Dimmerli 5V / 5W Masaüstü Lamba

Altair

Kıdemli Üye
Evdeki ampullerden biri bozuldu. Tamir etmek için açtığımda aklıma ampulü 5V'a çevirmek geldi. Bu şekilde ister telefon şarjı ile ister powerbank ile kullanabileceğim. Akrobat telefon tutacağı ile masaüstü lamba yapmayı düşünüyorum.

Ampul 7.5W, içinde 15x0.5W LED var. Fakat USB üzerinden besleyeceğim için akım 1A'i geçmesin diyorum. Hem genel geçer ucuz şarj aletleri hem powerbankler ile kullanabileyim. Masaüstü için fazlasıyla da yeterli olur bu güç. Tavandaki ampule göre mesafe 4 kat azalıyor, ışık 16 kat artacak. Toplamda prizden 5W çekilirse bunun 4.5W'ini ampullere aktarmaya çalışacağım. Bu durumda gücünü 4.5W olarak sınırlasam dahi tavandaki halinden 9,6 kat fazla ışık alacağım.

LED'lerin bağlantılarını 3 seri - 5 paralel olarak gruplamayı düşünüyorum. Böylece paralel hat başına 0,9W düşecek. Her LED'e 0.3W vereceğim. Bu da 93mA'e denk geliyor. LED'lerin daha uzun ömürlü olması muhtemel. Gereken 9.6V'u elde etmek için SX1318 Boost modül kullanacağım. Max 2A verebilen, 2-24V giriş, 2-28V çıkış aralıklarında çalışan bir devre bu.

Parlaklık ayarı yapmak için modulün üzerindeki pot'un 9.6V ile 10.2V (değişebilir ) verdiği ayarlardaki değerlerini not alacağım. 9.6V'un altına düşmemesi için sabit direnç ( ya da o değere ayarlı trimpot), üzerine çıkarmak için de potansiyometre ekleyeceğim. Üçlü LED gruplarına 10.2V'ta 93mA için gereken direnç 6,5 Ohm. Tabii bu Voltaj değeri ve direnç elimdekilere göre değişecektir.

Hafta sonu vaktim olursa yaparım. Video ekleyemem sanırım. ( Çok tembelim :katil2: ) Ama bittiğinde konuyu fotoğrafla güncellerim.

Geçen gün arkadaş çocuğunun masaüstü led lambası arızalanmış bakabilir misin abi dedi. Baktım minicik bir kart ve pili var. Ölçtüm kart arızalı. Elektroniği pek sevmem hele hele incik boncuk smd'li kartlarını hiç sevmem. Elimde 1 adet usb kablo vardı ona iki diyot bağlayıp verdim coşkuyu. Sonuç gayet güzeldi.
Screenshot_20221203-233654_Gallery.jpg
Screenshot_20221203-233647_Gallery.jpg
Screenshot_20221203-233639_Gallery.jpg
Screenshot_20221203-233622_Gallery.jpg
Screenshot_20221203-233607_Gallery.jpg
Screenshot_20221203-233614_Gallery.jpg

Son düzenleme:
Geçen gün arkadaş çocuğunun masaüstü led lambası arızalanmış bakabilir misin abi dedi. Baktım minicik bir kart ve pili var. Ölçtüm kart arızalı. Elektroniği pek sevmem hele hele incik boncuk smd'li kartlarını hiç sevmem. Elimde 1 adet usb kablo vardı ona iki diyot bağlayıp verdim coşkuyu. Sonuç gayet güzeldi.
Birden fazla yontem olmasi guzel sey elektronikte. Ben isik siddetinin ayarli olmasini istedigim icin ugrasiyorum. Kitap okurken ayri, kart tamir ederken ayri isik seviyesi gerekecek.

Birden fazla yontem olmasi guzel sey elektronikte. Ben isik siddetinin ayarli olmasini istedigim icin ugrasiyorum. Kitap okurken ayri, kart tamir ederken ayri isik seviyesi gerekecek.
Ona da elektriksel çözüm mümkün led grubundan iki tane kullanıp ikili anahtar takarak çözülebilir.
Screenshot_20221204-000011_Gallery.jpg

O da alternatif bir cozum. Ilk yapmayi planladigim 5 LED'li 3 grup ve bunlari sira ile devreye sokacak 3 tane micro switch idi. Fakat dimmer seklinde parlaklik kontrolunun daha yumusak gecisli ve daha estetik duracagina karar verdim. Bir de E27 duy icinde fazla yer yok zaten. 3 tane switch ve kablolama yerine minik trimpota bagli iki kablo yerlestirmek daha kolay geldi biraz da.

Çocukların ortak çalışma masası var. Toplamda genişliği 3mt civarında.
İki çocuk masayı aynı anda kullanabiliyor. Ben de iki tarafı ayrı ayrı açılıp kapatılabilen, dimlenebilen bir sistem yaptım.
Arduino Nano, şerit LED, uln2803 entegre var.
IMG_20221021_202603.jpg
IMG_20221021_202449.jpg
IMG_20221021_194750.jpg

1672250207081174688499.jpg

Çocukların ortak çalışma masası var. Toplamda genişliği 3mt civarında.
İki çocuk masayı aynı anda kullanabiliyor. Ben de iki tarafı ayrı ayrı açılıp kapatılabilen, dimlenebilen bir sistem yaptım.
Arduino Nano, şerit LED, uln2803 entegre var.
21383 eklentisine bak21384 eklentisine bak21385 eklentisine bak

21386 eklentisine bak
Öyle her probleme mcu 'yu yapıştırısak cari açık büyür. Mculu projelere vergi gelmesi lazım.

Sadece PWM dimmer gerekiyorsa şu basit devreyi kullanabilirsiniz:

İki ayrı şeridi tek anahtar ve tek rotary ile kontrolün başka yolunu bulamadım. Dediğiniz gibi Arduino Nano ucuz değil. Belki 16f1846, 16f876 yada 16f777 gibi piclerle çözülürdü ama kristaldi, ccs programıydı, pickit yazılımıydı. Uğraşmak istemedim. Sevmesem de Arduino bu konuda temiz. Programlayıcı ayrı yazılım, yükleyici ayrı yazılım uğraştırmıyor.
Cari açık büyüdü zaten. O yüzden acıtmıyor artık :cheeky4:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back