Creative inspire 4.1 4400 ses sistemi arızası

@Ümit Aşağıyı incele.

images (5).jpg

1 numara gri, 2 numara Orta uç turuncu, 4 numara mavi kablo. 6 ile 3 kısa devre oluyor.

Screenshot_20201205-202817.png
Screenshot_20201205-202805.png

Merhabalar Hocam ben adaptorum kayıp oldugundan , 12 V 3 A DC adaptor aldım fakat AC olması gerektiği yazıyor bazı sitelerde , Bu konuda daha takıp denemedim ama bunun urunu bozabilecegi yazıyor. Ne düşünüyosunuz ? Öneriniz nedir? Bu arada hiçbir kablo tesisatı bulunmayan bu farklı sistemi sayenizde çalıştırdım sağolun hepiniz .
5525 eklentisine bak
Ac akim zaten devre karti ustunde DC ye cevriliyor. Sorun yok.

Test ettim.
Power takılınca volume kumandası olmasa da gerçekten sisteme elektrik geliyor.
Ama hiç bir şekilde çıt çıkmıyor.
Volume kumandasının giriş jakında aşağıdaki resimdeki gibi 6 ve 3 numaralı jackları kısa devre edersen sisteme güç geliyor.
Bu durumda hoparlör bağlı ise hiç bir şey yapmasan da sssssss sesini duyuyorsun.
Entegrenin in bacaklarından birine metal bir şey ile dokununca da cızırtı sesi net bir şekilde çıkıyor.
Yalnız inputuna dokunduğun bacağın çıkışında hoparlör olması lazım. 1 e hop takıp 3e dokunursan olamaz.

3314 eklentisine bak
5 nol pin ney p3ki

Yardımcı olur musunuz . Creative insprie 4.1 4400 elimde var . Ama volume control kablosu şu şekilde . Ucunda yeşil sarı siyah beyaz kırmızı ve mavi olmak üzere 6 tane kablo var . Herhangi biyerden kumandasını temin edebilir miyim , ya da çalıştırabilmek için ne yapmam gerekiyor ? Pek bu işlerden anlamıyorum internetten araştırırken buraya düştüm :) O yüzden anlatırken biraz detaylı anlatabilir misiniz ? 4038 eklentisine bak
Mavi kablo boşta kalıcak kardeşim sıralamayı altdaki resme göre yap sıralama doğru soket yoksa altdan takip ederek lehimle
Yardımcı olur musunuz . Creative insprie 4.1 4400 elimde var . Ama volume control kablosu şu şekilde . Ucunda yeşil sarı siyah beyaz kırmızı ve mavi olmak üzere 6 tane kablo var . Herhangi biyerden kumandasını temin edebilir miyim , ya da çalıştırabilmek için ne yapmam gerekiyor ? Pek bu işlerden anlamıyorum internetten araştırırken buraya düştüm :) O yüzden anlatırken biraz detaylı anlatabilir misiniz ? 4038 eklentisine bak
Mavi kablo boşta bağlantı yok kumanda altına bu şekilde lehimle kumanda yoksa yazışmaları takip et bağlantı resimi var

Ekler

• 20201205_011047.jpg
    20201205_011047.jpg
    229.1 KB · Görüntüleme: 337
  • Screenshot_20201205-020501.png
    Screenshot_20201205-020501.png
    242.1 KB · Görüntüleme: 329
Kumanda nereden sipariş verdiniz burda yapılanları yaptımda var fakat bi zaman sonra ses boğuluyor parazit gibi ses ar acaba tda mı gitti bu arada bass kartı ayrı entegre bilginize
Kumanda yok. Devre dogru. Ses bogulma parazit kablodan, ses cikisa bagli kondansitorlerden, pottan veya entegrelerden olur.

