JBC marka saplara kontrol unitesi tasarimi projesi

Hocam cımbız uçların tc kutuplarından emin misin. C245'ten farklı duruyor sizin devre şemasında. C245 havya ucunda ısıtıcıyla tcnin ortak olduğu kontak + kutuptuu. Combız uçlarda farklı mı.

@Mikro Step feritte yuzukten akim okuma isi tamam mi.

Hesap tutmadi gene deneme yanilma ile yaptim. Cikisa trimpot ekleyip ayarlayarak akim istenen degere ayarliyorum.
Teoride olmadi yani.

@semih_s

TC uclarindan emin degilim. Araya isitici rezistans seri girerse de dert etmeyecegim. Zaten nasil emin olabilirim ki?
Ancak JBC cimbiz havyanin semasi ya da isitici fiseklerin datasi varsa ordan bulabiliriz.

Su ana kadar bu sitedekiler haric baska bir adresden arama yapmadim.

Ilk basta 5 sonra 10 tur soktum hala sorun vardi bende saymayi biraktim. En basta 40 tur sarmistim galiba. 20 tura inmistir
O konu bitmedi. Cimbiz projesi bitsin akim transformatoru tasarimini sil bastan adam gibi ele alacagim.

1.jpg

AD8293G80 yanlis secim olmus. AD8293G160 almaliymisim.

Ucu isitip lehim eriyecek hale gelinceye kadar cikis voltaji 0.8v...1.6v araliginda degisti.

Halbuki AD8293G160 alsaydim cikis voltajim 0.8....2.4 araliginda degisecekti.

Aslinda AD8494 de almistim. Fakat hatirlarsaniz minicik cipi lehimlemek iskence olmustu. Cipi sokmek yenisini takmak gozumde cok buyuyor.
Oldu oldu olmadi cipi degistirecegim artik.

Hoby boyle iste. Projeye 2 ay ara ver. Kimse hadi hadi diye durtmuyor.

Hoca hobi yapıyor ama almış Keysight multimetreyi helal :)

Thermocouple konusunda aklıma takılan bir şey var. İki farklı metalin birleşim noktası thermocoulple oluşturuyorsa kullandığımız thermocouple'ın bağlantısını opamp bacaklarına kadar taşıyan bağlantı terminali, jak, lehim vs. gibi olası farklı metallerin birleştiği noktalar ne oluyor? Birbirine seri bağlı thermocouplelar silsilesi gibi bir durum ortaya çıkmıyor mu?

Farklı metallerin yüzey birleşim noktası ısıya göre değişen bir gerilim ortaya çıkarıyorsa bu durum farklı konularda bir ton bela çıkarmaz mı?

Son düzenleme:
Dedigin cok dogru.

Cipin icinde yanlis hatirlamiyorsam cold compensation var.

Termokupl'da oluşan voltajlar çok düşük. Birçok uygulamada sorun çıkarmıyor. Ama sıcaklık ölçüyorsan da işe yarıyor işte.

Thermocouple konusunda aklıma takılan bir şey var. İki farklı metalin birleşim noktası thermocoulple oluşturuyorsa kullandığımız thermocouple'ın bağlantısını opamp bacaklarına kadar taşıyan bağlantı terminali, jak, lehim vs. gibi olası farklı metallerin birleştiği noktalar ne oluyor? Birbirine seri bağlı thermocouplelar silsilesi gibi bir durum ortaya çıkmıyor mu?

Farklı metallerin yüzey birleşim noktası ısıya göre değişen bir gerilim ortaya çıkarıyorsa bu durum farklı konularda bir ton bela çıkarmaz mı?
Eğer "tak kullan" bir tasarım yapılacaksa buna dikkat etmek önemli. Ama yoksa diyelim ki tc'nin uçları kısa ve uzatma yapmak gerekiyor. O zaman sinyaliki uçtan da aynı metalden kabloyla ölçüm noktasına taşındığında sorun olmuyor.

Kablonun birini 2ye bölüp araya farklı metal eklesen bile sorun değil. Birbirinin zıttı 2 birleşim oluştuğundan birbirini telafi edecekler gibi geliyor bana. Ama bu zıt birleşimler farklı sıcaklık seviyelerinde olursa ne olur emin değilim.

Edit:
Fırsat olursa bu akşam deneyeyim.

Son düzenleme:
Bugun fiseklerin isitici baglantilarini yaptim ve havya lehimi eritmeye basladi.
Fakat tahmin ettigim gibi fisekler enerjilendiginde TC bilgisi gurultuye bogultu.

