaklardan belli. Voltaji tekrar tespit ederim . Elimizde ornegi var zorlanmadan yapariz insaalah. Onu A220 creative diye baska bir konu acalim da rehber olsun. Bu sorunu cok yasayan arkadas var.
Cevaplariniz ve yardimlariniz icin de tesekkirler

Beyler herkese mrb. mf0355 pin ucu mefta , tek tek uygun yerlere lehimlemek istedim basit şemaya göre ama kablo artıyor ve ses alamıyorum , bazı görsellerde yerler gösterilmiş ama bendeki kablo renkleri farklı. acil yardım

Verdiğiniz şemayı okuyacak kapasitede değilim maalesef , dişi 9pin üzerinde de gösterilen yerler bende işe yaramaz çünkü 9pin yuvaları yok. pcb üzerine direkt bağlantı yapmam lazım.

Ekler

• IMG_20201108_140908.jpg
    IMG_20201108_140908.jpg
    708.7 KB · Görüntüleme: 313
Verdiğiniz şemayı okuyacak kapasitede değilim maalesef , dişi 9pin üzerinde de gösterilen yerler bende işe yaramaz çünkü 9pin yuvaları yok. pcb üzerine direkt bağlantı yapmam lazım.
Bakin sunu izah edeyim. Ben renklere gore yapmadim. Ben de kumanda yoktu. Sadece anfi vardi. Sizin elinizde kumanda var galiba. Kumandanin kablolarini direkt lehimleyeceksiniz galiba? Dogru mu anladim?
Eger cevabiniz evetse kumandanin arkali onlu fotosunu net cekip paylasin size yardimci olayim

kumanda yok hocam. açma kapama ve ses ayarı sağ kolon potu üzerinden yapılıyor. ordan bass a giren 9pin erkek ve dişi uçları gitti. ben o 8 adet kabloyu kartın üzerine resimde işaretlediğim yere lehimlemek istiyorum ama hangisi nereye gidecek bir fikrim yok.

kumanda yok hocam. açma kapama ve ses ayarı sağ kolon potu üzerinden yapılıyor. ordan bass a giren 9pin erkek ve dişi uçları gitti. ben o 8 adet kabloyu kartın üzerine resimde işaretlediğim yere lehimlemek istiyorum ama hangisi nereye gidecek bir fikrim yok.
Potansiyometrenin oldugu karti sokup arkali onlu foto cekin. Elinde multimetre var mi?

multimetrem var hocam. kartı sökemedim kötü yapıştırılmış. ön yüzünün fotoğrafını çektim bir de bassa giden diğer uçtaki kabloları çektim.

Ekler

• IMG_20201108_160321.jpg
    IMG_20201108_160321.jpg
    272.1 KB · Görüntüleme: 539
  • IMG_20201108_160557.jpg
    IMG_20201108_160557.jpg
    327.9 KB · Görüntüleme: 581
Şemayı çizdim. Turuncu 2 tane çizdim bu zaten devre uzerınde kısa devre. Yapmadan önce bana şu bilgiyi verir misin? Fişe taktıgında mavi de 15-17v var olması lazım. Potansiyometreyi çevirdiğinde tık diye ses gelir anahtar açılmış olur. Anahtarı açtığında turuncu kabloya da 15-17 V geliyor mu? Cevabın evetse lehimlemeye başla. Cevabın evet değilse lehimlemeye başlama.
Ayrica kirmizo ve beyaz kablo ile birlikte olan orgulu kablolari da gnd ye baglamayi unutma

Ekler

• A200 DEVRE.jpg
    A200 DEVRE.jpg
    541.9 KB · Görüntüleme: 337
Son düzenleme:
Kart üzerinden direkt mavi-kırmızı ve mavi-turuncu ölçümlerinde 16v yakın ölçüm aldım. kablolar bağlı olmadığı için potlu ölçüm alamıyorum. ben lehim yapmaya başlıyorum birazdan sonucu yazarım hocam

ÜStat olcerken probun bir ucu gnd de diger ucunu maviye degdireceksin, anahtari actiktan sonra da yine bir prob (siyah) gnd de olcak diger probu (kirmizi) turuncuya degdireceksin.

iki kanallı kırmızı ve sarı kablolardan dış kısımları boşta kaldı diğerlerini lehimledim. cihaz çalıştı çok kısık ve bol uğultu ve cızırtılı ses aldım.

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back