Valla hocam ses komple gitdi çözemiyorum kumandayı hallettim ama ses gitdi adaptör çıkışından voltaj alamadım yarin başka güç kaynağı kullanıcam

Yarım saat çalışıyor sonra ses çok kısık geliyor bugün eski lehim bozuklukları boşluk vardı onlardandır diye lehimleri tazeledim ses komple gitdi çözemiyorum deli olucam

Sanırım aşırı derecede ısınan bir transistör buldum. Hatta bu transistörün üstü yapışkan doluydu. İyice temizledim yerine tekrar lehimledim. M51132 'in voltajları geldi. Hatta 8 nolu volume pini bile potla oynadıgımda 0-ile 5v arası değişiyor. Isınan transistör H945. Ben de olması lazım değişitrelim bakalımç
Benımde emektar creative bozuldu. Ölçümlerim sonucunda 11 v. Zener diyot kısa devre olduğunu tespit ettim. c 945 yanında a1015 var o bölgede. PNP ve npn. Söküp ölçtüm. Sağlam gibi değer verdiler. En son karar verip Bunları sırasıyla c639 ve c640 ile değiştirdim (elimde bunlar vardı) ve çalıştı. Isınma olmuyor artık. Bilginize..

Kumanda yok. Devre dogru. Ses bogulma parazit kablodan, ses cikisa bagli kondansitorlerden, pottan veya entegrelerden olur.
Benim sonradan cızırtı sesleri gelmeye başladı hoparlorden bunun nedeni dediğiniz nedenlerden oldugunu tespit etmek adına nasıl bir test yapabilirm , sürekli bir ötme var aradafarklı tiz bir ses de geliyor, teşekkürler.

Öncelikle hoparlörün kendisinin iyi olduğundan emin ol. Nazikçe kağıdını bastırdığın zaman sürtmemesi lazım. Eğer kağıt, mıknatısa sürtüyorsa zaten hoparlörden osuruk gibi bir ses çıkar. Eğer hoparlör iyi ise ondan sonraki olasılıklara bakalım.

Değerli bütün üstadlara merhabalarımı sunuyorum...

Bu sistemden bende de var. Bodrumda tespit ettim. Neredeyse çizik bile olmayan tertemiz bir sistem. Üretim yılı 2005 gözüküyor. Ne zaman aldım ne zaman kullandım hatırlamıyorum bile. Kutusuyla kaldırmışız kalmış orada.

IMG_2421.JPG

Cihazı PlayStation'da kullanırım belki diye kurdum fakat açtığımda bir de ne göreyim çalışmıyor... Kumanda, adaptör hepsi orijinal ve sıfırından farksız durumda. Cihazın kendisi de öyle. Elektrik geliyor ve cihaz açılıyor ama duyduğunuz tek ses attığım videoda da duyulduğu üzere saf "bass" sesi.

Video Linki : https://streamable.com/1l9708

O kadar şiddetli bir ses ki woofer'ı kabinden söktüğümde pek anlaşılmasa da kabinli haliyle vitrinleri titreten bir bass sesi. Uydulardan da "tıssss" sesi geliyor sadece. Arızanın olağan şüphelisi "TDA8511J" entegre sanıyorum? Kendisine elektrik gelmekte ve ayaklarına dokunulduğu zaman kıvılcım dahi atıyor. Sistemi ayağa kaldırmak istedim açıkçası. Kız gibi alet çöpe gitmesin. Yeni bir konu açmakta istemedim konusunun var olduğunu görünce. Yardımlarınızı bekliyor olacağım. Teşekkürler.

IMG_2422.JPG

Değerli bütün üstadlara merhabalarımı sunuyorum...

Bu sistemden bende de var. Bodrumda tespit ettim. Neredeyse çizik bile olmayan tertemiz bir sistem. Üretim yılı 2005 gözüküyor. Ne zaman aldım ne zaman kullandım hatırlamıyorum bile. Kutusuyla kaldırmışız kalmış orada.

14291 eklentisine bak

Cihazı PlayStation'da kullanırım belki diye kurdum fakat açtığımda bir de ne göreyim çalışmıyor... Kumanda, adaptör hepsi orijinal ve sıfırından farksız durumda. Cihazın kendisi de öyle. Elektrik geliyor ve cihaz açılıyor ama duyduğunuz tek ses attığım videoda da duyulduğu üzere saf "bass" sesi.

Video Linki : https://streamable.com/1l9708

O kadar şiddetli bir ses ki woofer'ı kabinden söktüğümde pek anlaşılmasa da kabinli haliyle vitrinleri titreten bir bass sesi. Uydulardan da "tıssss" sesi geliyor sadece. Arızanın olağan şüphelisi "TDA8511J" entegre sanıyorum? Kendisine elektrik gelmekte ve ayaklarına dokunulduğu zaman kıvılcım dahi atıyor. Sistemi ayağa kaldırmak istedim açıkçası. Kız gibi alet çöpe gitmesin. Yeni bir konu açmakta istemedim konusunun var olduğunu görünce. Yardımlarınızı bekliyor olacağım. Teşekkürler.

