Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

On-Off Üzerinde çalışıyorum.
Kurduğum mantığa göre köprü diyottan sonra ilk önce 7809 regülatörü koydum. Bu 9v ile arduinoyu sürekli besleyeceğim.
Devamında 5v ve 12v regülatörleri koydum. Bunlardan biri display, diğeri fanların beslemesi.
Resimde işaretlediğim yeri arduino kullanarak anahtarlayacağım. Ama bu anahtarlamayı nasıl yapmalıyım?
Benim aklıma bir tek bc547 (SMD olanı) geliyor ama onun da gücü yeter mi?

anahtarlama.png

Bir başka açıdan sadece display ile fanı on-off tuşuna bağlamış olacağım. Diğer 12-26-32v sargıları zaten triyakla anahtarlandığı için hep off konumda. Devreyi direk 220v girişinden anahtarlamadığım için bana garip geliyor bu iş. Alışamadım bu fikre. Acaba doğru mu yapıyorum bu anahtarlama işini?

Sanıyorum senin DC gerilimin 15.6 V olacak. Bu durumda ben regületörleri sıralı olarak bağlar, aç-kapa için çıkışlara transistör koyardım. Yani 7812->7809->7805 birbirini beslerdi. Voltajların her zaman hazır olur ve ileride olası bir değişiklikte başka işler için de kullanılabilir.

Bana göre devre şöyle olmalı.
*Tabi senin bağladıın gibi kondansatörler de bağlı olacak.

Screen Shot 2022-03-18 at 00.07.57.png

Sanıyorum senin DC gerilimin 15.6 V olacak. Bu durumda ben regületörleri sıralı olarak bağlar, aç-kapa için çıkışlara transistör koyardım. Yani 7812->7809->7805 birbirini beslerdi. Voltajların her zaman hazır olur ve ileride olası bir değişiklikte başka işler için de kullanılabilir.

16124 eklentisine bak
Tamam düştü jeton. Fan kontrolde zaten bc547 var, ekstradan 7812 yi anahtarlamaya gerek kalmıyor. Ekran hariç herşeyi anahtarlamışım zaten. O zaman bu on-off butonunu sadece ekran için koymam gerek.

Düğmeye her basmam da kendimi 220 yi anahtarlıyormuşum gibi hissedeceğim ama sadece ekranı açıp kapatacağım. Tuhaf bir durum.

16124 eklentisine bak
Abi bu şekilde bağlandığında 7812 çok fazla ısınmaz mı 12 volt ve altındaki bütün yük 7812den geçecek

Evet ısınır ama toplam çekilecek akıma bağlı. 1.5 A çıkış gücü var. İyi soğutulursa sorun olacağını düşünmüyorum. Tabi doğru hesaplamak lazım.

@insect23 bak ne buldum :D
Dün gece mesaide iken çok düşündüm. Bu ekran kodlarının böyle olmaması gerekli dedim.
Bir dikdörtgen çizmek için onlarca pikselin tek tek dizilmesi sakin kafayla düşününce çok saçma geliyor insana.
Sonra kütüphanenin dökümantasyonu içinde frame çizme kodunu buldum.
Daha denemedim ama enaz 50% yer kazanırım diye düşünüyorum.
drawFrame.png

@insect23 bak ne buldum :D
Dün gece mesaide iken çok düşündüm. Bu ekran kodlarının böyle olmaması gerekli dedim.
Bir dikdörtgen çizmek için onlarca pikselin tek tek dizilmesi sakin kafayla düşününce çok saçma geliyor insana.
Sonra kütüphanenin dökümantasyonu içinde frame çizme kodunu buldum.
Daha denemedim ama enaz 50% yer kazanırım diye düşünüyorum.
16129 eklentisine bak
eeprom da takmayacağız gibi. Senin o displayi görünce canım çekti arkadaşımdan rica ettim elimdeki bir malzeme ile 128x64 displayini takas etmesini ben elime geçince kütüphanenin içindeki keywords dosyasında ne kadar komut varsa denerim mutlaka işimze yarayacak komutlar çıkarırım ordan

eeprom da takmayacağız gibi. Senin o displayi görünce canım çekti arkadaşımdan rica ettim elimdeki bir malzeme ile 128x64 displayini takas etmesini ben elime geçince kütüphanenin içindeki keywords dosyasında ne kadar komut varsa denerim mutlaka işimze yarayacak komutlar çıkarırım ordan
Geçen baktım, çok pahalanmış. Bozulmasın diye dua ediyorum :)

Geçen baktım, çok pahalanmış. Bozulmasın diye dua ediyorum :)
daima kullandığım bir yöntem var besleme açısından koruma sağlıyor. Her modülün,işlemcinin beslemesine bi adet seri 1n4001 diyot koyuyorum hem ters bağlantıdan koruyorum hemde 0.7 volt voltaj kırpıyor bu en çok şu konuda işe yarıyor mesela atmega328p max 5.5 volt ile çalşıyor senin yaptığın besleme 5.2 voltsa tehlikeli değere yakın olduğu için 1 seri diyot üstünde 0.7 volt kırpılıp tehlikeli kısımdan uzaklaştırmış oluyorum beslemeyi

daima kullandığım bir yöntem var besleme açısından koruma sağlıyor. Her modülün,işlemcinin beslemesine bi adet seri 1n4001 diyot koyuyorum hem ters bağlantıdan koruyorum hemde 0.7 volt voltaj kırpıyor bu en çok şu konuda işe yarıyor mesela atmega328p max 5.5 volt ile çalşıyor senin yaptığın besleme 5.2 voltsa tehlikeli değere yakın olduğu için 1 seri diyot üstünde 0.7 volt kırpılıp tehlikeli kısımdan uzaklaştırmış oluyorum beslemeyi
Mantıklı ama bu sefer de mesela 7805 den aldığın 5v'u 4.3v olarak kullanıyorsun. Bu sorun teşkil etmiyor mu?
7806 kullanıyorsun desem onda da 5,3v fazla gelir.

Mantıklı ama bu sefer de mesela 7805 den aldığın 5v'u 4.3v olarak kullanıyorsun. Bu sorun teşkil etmiyor mu?
7806 kullanıyorsun desem onda da 5,3v fazla gelir.
Ben hep 5 voltun altında çalışırım tehlikeli kısımdan uzak tutmaya çalışırım kullandıklarımı 4.3 voltta çalışırken hiçbir kayıp sorun yaşamadım bu güne kadar. Zaten kullandığım hiçbir 5 volt kaynak(1117,7805 vs.)'den hiç tam 5 almadım hep 5in biraz üzerinde oluyorlar 5.10 5.15 gibi 4.5 4.4 volt oluyor kullandığım voltaj

@Gokrtl display elime geçti fakat üstünde pinout falan yazmıyor sendeki displayin arka görüntüsü atma şansın var mı?

bu tasarım benimkine benzemiyor.
G12864B rev.j yazıyor sadece üstünde

Sabahtan beri arıyorum hiç birşey bulamadım.
En iyi ihtimalle WG12864B Kabul edip winstardaki pdf'e bakmak lazım.
Sanırım bu sendeki noname.

Sabahtan beri arıyorum hiç birşey bulamadım.
En iyi ihtimalle WG12864B Kabul edip winstardaki pdf'e bakmak lazım.
Sanırım bu sendeki noname.

bir masaüstü telefon şarj aletinden çıkma bir display bende bir içerik buldum

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,941
Üyeler
2,507
Son üye
30agustos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back