Bu durum PI Kontrolun calismasina engel olmasa da TC sinyallerinin gurultulu olmasi mide bulundirici.

fiseklerde enerji yokken, olcum alabilirsin, zaten cikislari mosfetlerle off yapabiliyordun yanlin hatirlamiyorsam.

Sorun TC girislerini korumak icin muhterem 100nFlari ekledim ondan kaynaklaniyor. Onlari soksem bile sonucta TC nin cikisinda filte cap var o da aynisini yapacak.

PWM ile enerkilenen fiseklerin uretecegi gurultuler 100nF lardaki sarji degistirecek. Fiseklerin enerjisini kesip olcum yapmaya kalktigimda bu 100nF lar o anki TC degerini degil gecmisteki gurultuleri + TC nin o anki degeriyle orantili voltaj verecek.

Neyse bir iki stratesi uygulayacagim.

Mesela kontrole 10ms olmadi 100ms ara verip fisekleri susturup olcum yapacagim. Ardindan gene pwm uygulayacagim.

Yani prostatli birisinin isemesi gibi.

Sorun TC girislerini korumak icin muhterem 100nFlari ekledim ondan kaynaklaniyor. Onlari soksem bile sonucta TC nin cikisinda filte cap var o da aynisini yapacak.

PWM ile enerkilenen fiseklerin uretecegi gurultuler 100nF lardaki sarji degistirecek. Fiseklerin enerjisini kesip olcum yapmaya kalktigimda bu 100nF lar o anki TC degerini degil gecmisteki gurultuleri + TC nin o anki degeriyle orantili voltaj verecek.

Neyse bir iki stratesi uygulayacagim.

Mesela kontrole 10ms olmadi 100ms ara verip fisekleri susturup olcum yapacagim. Ardindan gene pwm uygulayacagim.

Yani prostatli birisinin isemesi gibi.
bende zmaanında buna çözüm bulamayıp projeyi birazcık askıya almıştım.

filtre etmezssem ölçüm bambaşka yerlere gidiyor filtrelersem kapasite şarjı yanıltıyordu.

Ben gürültüyü 10 ölçümün medyanıyla filtreleyerek sabit duty'de denge sıcaklığında 1-2 LSB ADC değerine indirebildim, TC'yi dead time'da okuyorum. saniyede 100 ölçüm alıyorum her duty cycle'da 10 ölçümün medyanı yani

1710593915513.png

Sonra duty'yi arttırıp basitçe 200'ün üzerinde duty=0, 200'ün altında duty sabit olacak şekilde kaba bir regülasyon deneyince durum aşağıda.

1710594270097.png

PWM, ölçüm 200'ün altına iner inmez başlamasına rağmen ısıtıcıdaki sıcaklık artışının TC'ye yansıması yarım saniye sürüyor ve malesef PWM'nin 0 olduğu ölçümlerle PWM sırasında aldığım ölçümler arasında tutarsızlık var. ani bir düşük ölçüm alıyorum PWM başlar başlamaz. plotterdaki dip nokta bunu gösteriyor. PWM biter bitmez(ölçüm 200'ü geçince) aniden yüksek alınan ölçüm de bu yüzden. Yoksa havya sıcaklığı bu kadar yükselmiyor. Örnekleme yaptığım zaman aralığını değiştirmem gerek. Seçtiğim kullandığım INA214'ün kısıtlaması bu.
1710594845110.png

Başta geçenlerde benim konuda paylaştığın yukarıdaki yapıya bağladım bunu. Ama bunun etkisi olsa da esas faktör opamp çıkışı. Benim uygulamamda opamp çıkışı adc girişi arasında kondansatör yada direnç yok.

Bu projenin kalbi burasi zaten.

TC amplifikatorlerin band genisligi cok dusuk. PWM frekansi yuksek sagda solda ne kadar kapasite varsa olcumu etkileyecek.

Ben 60Khz PWM kullanmak zorundayim. O yuzden olcum rutininde acaip bir cakallik yapmam sart.

Bu projenin kalbi burasi zaten.

TC amplifikatorlerin band genisligi cok dusuk. PWM frekansi yuksek sagda solda ne kadar kapasite varsa olcumu etkileyecek.

Ben 60Khz PWM kullanmak zorundayim. O yuzden olcum rutininde acaip bir cakallik yapmam sart.
60Khz zorunluluğu neden? En son sekonder tarafından anahtarlama yapıyordun.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back