14292 eklentisine bak
Aynı bu ses bende de çıkmıştı. Kartın altını çevirip gözüme şüpheli gelen bütün lehimleri yeniledim, düzeldi.
Bu sesden anladığım kadarıyla bir kısa devre sorunu var. Ama yerini bulmak biraz ustalık gerektirir.
Tavsiyem lehimleri, kondansatörleri, transistörleri kontrol edin. Şüphelendiğinizi sökün, ölçün ve gerekirse yenisi ile değiştirin.

Aynı bu ses bende de çıkmıştı. Kartın altını çevirip gözüme şüpheli gelen bütün lehimleri yeniledim, düzeldi.
Bu sesden anladığım kadarıyla bir kısa devre sorunu var. Ama yerini bulmak biraz ustalık gerektirir.
Tavsiyem lehimleri, kondansatörleri, transistörleri kontrol edin. Şüphelendiğinizi sökün, ölçün ve gerekirse yenisi ile değiştirin.

Kartın üzerinde çok düşük bir işçilikle dökülen ve hangi akla hizmet döktüklerini çözemediğim silikon var. Bu silikon artık taş haline gelmiş 15 yıl içerisinde. Muhtemelen parçalar eğilip bükülüp birbirine temas etmesin diye dökmüşler ama şu an taş halinde o silikonlar artık. Kısa devreyi bu yaptırıyor olabilir benim aklıma da kısa devre geldi. Çünkü entegreler ve kumanda çalışıyor. Ölçmek için Multimetreyi arıyorum evin içinde sabahtan beri onu da bulamadım. Kartın detaylı bir fotoğrafını çekip atayım size zahmet olmazsa gözünüze şüpheli gelen lehimleri yenileyeyim. Bir de arkadaki bass control düğmesini çevirdiğimde sanki bass kontrolü değil de sesi sağa ve sola dağıtan balans düğmesi şeklinde görev görüyor gibi. Bassı açtığımda ses sadece woofer'a gidiyor ve videodaki ses oluşuyor. Kısma tarafına çevirdiğimde ise uydu hoparlöründen gelen "tıssss" sesi arıtıyor ve bass sesi yok oluyor. Saçma sapan bir olay kısaca...

Edit : Board'un fotoğrafı.

IMG_2424.JPG

Son düzenleme:
O silikonları sökmek ve silikonlardan arınan yerleri de alkol ile temizlemekle başlayabilirsin. Sonra da PCB'nin tamamını alkol ile temizleyim lehimleri kontrol edebilirsin. Gevşey olan ve çok pis görünen lehimleri de tazelersin.

O silikonları sökmek ve silikonlardan arınan yerleri de alkol ile temizlemekle başlayabilirsin. Sonra da PCB'nin tamamını alkol ile temizleyim lehimleri kontrol edebilirsin. Gevşey olan ve çok pis görünen lehimleri de tazelersin.

Çok teşekkürler hocam. Silikonları kaldırmak için havyayı mı kullanayım? Başka türle olmaz gibi. Bunlar bildiğiniz beton olmuş artık silikonluktan çıkmış yani. :)

Çok teşekkürler hocam. Silikonları kaldırmak için havyayı mı kullanayım? Başka türle olmaz gibi. Bunlar bildiğiniz beton olmuş artık silikonluktan çıkmış yani. :)

Plastik bir tornavida veya benzeri bir aletle yapılabilir. Metal kullanma çizer zarar verir.

Plastik bir tornavida veya benzeri bir aletle yapılabilir. Metal kullanma çizer zarar verir.

Board üzerindeki betona dönmüş silikonların tamamından kurtulup kartın arkasında büyüteçle soğuk lehim vs. aramaya koyuldum. Hatta bir tane transistör silikonla birlikte karttan ayrılıp elimde kaldı, onu tekrar lehimledim... Kartın arkasında soğuk lehim yok ve diğer lehimler olması gerektiği gibiydi, tertemizdi. 3,4 adet birbirine bağlı lehim olduğunu tespit edip onları ayırdım. Durum halen aynı maalesef. En ufak bir değişiklik olmadı.

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back