Değişen direnc ve mosfet ama yinede bir yerde sorun var

Derappa

Üye
Merhabalar öncelikle.
Arkadaşlar leptop un sarj aleti patladı içini açtım ve bu direncin arızalı olduğunu gördüm lehimlerinden soktüm ama ohm sini hesaplayamadım elimde bi kactane bilgisayar güc kaynağı var bu güc kaynaklarından bu dirençten temin edebilirmiyim ya da hangi cihazlardan elde edebilirim?

Ekler

• 20200619_210019.jpg
    20200619_210019.jpg
    251.3 KB · Görüntüleme: 196
  • 20200619_210012.jpg
    20200619_210012.jpg
    252.1 KB · Görüntüleme: 200
Patlamaktan kastın bozulduysa bilemem ama gerçekten patladıysa kondansatörleri de kontrol et.

Fotoğrafta attiğim şekilde bunun yerine aynı işlevi gören başka direnç takabilirmiyim

Çok büyük bit ihtimalle o direncin yanması ikincil arıza. Onun bağlı olduğu MOSFET de yanmış olabilir. Bunun neticesinde şebeke tarafındaki köprü diyot da yanmış olabilir. Eğer durum bu ise, yeni direnci takıp enerji verdiğin anda evde sigorta atacak ve o direnç gene gidecek.

Çok büyük bit ihtimalle o direncin yanması ikincil arıza. Onun bağlı olduğu MOSFET de yanmış olabilir. Bunun neticesinde şebeke tarafındaki köprü diyot da yanmış olabilir. Eğer durum bu ise, yeni direnci takıp enerji verdiğin anda evde sigorta atacak ve o direnç gene gidecek.
Elektrik malzemeleri satan 5 adet dükkana gittim 0r24 ohm 2w direnç sordum yok dediler onun yerine aynı işlevi görecek bi direnç verdiler taktım karta prizi taktım hiç birsey olmadı mosfettendir dedim mosfeti voltmetre ile s g bacaklarından ölçtüğum dr değer veriyor mosfetin arızalı olduğunu anladım bu sefer gittim bi mosfet aldım eksiliyle değiştirdim. Tekrar prize taktım ama yine bi kıpırdama olmadı şimdi diyotlara ölçüm yapacağım.. birde PCB kart direnç patladığında bu halde oldu sorun olmaz dediler ama birde sizlere danışmak istedim. Resimlere bakın.

1. Resim Değişen mosfet
2. Resim Değişen direnc
3. Resim PCB Kart

20200620_193155.jpg
20200620_192933.jpg
20200620_193315.jpg

Last edited by a moderator:
Oncelikle kartin altindaki is lekesinden kurtulman lazim. Tercihen selulozik tiner ile, hicbirsey bulamazsan kolanya ile is lekelerini temizle.

Bakir hatlarda parcalanmis. Hatlara tel lehimlemelisin.

Power giris soketinde soguk lehim var. Kopru diyot ta bozuk cikarsa hic sasirmam.

Yanlış hesaplamıyorsam o direnç 1.5 ohm. Seninkinin 6 katı büyük.
Çizdiğim yerlerdeki bakır yollar kopmuş gibi görünüyor. Oralara tel atıp dene.
DİKKAT ET 220v var orada.

20200620_193315.jpg

Kartın üstten (komponent tarafının) bir resmini de ekle istersen.

Böyle arızalarda ilk yapılacak iş, MOSFET'i daha takmadan 310 V DC BUS voltajını çalışır hale getirmek. Yani köprü diyotlar bozuksa değiştir, PCB'deki hasarı gider ve temizle, filtre kondansatörlerini kontrol et. EMI filtreleme bobinleri vs varsa bunları kontrol et, kopmuş olanları tamir et. Bir kere BUS vojtajını çalıştırdıktan sonra MOSFET'i takıp seri bir ampul ile fişe takabilirsin. Böylece arıza devam ediyorsa en azından herşey tekrar patlamamış olur.

Gökhan'ın dediği gibi sana yanlış direnç vermişler. 0.24 Ω yerine 1.5 Ω vermişler sanki (150 Ω da olabilir, renk tam anlaşılmıyor). Bu direncin değeri önemli. 0.24 yerine 1.5 bağlarsan birşeyler patlamaz, ama çıkış voltajı olması gereken değerden çok aşağıda kalır.

Filtre kondansatörlerini iyi ölçmen lazım. LCR metre ile ESR kontrolü yapılması lazım. Sonra 310 VDC varken kaçak akımı da ölçmek lazım. Ama bunları yapma imkanın yoksa onların da yenilerini al ve değiştir.

Aynen yeterli. Ama taydin abinin dediklerini unutma. Onun söylediği şekilde hareket et.

Dostum bu guc kaynagi olum riski olabilecek yukseklikte gerilim barindiriyor.

Bence bir destek alsaniz iyi olur. Sonuclari kotu olmasin. Gordugum kadariyla cok konuya vakif degilsiniz. Oneri ve destekte bulunuyoruz ama dikkat edilmesi gereken onemli bir durum.

Dostum bu guc kaynagi olum riski olabilecek yukseklikte gerilim barindiriyor.

Bence bir destek alsaniz iyi olur. Sonuclari kotu olmasin. Gordugum kadariyla cok konuya vakif degilsiniz. Oneri ve destekte bulunuyoruz ama dikkat edilmesi gereken onemli bir durum.
Elimden geldiği kadar yaoabileceklerimi yapıyorum ağır elektrikle uğraşmiyacağım bilginize

Yollara telleri attım son görüntüsü şöyle

Ekler

• 20200620_214950.jpg
    20200620_214950.jpg
    140.6 KB · Görüntüleme: 218
  • 20200620_215001.jpg
    20200620_215001.jpg
    106.3 KB · Görüntüleme: 219
Yollara telleri attım son görüntüsü şöyle

Yanlis yere kopru atmissiniz !!!

Elektrik vermeyin patlatacaksiniz! Kendinize zarar vereceksiniz.

Yukarida arkadasın soyledigi cizdigi sekilde yapmamissiniz!!

Bari testlerinizi seri lamba ile yapiniz.

Zaten uğraştığınız sizin deyiminizle agir elektrik uzerinde 310 volt dc voltaj var!

Evet yine patlattık sorunu bulmuş oldum en azından. Şimdi buraya güzel vi köprü yapmam gerekiyor.ortaya takmışım dalgınlıgıma farkettim şimdi

Ekler

• 20200620_222513.jpg
    20200620_222513.jpg
    134.8 KB · Görüntüleme: 203

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back