Değişen direnc ve mosfet ama yinede bir yerde sorun var

Yanlis yere kopru atmissiniz !!!

Elektrik vermeyin patlatacaksiniz! Kendinize zarar vereceksiniz.

Yukarida arkadasın soyledigi cizdigi sekilde yapmamissiniz!!

Bari testlerinizi seri lamba ile yapiniz.

Zaten uğraştığınız sizin deyiminizle agir elektrik uzerinde 310 volt dc voltaj var!
Test etmeden önce güvenliğimi tamamen alıyorum.kapaklarını kapatıyorum ayrı bir cam fanusa koyuyorum prize öyle takıyorum sigortaları attırdı şimdi.ben bu köprülemeyi düzeltip son birkez daha deneyecegim

Köprü diyodun ayaklarına bir kaşık lehim dökmüşsün yav :D Bence orada ark oluştuğu için patladı.

O lehimleri sök ve daha ince tel ile tekrar yap. Aralardaki mesafe orijinalinde ne kadarsa o kadar olsun. Bir de lehim pastasını da iyice temizle.

Köprü diyot sağlam gibi görünüyor, ama sen gene de onu ölç. Filtre kondansatörünü de ölç. En azından multimetre ile kısa devre olup olmadığını anla.

Bir de MOSFET'i sökmemişsin ...

310 VDC yi çalıştırana kadar MOSFET takılı olmasın! yoksa birincil arıza devam ediyorsa gene patlayacak!

Şimdi devreye bakınca D3 ve D2 görünüyor. Bunlardan birisi trafoya paralel bağlı snubber diyodu. Birincil arıza bu olabilir. Eğer snubber giderse, ondan hemen sonra MOSFET gider (kısa devre olur). O kısa devre olunca kısa devrenin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak hem şönt direnç gidebilir (senin değiştirdiğin 0.24 Ω) hem de köprü diyot gidebilir.

Bir de MOSFET'i sökmemişsin ...

310 VDC yi çalıştırana kadar MOSFET takılı olmasın! yoksa birincil arıza devam ediyorsa gene patlayacak!
310 vdc dediginiz doğru akım dimi yanlış anlamıyorum 1. Mosfeti çıkarıp köprülemeyi yapıp mosfet takılı değil iken prize bağlayacağım doğrumudur hocam

310 vdc dediginiz doğru akım dimi yanlış anlamıyorum 1. Mosfeti çıkarıp köprülemeyi yapıp mosfet takılı değil iken prize bağlayacağım doğrumudur hocam

Hayır,

Köprüleme yaparsanız yine yıldızları görürsünüz.

Köprüleme yapmayacaksınız. Enerji verdiğinizde sizin göreceğiniz filtre ve doğrultma devrelerinin düzgün çalıştığını görmek.

Sonrasında mosfeti takıp ikincil devrelerini kontrol edeceksiniz.

Şimdi devreye bakınca D3 ve D2 görünüyor. Bunlardan birisi trafoya paralel bağlı snubber diyodu. Birincil arıza bu olabilir. Eğer snubber giderse, ondan hemen sonra MOSFET gider (kısa devre olur). O kısa devre olunca kısa devrenin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak hem şönt direnç gidebilir (senin değiştirdiğin 0.24 Ω) hem de köprü diyot gidebilir.
Patladık sonra son durum olarak yeni taktığım direnci tekrar kontrol ettim bi sıkıntı yok çalışıyor. Aynı şekilde mosfeti ve diyotları da kontrol ettim bir sorun yok.köprülemeleri tekrar yapacağım ve tekrar deniycem.Bunlar haricinde kontrol etmem gereken şeyler var mı?

Hayır,

Köprüleme yapmayacaksınız. Enerji verdiğinizde sizin göreceğiniz filtre ve doğrultma devrelerinin düzgün çalıştığını görmek.

Filtre olarak tabir ettiğimiz kandansatör
Doğrultma olrak tabir ettiğimiz transatör
Mü?

