DC motor yön ve hız kontrolü

İyi günler 12v dc motor hız ve yön kontrol devresi yapmam lazım 555 entegresi kullanacağım ve h-köprüsü ilede yön ayarı yapmayı düşünüyorum devre şeması ve hangi malzemeleri kullanmam gerektiğini bilen varsa paylaşabilirse sevinirim

Ne bu? Odev mi? Cumlelere nokta eklersen daha anlasilir yazdigin. Boyle okumak zor oluyor.

Motor.jpg

Son düzenleme:
Bu semada boşta kalan base uçlarını gnd ye çekmekte fayda var bence. Bir pulldown direnci kullanmak iyi olur.

Evet, mavi ve sari hatlara 100 Ohm ile Gnd arasinda 4.7K eklersen belirsizlik ortadan kalkar.

1703782226612.png

Transistor kullanmayi ogrenin artik.

Darlington kullaniyorum HFE cok yuksek demeyin. 1.2v kafadan VBE olarak kayboluyor zaten.

Son düzenleme:
Bunun adi sidik yaristirma degil. Aciklamasi videoda. Fikrim de video da.

Video sende gorunmuyor mu?

Yahu bane ne fikrinden. Her seyin bir adabi var. Bak Serkan da fikir belirtmis, adam gibi belirtmis. Sonra kalkip aglasiyorsunuz "huu, ismimle dalga gectiler" diye. Siz insanlara boyle davranirsaniz tabii adam yerine koymazlar. Ogrendiginiz teknik ayrintilar biraz insanliginiza da etki etsin.

Yavas. Hem fikrin varsa eklersin diyorsun. Fikrim videoda diyince de bana ne senin fikrinden diyorsun.

Burasi forum. Yanlis varsa bir baskasi duzeltir. Insanlik dersi vermeye kalkma. Izle videoyu, neden semayi karalamisim anla, ondan sonra da cemkireceksen cemkir.

Mevzuyla hiç ilgim olmamasına rağmen bu üsluptan bende rahatsız oldum. Oldu olacak @Alt 255 'i tahtaya kaldırıp parmak uçlarına cetvelle vurun. Hatta velisini çağırıp konuşun onlarda kulağını çeksin aklını başına alsın. Kimsenin kimseye böyle bir tavır göstermeye hakkı yok.

Bosver ergeni mergeni. Ana konuya odaklan.

Tamam semani karalamiyorum. Hatali dusunulmus kisimlari asagidaki gibi sildim.

1703786018075.png

:dusun2:

Sanırım derdimizi anlatamıyoruz en temizi bu olacak galiba.

Screenshot from 2023-12-28 20-57-23.png

Yine güldüğümüz bir başlık olmuş, gün geçmiyor ki forumda eğlence çıkmasın :)

@Alt 255 kardeş bugünün şanslı üyesi de sen olmuşsun, yarın bir piyango al mutlaka :)

Siz de alın, belli mi olur, belki sıra siz de :)

Adam yıllardır transistörü öğrenelim
diye kıçını yırtıyor. 10 dakikalık videosu
izlenmeden linç yiyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,989
Üyeler
2,517
Son üye
Dzenit

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back