Hayır,

1. Şimdi hocam (Trafo,Kapasitör,köprü diyot) bunlari kartın üzerinden sökeceğim.
2. Tafonun 220v girişlerine prize giden (birisi + digeri -) olarak 2 kablo bağlayacağım uçlarını yalıtacağım.Trafomda 4 bacak görüyorum.
(2 bacak AC diğer 2 bacak nedir birisi 0v diğeri nereye gidiyor? Yoksa geri kalan 2 bacak besmele bacakları mıdır?)
2. Köprü diyotu söktüm bacaklarını kontrol ettim herhangi bir kısa devre söz konusu değil çalışır durumda.(Köprü diyotun + ve - bacaklarına kablo çektim.AC bacaklarına da kablo çektim ve bu AC uçlarını trafonun AC uçlarına bağladım.) öyle beklemedeyim şuan.
3. Kapasitör sağlam.(Köprü diyottan aldığım + ve - uçlarını, KAPASİTÖRÜN + ve - bacaklarına bağladım.)

ÖNEMLİ:EMNİYETİ ELDEN BIRAKMIYORUZ ARKADAŞLAR.BU DEVREYİ BİR MERMERİN ÜZERİNE KOYDUM ÜZERİNİ PİLASTİK KUTU İLE KAPATTİM.

Bu anlattığınız filtreleme ve doğrultma devrelerini böyle mi ölçeğim yoksa yanlış mı yapıyorum.

Son düzenleme:
AK12 önereceğim ama bulması zor olabilir , onun yerine AK47 daha kolay bulunabilir her ikisi de işini görür.
Transferleri elektrikten daha hızlıdır garanti ederim.

Sadece mosfeti sok baska bir sey sokme. Sonra enerji ver. Kopru diyot cikisinda dc tarafta diyotun bacaklarindan veya blok kondansator bacaklarindan dc kademesinde olcum yap. 300v dc olcmen lazim. Olcemiyorsan kopru diyotta yollarda bir sikintin var. Olcuyorsan mosfeti tak tekrar dene. Calismaz ise pes et :D

Her zaman her cihaz tamir olacak diye bir sey yok. Tamiratin basarisi tecrube + elindeki imkanlar...

Sadece mosfeti sok baska bir sey sokme. Sonra enerji ver. Kopru diyot cikisinda dc tarafta diyotun bacaklarindan veya blok kondansator bacaklarindan dc kademesinde olcum yap. 300v dc olcmen lazim. Olcemiyorsan kopru diyotta yollarda bir sikintin var. Olcuyorsan mosfeti tak tekrar dene. Calismaz ise pes et :D

Her zaman her cihaz tamir olacak diye bir sey yok. Tamiratin basarisi tecrube + elindeki imkanlar...
O cihaz çalışacak:D
Tamam deneyeceğim ama fişe taktığım da pcb kartın yolları da patlamış önceki fotoğraflar da görebilirsin.Bu yollar eksik olduğundan dolayı köprü bacaklara 300v dc gelecek mi? Acaba

O cihaz çalışacak
Tamam deneyeceğim ama fişe taktığım da pcb kartın yolları da patlamış önceki fotoğraflar da görebilirsin.Bu yollar eksik olduğundan dolayı köprü bacaklara 300v dc gelecek mi? Acaba
Patlayan yolları kablo ile birleştirmelisin.

Dimi abi şimdi ilk kartın arkasından bacaklari bakır telle lehimliyorum sonra mosfeti söküp prize takıp patlamazsa köprü diyotun dc akım bacaklarından 300v almaya çalışıyorum dimi
Aynen öyle

Seri lamba onerdik patlamaması icin ama. Tamda buna uygun atasozlerimiz var.

Neyse hadi kolay gelsin. Basarilar. Ilgiyle takip ediyor olacağım

Seri lamba onerdik patlamaması icin ama. Tamda buna uygun atasozlerimiz var.

Neyse hadi kolay gelsin. Basarilar.
Hocam çok araştırdım elektrikçiden geliyorum şimdi sordum bulman zor dedi bende bi çiftli priz 70w ampul aldım geldim bi mdf üzerine kendim yapacağım merak etmeyin kulağıma küpe dedikleriniz emek ve ilginiz için hepinize minettarım seri lambayı da yapacağım forum da konusu mevcutsa link yazabilirmisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back